Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin pod krawatem, czyli analiza powierzchni biurowych

Grudniowe dane Urzędu Statystycznego w Lublinie napawają optymizmem w kontekście lokalnej przedsiębiorczości. Zebrane informacje pokazują bowiem wyraźny trend wzrostowy w aspekcie przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, ale również rosnącą liczbę podmiotów gospodarki narodowej. Taki rozwój wymaga jednocześnie profesjonalnej przestrzeni do realizacji zadań zawodowych. Czy Lublin posiada bazę nowoczesnych i specjalistycznych lokali dedykowanych interesom? Sprawdzamy to w dzisiejszej publikacji!

Invest in Lublin

Śledztwo to bazuje na najnowszym raporcie pod tytułem „Rynek powierzchni biurowych w Lublinie” z września 2023 roku. To wyjątkowe sprawozdanie analizuje miasto pod względem oferowanych powierzchni biurowych, a jednocześnie pokazuje ogromny postęp w tym zakresie.

Co więcej, omawiany dokument przedstawia konkretne lokalizacje, które gwarantują idealne warunki do pracy. Każdy punkt demonstruje również listę głównych najemców, a to ułatwia dobór przyszłej lokalizacji. Wówczas osoba zatrudniona może przeszukiwać portal gethome.pl właśnie pod kątem mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie nowego pracodawcy. Czy Lublin może zapewnić europejskie standardy dla biznesu?

Lublin w liczbach

Z pewnością tak, o czym doskonale świadczą zaprezentowane doniesienia oraz statystyki. Poziom istniejącej powierzchni biurowej zbliża się bowiem do wartości 241 tysięcy metrów kwadratowych, a blisko 15 tysięcy metrów kwadratowych otrzymało status obiektu w przygotowaniu oraz budowie. 

Co ważne, dostępna powierzchnia biurowa do wynajęcia oscylowała w granicach 27 tysięcy metrów kwadratowych, a współczynnik pustostanów wyniósł zaledwie 11%. Ta informacja świadczy o silnym zainteresowaniu tego typu obiektami.

Podsumowując, w mieście funkcjonuje aż 55 nowoczesnych budynków biurowych. Tego rodzaju wynik stawia Lublin na 8. pozycji w kontekście podaży na rynku biurowym względem całego kraju i zapewnia podium dla wschodniego sektora Polski. 

W podobnym tonie wypowiada się inny raport – „At a Glance – rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych w IV kwartale 2023 roku”. Tu również Lublin został uwzględniony wśród największych w skali całego kraju, a powierzchnia w budowie na lata 2024-2026 określona została na wartość 4500 metrów kwadratowych.

Zatem, jaka jest sama wysokość czynszu? Omawiany raport przekazuje odpowiedź także na to pytanie. Uwzględniając kurs EUR z dnia 20.09.2023, wysokość czynszu za metr kwadratowy waha się w przedziale od 11,50 do 13,50 w perspektywie miesiąca. Które obiekty nieruchomości biurowych zasługują na szczególną uwagę?

ABC powierzchni biurowej w Lublinie

Opisywane przykłady wyróżniają się pod względem roku oddania, klasy budynku, gabarytów oraz wspomnianych już dzierżawców. Obiekty te posiadają również inne punkty lokalizacji, co zwiększa praktyczność samego raportu. Pierwszy obiekt sprawdzi się, gdy inwestorzy poszukują mieszkania na sprzedaż w zachodniej części Lublina

CZ Office Park D

Wstępna propozycja cechuje się nowoczesnością i innowacyjnością pod względem rozwiązań technologicznych, ale także aspektów wizualnych. Takie połączenie nie dziwi, ponieważ obiekt został oddany do użytkowania w 2022 roku, więc stosunkowo niedawno.

Całkowita powierzchnia wynosi 16 tysięcy metrów kwadratowych, co zapewnia sporo przestrzeni do realizacji obowiązków zawodowych. Warto podkreślić, że budynek posiada klasę budynku A.

CZ Office Park D stanowi miejsce pracy prawdziwych profesjonalistów, ponieważ spotkają się tu eksperci Loftmill, PGE GK SA, Vistra Poland, a także Pekao SA. W sąsiedztwie obiektu zlokalizowano wiele zachęcających punktów gastronomicznych, a to z pewnością sprzyja prowadzeniu biznesowych spotkań i negocjacji. To jednak nie koniec wyjątkowych przestrzeni, które opisano w raporcie „Rynek powierzchni biurowych w Lublinie”.

G3

Kolejnym obiektem jest bowiem G3 – ta nietypowa nazwa odnosi się do lokalizacji budynku przy ulicy Gęsiej 3. Również w tym przypadku najemcy wybrali zachodnią część miasta oraz możliwości budynku klasy A.

G3 jest zaledwie rok starszy od swego poprzednika i posiada całkowitą powierzchnię 12 tysięcy metrów kwadratowych. Do głównych najemców należą pracownicy Billennium, PGE Systemy SA, PKO Leasing, ale także Phuc, Sueno lub Musi Sushi. 

Makrochem

Północny region Lublina oferuje Makrochem – obiekt oddany do użytku w 2017 roku. Wiek nie wpływa jednak na niższy poziom standardów, bowiem sam budynek posiada klasę A.

Całkowita powierzchnia zamyka się w 3678 metrów kwadratowych. Do głównych najemców należą przedstawiciele SDF, Team International, Compu Group Medical ora WeWorkOffice.

Technic Park

Finalna propozycja znajduje się pod adresem Dobrzańskiego 7, czyli w zasięgu lokali mieszkalnych we wschodniej części Lublina. Obiekt datowany jest na 2016 rok, a sama klasa budynku oferuje status B+. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją Polish Office Research Forum obiekty typu B+ nie posiadają niektórych usprawnień znanych z klasy A lub znajdują się poza ścisłym centrum – jak w tym przypadku!

Dodaj komentarz

Z kraju