Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin po raz pierwszy zabłyśnie na złoto w ramach akcji #GoldSeptember

29 września o godz. 20:00 z inicjatywy portalu Onkologia-Dziecieca.pl budynek Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przybierze złote barwy – a to wszystko za sprawą akcji #GoldSeptember czyli Złotego Września. Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych, a jego symbolem jest kolor złoty – ten najcenniejszy, tak jak najcenniejsze jest zdrowie dzieci.

Budynek Centrum Spotkania Kultur to swego rodzaju wizytówka Lublina. W środę 29 września na jego fasadzie pojawią się złote światła oraz napisy mówiące o akcji #GoldSeptember. Organizatorzy wierzą, że tego typu edukacyjne akcje są potrzebne i przynoszą dobre owoce, dlatego też stali się pomysłodawcą lubelskiej odsłony tej ogólnoświatowej inicjatywy.

W ubiegłym roku na całym świecie partnerzy kampanii w geście solidarności rozświetlili złotym światłem sławne budowle: Parlament Europejski, Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy Shenzen w Chinach.

15 września o godz. 20:00 na Śląsku na złoty kolor zostały podświetlone najbardziej rozpoznawalne budynki: Stadion Śląski, Spodek i Opera Śląska. W ostatnim tygodniu akcji na złoto zostaną także podświetlone obiekty w różnych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Olsztynie, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim. W tym roku po raz pierwszy do międzynarodowej inicjatywy podświetlania reprezentatywnych budowli włączy się także Lublin, stając się przykładem dla wielu mniejszych miast i miejscowości w naszym województwie.

– Akcja Złotej wstążki i Złoty miesiąc są inicjatywą SIOP Europe – Europejskiego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej – mającą na celu zwrócenie uwagi na problemy dzieci chorujących na nowotwory oraz uhonorowania tych, które zwycięsko przeszły przez tę chorobę. Złota wstążka symbolizuje wszystkie nowotwory dziecięce. Dzięki zrzeszonym w Organizacji onkologom dziecięcym, a także organizacjom rodzicielskim podejmowane są działania na rzecz nowych, skutecznych terapii u dzieci z nowotworami, poprawy opieki nad osobami wyleczonymi w dzieciństwie z tej choroby (jest ich obecnie w Europie ok. 500 000), oraz zmniejszenia różnic pomiędzy krajami europejskimi w dostępie do nowoczesnej terapii, co przekłada się na niwelowanie różnic w wyleczalności. Należy podkreślić, że obecnie ponad 80% dzieci z rozpoznaniem różnych nowotworów ma szansę na pełne wyleczenie, a w niektórych typach nowotworów nawet powyżej 90% – tak o akcji mówi prof. Jerzy Kowalczyk, Kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W Polsce akcję Złotego Września prowadzi wiele podmiotów, przede wszystkim Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej (PTOHD). 23 września w Katowicach odbędzie się Mini-Sympozjum Złotego Września organizowane przez Towarzystwo, poświęcone tematyce dziecięcych nowotworów.

Coroczny międzynarodowy Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych ma na celu zwiększenie wsparcia, finansowania i świadomości na temat nowotworów wieku dziecięcego. Każdego roku u dzieci i młodzieży w Europie diagnozuje się ok. 35 000 nowych zachorowań na nowotwory dziecięce, w Polsce – ok. 1200. Należą one do głównych przyczyn zgonów dzieci w Europie, odpowiadają za około ¼ zgonów dzieci w wieku 5-14 lat.

W sytuacji diagnozy raka u dziecka przede wszystkim liczy się szybkie uzyskanie pomocy medycznej, informacji, porad i wskazówek. Wiedza łatwo dostępna dzięki sprawnej funkcjonalnie formie cyfrowej pomaga rodzicom znaleźć rozwiązania, oswaja lęk o chore dziecko. Wszystko, co pomaga dziecku wyzdrowieć, przejść przez proces leczenia, zachowując choć część „beztroskiego dzieciństwa”, a jego rodzicom pozwala ten czas przetrwać – jest na wagę złota.

(fot. pixabay.com)

Jeden komentarz

  1. Dobrze, że nie w ramach akcji AmberGold?

Z kraju