Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przyznano „Szklane szelki” za wkład w rozwój komunikacji

W piątek przyznana została nagroda za wyjątkowy wkład w rozwój lubelskiej komunikacji miejskiej. Nagrodzono pomysł na ogniwa fotowoltaiczne na autobusach MPK.

W piątek w Lublinie odbyła się Gala Komunikacyjna, podczas której członkowie Lubelskiego Towarzystwa Zrównoważonego Transportu przyznali „Szklane szelki”- nagrodę za szczególnie zaangażowanej w rozwój i promocję lubelskiej komunikacji miejskiej.. Nagrodę otrzymał profesor Politechniki Lubelskiej Mirosław Wendeker, który jest pomysłodawcą zastosowania w pojazdach komunikacji miejskiej w Lublinie ogniw fotowoltaicznych, które przyczyniają się do mniejszego zużycia paliwa, a co się z tym wiąże oszczędności oraz czystszego powietrza.

Obecnie rozwiązanie prof. Wendekera jest testowane, wiadomo już że w ciągu roku autobus z takimi ogniwami zużyje ok. 5 proc. mniej paliwa, co daje około 10 tys. zł oszczędności na jednym autobusie. A samo MPK ma ich w swojej flocie 242 szt, co w przypadku zastosowania projektu na szerszą skalę może dać ogromne oszczędności dla firmy.

Podczas gali zaprezentowano oraz podsumowano działalność Towarzystwa Zrównoważonego Transportu a także przyznane zostały nagrody dla laureatów IV Edycji Konkursu Wiedzy o lubelskiej komunikacji miejskiej, którego to byliśmy patronem.

(fot. lublin112)
2014-03-08 08:00:00

Jeden komentarz

  1. Kiedy ktoś powie wprost że ten zestaw chińskich ogniw nigdy w życiu pojazdu się nei zamortyzuje. Oszczędności w stosunku do nakładów są ogromne, a zysk żaden. I dziwne że nikt nie mówi o ile w 3 pojazdach na których są zamontowane wzrosła ilość drobnych usterek elektronicznych, na których najczęściej cierpią pasażerowie – bo albo nie działają tablice kierunkowe czy też kasowniki… A mpk i tak wysyła niesprawne autobusy na linię.