Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mamy środek lata, a oni myślą już o zimie. Elektrociepłownia prowadzi przygotowania do sezonu grzewczego

Lato to czas intensywnych modernizacji, konserwacji, przeglądów urządzeń produkcyjnych i wymiany ciepłociągów w elektrociepłowniach. Nie inaczej jest w Lublinie.

Latem, kiedy wszyscy myślą o wysokich temperaturach, zwłaszcza podczas urlopów, firmy zajmujące się produkcją ciepła prowadzą intensywne prace modernizacyjne. Wszystko po to, aby zimą wszyscy mieli odpowiednią temperaturę w mieszkaniach. Tak jest m.in. w elektrociepłowni Lublin – Wrotków.

Jak wyjaśnia Konrad Mróz ze spółki PGE Energia Ciepła, lato to czas intensywnych modernizacji, konserwacji, przeglądów urządzeń produkcyjnych i wymiany ciepłociągów. Dzięki temu, w okresie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny, elektrociepłownie PGE niezawodnie będą produkowały i dostarczały ciepło do mieszkań.

W Lublinie obecnie kapitalny remont przechodzi turbina parowa. Cykliczne przeglądy i remonty pozwolą bowiem na niezawodną jej pracę przez kolejne tysiące godzin. Nie oznacza to oczywiście przerwy w funkcjonowaniu elektrociepłowni. Wszystko dlatego, że również latem cały czas jest także produkowane ciepło na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

– Priorytetem z perspektywy działalności PGE Energia Ciepła jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla naszych klientów. Dlatego jesienią infrastruktura musi być w pełni sprawna i gotowa, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a wiosna i lato to jedyny czas, gdy spółka może przeprowadzić kompleksowe prace remontowe i modernizacyjne – mówi Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Elektrociepłownia na Wrotkowie jest największym wytwórcą energii elektrycznej i ciepła na Lubelszczyźnie. Zabezpiecza ona ponad 60% zapotrzebowania miejskiego systemu ciepłowniczego. Podstawową jednostką jest blok gazowo-parowy, jedna z pierwszych tego typu instalacji w Polsce.

Od września ub. roku trwa również budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej. Będzie ona składać się z czterech kotłów gazowych, które zostaną umieszczone w nowym budynku oraz pięciu mobilnych kotłów gazowo-olejowych. Nowe kotły przeznaczone będą do wytwarzania ciepła w szczycie zapotrzebowania, czyli po przekroczeniu możliwości wytwórczych istniejącego bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia bloku z ruchu.

5 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Nie tylko Elektrociepłownia prowadzi przygotowania do sezonu grzewczego,
    Nie czekając na dopłatę do węgla, drewna se nazbierałem.

  2. Ogórki nakiszone.

    • Babcia Slamsonówna

      To ja się zajmuję kiszeniem ogórków, a latoś obrodziły, jak jakie głupie

  3. Zakontraktowali już tańszy węgiel czy będą kupować na jesieni lub w zimie ??

Dodaj komentarz

Z kraju