Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin obchodzi dziś 706. urodziny. Z tej okazji był ogromny „tort” z 706 cebularzy (zdjęcia, wideo)

Dokładnie 706 lat temu książę Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie. Miasto ma więc dziś urodziny. Z tej okazji dla mieszkańców przygotowano niezwykły „tort” złożony z 706 cebularzy.

W samym sercu miasta, czyli na Placu Litewskim, pojawiła się wielka Scena Młodych. Wystąpią dziś na niej młodzi stypendyści, utalentowane zespoły i artyści młodego pokolenia, zaś teren zielony stał się wielką strefą kreatywnej zabawy.

Dokładnie o godz. 13.17, w nawiązaniu do roku 1317, w którym Lublin uzyskał prawa miejskie, wspólnie odśpiewano „Sto lat”. Miasto razem z lubelską firmą Europiek przygotowało też niespodziankę – 706 cebularzy.

Specjalny „tort” zniknął w kilka minut. Mieszkańcy miasta odbierali cebularze z rąk Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin, Jarosława Pakuły Przewodniczącego Rady Miasta Lublin, a także Oleha Kutsa Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Lublin ma 706 lat

Początki osadnictwa na terenie miasta sięgają VI wieku, jednak miejskie początki Lublina należy wiązać z XI stuleciem i osiedlem o nazwie Czwartek (nazwa wzgórza pochodzi od odbywających się w czwartki jarmarków). Dzięki swojemu położeniu na peryferiach ówczesnego państwa polskiego i zorientowanej na wschód polityki książąt piastowskich, już na przełomie XII i XIII wieku osada zyskała na znaczeniu. To utorowało drogę wzajemnemu przenikaniu się wpływów kulturowych i kontaktów handlowych, które później rzutowały na oblicze i rozwój miasta.

Prawa miejskie na prawie magdeburskim Lublin uzyskał prawdopodobnie jeszcze za czasów Bolesława Wstydliwego około 1257 roku, jednak nie zachował się akt lokacyjny. Dopiero za panowania Władysława I Łokietka, 15 sierpnia 1317 roku po raz kolejny Lublin uzyskał prawa miejskie Wówczas dokonano przestrzennej reorganizacji miasta. Od tamtej pory jego układ urbanistyczny zaczął odbiegać od typowego, szachownicowego układu urbanistycznego miast średniowiecznych. Przypuszcza się, że jest to następstwo włączenia w jego przestrzeń dawnej osady miejskiej.

Lublin obchodzi dziś 706. urodziny. Z tej okazji był ogromny „tort” z 706 cebularzy (zdjęcia, wideo)

25 komentarzy

  1. Jakiś raport z tego, co się odwala w wąwozie na styku Czuby/LSM? W ciągu jednego dnia zdarli asfalt z głównej alejki. Będzie tego z 2 kilometry.

  2. Jastrząb skurczywyk

    Tort z cebularzy budują haha

  3. Jak już Ukr rozdaje w polskim mieście cebularze, to wiecie co wasz czeka, cebulaki.

    • … też tak pomyślałem, co konsul ua ma do naszego cebularza?

      • Jak to co ? A z jakiej to niby mąki wypiek ? Z tego co najechało „tranzytem” do PL to teraz się piecze wszystko …chlebki,bułeczki ,cebularze też

  4. Bardzo fajna impreza. Lublin jest jednym z lepszych miast w Polsce pod wieloma względami.

  5. A mnie raz kolega z Gdańska zwrócił uwagę, że inaczej mówię, tak samo we Wrocławiu poznali, że ja ze Wschodu. Wstyd, ale co się dziwić, zaprosiłem raz znajomych, przyjechali pociągiem, odebrałem ich z dworca głównego i mówię chodźmy jeszcze na targ na szybkie zakupy, a tam buda z napisem skup królików. Nie dawali wiary że to stoi w centrum miasta. Co prawda było to 20 lat temu, ale wstyd pozostał.

    • Każda część regionu Polski ma swoją gwarę tradycje i wstydzić się tego to trzeba być baranem.

    • Masz rację we Wrocławiu zwrócili mi uwagę na wymawianie końcówek wyrazów np. Bywają nie akcentuję ą tylko mówię Bywajo

    • Jestem Lublinia, a pracuję w Poznaniu, w pracy mówili na mnie długo Ukrainiec, bo mówili że mam wschodni akcent, więc wiem o czym mówisz.
      Ale porownujac Lublin a Poznań, to niebo a Ziemia, Lublin to taki trochę Radom

      • Co masz na myśli z tym Radomiem, bo we Wrocławiu nic niby nie mówią, oprócz tego akcentu, ale jest pewien dystans – gorszy sort, wschód.

        • Miasto jest mniej więcej podobnej powierzchni co Radom, i podobnie postrzegane. Ogólnie wystarczy pojechać i zobaczyć że są to bardzo podobne miasta

  6. A co ma Ukrainiec do Lublina i jego powstania? Czy naprawdę święta polskie nie mogą pozostac POLSKIE!

Dodaj komentarz

Z kraju