Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin ma Koziołki, Radzyń Podlaski będzie miał Niedźwiadki. Figury utworzą szlak turystyczny (foto)

Powstaje Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka. Jego celem jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miasta. Pierwsza z figur stanie na Skwerze Podróżników.

Coraz więcej miast tworzy szlaki turystyczne prowadzące po najciekawszych i najbardziej znanych miejscach a opierające się na figurkach zwierząt czy postaci, często nawiązujących do danej miejscowości. Urzędnicy nie ukrywają, że wzorują się na stolicy województwa dolnośląskiego, gdzie od 2005 roku umieszczane są krasnale.

Szybko stały się one integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zyskały bardzo dużą aprobatę społeczeństwa. Z roku na rok krasnali zaczęło przybywać i w ubiegłym roku ich liczba przekroczyła już 900 sztuk. Ich populacja dalej błyskawicznie rośnie. Postacie tworzone są przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami stają się instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne.

W 2021 roku w naszym regionie pomysł ten ściągnął do siebie Chełm. W przestrzeni miejskiej ustawiono wykonane z brązu niedźwiadki. Figury tych zwierząt mają wysokość około 50 cm, a każda z nich posiada charakterystyczne dla danego miejsca atrybuty. Na początek 11 niedźwiadków umieszczono w 9 lokalizacjach.

Rok później w Lublinie zaczął powstawać Szlak Lubelskiego Koziołka. Do tej pory w różnych miejscach miasta ustawiono 9 koziołków, każdy z nich ma inne imię, swoimi atrybutami nawiązuje do terenu, w którym się znajduje, turyści mogą też poznać ciekawostki z nim związane.

Teraz swój szlak będzie rozwijał Radzyń Podlaski. W tym mieście figury, podobnie jak w Chełmie, także będą przedstawiały niedźwiadki. Pierwszy pierwszy z nich ma się nazywać Podróżnik i stanie na skwerze, gdzie swoje tabliczki odsłonili już najwięksi globtroterzy w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Jak wskazuje burmistrz Jerzy Rębek, jest to idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po mieście.

– Celem powstania szlaku jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Radzynia. W ramach tej inicjatywy powstanie kilkanaście rzeźb, które zostaną rozstawione w różnych miejscach Radzynia. Indywidualny charakter każdej z nich zapewni atrakcyjność oraz nawiązanie do faktów związanych z danym miejscem. Ponadto pragniemy wokół rzeźb niedźwiadków integrować życie społeczne, kulturalne i turystyczne naszego miasta – wyjaśnia Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i pomysłodawca utworzenia szlaku.

Uroczystą inaugurację Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka oraz odsłonięcie rzeźby pierwszego niedźwiadka zaplanowano na niedzielę 14 kwietnia na Skwerze Podróżników. Początek o godzinie 15:00.

10 komentarzy

  1. A które miasto w lubelskim „wiewiórki” 🐿️

  2. to jest niedźwiadek ?!! TO SHREK ;-))))))))))

  3. To mazurek (=cenzor) tyle, że bez ciemnych okularów

  4. Dziwoląg na którym będzie się można wesprzeć w przypadku zasłabnięcia.

    • Dobrodziej frasobliwy

      Jaki tam dziwoląg ?! Mnie jako żywo przypomina pewnego prezesa idącego z pielgrzymką do jednej z wielu w Polsce, mastek boskich.
      Takiego wydłużonego pyska dostał po stracie stołka.

  5. Wszystkich którym zechce się rekreacyjnie czy też zabobonnie dotykać lubelskich koziołków serdecznie ostrzegam – wszystkie jak jeden mąż są idealnym obiektem do obsikiwania przez psy – nieraz byłem świadkiem. Idealna wysokość na psi króciec.

Dodaj komentarz