Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin zaprasza na obchody Dnia Unii Lubelskiej

Miasto Lublin zaprasza mieszkańców i mieszkanki na uroczystości upamiętniające 454. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Tegoroczne obchody uświetni występ młodzieżowego Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna.

– Zawarta w naszym mieście w 1569 roku unia polsko-litewska, która połączyła tradycje i kultury różnych narodów żyjących we wspólnym państwie, jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. Wyjątkową częścią tegorocznych obchodów jest występ Chóru Kameralnego „Aidija” pochodzącego z Wilna, naszego miasta zaprzyjaźnionego, które w tym roku obchodzi swoje 700-lecie. Zapraszam mieszkańców i mieszkanki Lublina do wspólnego świętowania – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Obchody Dnia Unii Lubelskiej rozpoczną się w sobotę (1 lipca) o godz. 11.00 na Placu Litewskim, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Następnie o godz. 13.00 zaplanowano otwarcie wystawy czasowej pt. OBRRAZ w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Pl. Litewski 3). Ekspozycja jest premierową prezentacją twórczości Grupy OBRRAZ, skupiającej cenionych artystów, w większości profesorów wyższych uczelni artystycznych w Polsce, wśród których znajdują się m.in. Krzysztof Gliszczyński, Łukasz Huculak, Sławomir Marzec, Lech Twardowski i Tomasz Zawadzki.

Koncert „Sub Tuum Praesidium – Pod Twoją obronę”

Kolejnym punktem programu tegorocznych uroczystości będzie koncert „Sub Tuum Praesidium – Pod Twoją obronę” w wykonaniu Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna pod dyrekcją Romualdasa Gražinisa – dyrektora artystycznego i założyciela grupy. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19.00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9, po mszy św. Natomiast o godz. 21.30 na fontannie multimedialnej zostanie zaprezentowany pokaz Unia Narodów opowiadający o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą i powstaniu jednej z najtrwalszych unii politycznych w historii. W programie pokazów na ten dzień znajduje się również widowisko „Lublin is YOUth”, które powstało w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i w całości poświęcone jest młodości.

Dodatkowo w niedzielę (2 lipca) Chór Kameralny „Aidija”, na Placu po Farze o godz. 12.00, poprowadzi krótki flashmob. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Chór Kameralny „Aidija” powstał w 1989 roku w Szkole Artystycznej im. M. K. Čiurlionisa z inicjatywy Romualdasa Gražinisa. Młodzieżowy zespół, który wyróżnia się charakterystycznym brzmieniem i interpretacją utworów, regularnie przygotowuje i wykonuje nowe programy artystyczne inspirowane muzyką kompozytorów litewskich i zagranicznych. W repertuarze chóru mieszczą się utwory od chorału gregoriańskiego po kompozycje z XXI wieku. Grupa udziela ponad 30 koncertów rocznie, zarówno na Litwie, jak i za granicą (w tym, m.in. w Chinach, Gruzji czy Izraelu). Występowała także ze zdobywcą Oskara E. Morricone oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. „Aidija” ma w swoim dorobku nagrania dla litewskiego radia i telewizji, muzykę do filmów dokumentalnych i fabularnych, sztuki teatralne, a także około 20 wydanych płyt. Prowadzi również warsztaty z młodymi dyrygentami z całej Litwy i z zagranicy. Zespół zdobył wiele nagród dla najlepszego chóru młodzieżowego.

Z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. Rada Miasta Lublin ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej.

19 grudnia 2014 roku międzynarodowy panel ekspertów, działający przy Komisji Europejskiej, zarekomendował przyznanie Lublinowi Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), a uroczyste wręczenie przyznanego wyróżnienia miało miejsce w Solvay Library w Brukseli 15 kwietnia 2015 roku. Komisja Europejska doceniła Lublin, jako miejsce zawarcia Unii Lubelskiej – wyjątkowego symbolu pokojowej i demokratycznej integracji dwóch krajów, zróżnicowanych religijnie i etnicznie. Idee te są reprezentowane materialnie przez zachowane w krajobrazie miasta zabytki, będące świadkami zawarcia Unii i ją upamiętniające – Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Pomnik Unii Lubelskiej oraz kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wraz z Klasztorem oo. Dominikanów.

(fot. UM Lublin\źródło UM Lublin)

 

5 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Przed chwileńką, popatrzyłem na stan mojego konta i odechciało mi się świętować.
    Po za tym nie lubię takich spędów.

  2. Kiedy obchody Unji Niemieckiej ?

  3. Redakcjo, może i się nie znam na poprawnej pisowni języka polskiego ale w tytule artykułu ,,Miasto Lublina zaprasza …” czy to jest prawidłowo? Zauważam, że piszący artykuły dość często, nawet nie starają się ze zrozumieniem przeczytać co napisali przed opublikowaniem

  4. Żeby nie Polacy do tej pory by w puszczy siedzieli

Dodaj komentarz

Z kraju