Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie służby apelują o bezpieczne wakacje (zdjęcia)

Kolejne wakacje to okres nie tylko wypoczynku, ale również czyhających niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą – o tym mówili dzisiaj szefowie wojewódzkich instytucji, na co dzień dbających o szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców.

W piątek rano nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie odbył się briefing prasowy, w którym wzięli udział przedstawiciele lubelskich służb, a także wojewoda Lubelski Lech Sprawka. Służby reprezentowali: Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki, Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski, Lubelski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Piotr Winiarski, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk. Obecny był również prezes zarządu Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Robert Wawruch.

Wyjazdy poza miasto, bezpieczeństwo na drogach

Spędzanie wakacji i urlopów wiąże się często z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, dlatego sporo uwagi będziemy poświęcać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. O bezpieczeństwo podróżujących zadbają policjanci z drogówki, a także funkcjonariusze ITD.

– Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, będą kontrolować kierujących pojazdami pod kątem sprawdzenia ich stanu trzeźwości, a także przekraczania dopuszczalnej prędkości. Funkcjonariusze skontrolują także stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, zaś niesprawne technicznie pojazdy będą eliminować z ruchu – wyjaśnia nadkomisarz Andrzej Fijołek rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Kontrole autobusów z dziećmi i młodzieżą

Policjanci szczególną uwagę będą poświęcać kontrolom autokarów, wiozących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku. Będą sprawdzać nie tylko stan trzeźwości kierujących i wymagane dokumenty, ale również stan techniczny autokarów.

– Przy tej okazji przypominamy, że każdy rodzic, opiekun lub nauczyciel może wcześniej poprosić policję o przeprowadzenie kontroli. Zachęcamy również do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów (link: Wykaz punktów kontroli autobusów – wakacje 2023). Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców – dodaje nadkomisarz Andrzej Fijołek.

Z uwagi na ich udział w licznych koloniach i obozach organizowanych na terenie Lubelszczyzny, takie miejsca zorganizowanego wypoczynku będą kontrolowane wspólnie przez policjantów, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i kuratorium oświaty.

Bezpieczeństwo podczas prac w rolnictwie

Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo dzieci pozostających w domach i konieczność zapewnienia im stałej opieki. Szczególnie zaapelowano o ostrożność podczas prac wykonywanych w rolnictwie. Ponieważ najmłodsi często angażowani są do prac rolniczych oraz obsługi maszyn i urządzeń, mogą stać się ofiarami nieszczęśliwych wypadków. Dlatego to rodzice i opiekunowie powinni zadbać o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kąpiele bez wyobraźni zbierają śmiertelne żniwo

Wakacje to również czas spędzany nad wodą, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol.

Do wielu tragicznych zdarzeń nad wodą dochodzi na terenie niestrzeżonych prywatnych kąpielisk. Dlatego zaapelowano, aby wybierając się na wypoczynek, wybierać te kąpieliska, na których bezpieczeństwa wypoczywających strzeże ratownik.

O bezpieczeństwo turystów wypoczywających nad wodą będą dbać nie tylko ratownicy ale również jak co roku, policyjni wodniacy. Dodatkowo ich działania będą wspierać policyjne patrole rowerowe. W tym roku również w rejonie akwenów wodnych o bezpieczeństwo będą dbać patrole policjantów.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. Ja też apeluje o mądre i przemyślane komentarze na tym portalu, a wychodzi jak wychodzi.
    Miejmy nadzieję że apel o bezpieczniejsze wakacje lepiej poskutkuje.

  2. „Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów” – czyli będą leciały mandaty za przechodzenie z telefonem. Natomiast telefon u kierujących samochodami, omijanie czy wyprzedzanie na PdP będą uchodzić bezkarnie.

    • No i będą jeszcze mandaty za przejeżdżanie rowerem po PdP. Ale, gdy ktoś przejedzie po pasach samochodem, to policjanci odwrócą głowy.

    • Jakby tak wszystkie telefony wyłączyc poza alarmowymi, to byłoby bezpiecznej

  3. Drogie dzieci! Nie wchodzić do wody po wódzie i narkotykach. Rowery, motorowery elektryczne zostawić w szopach i piwnicach, a będzie bezpiecznie.

  4. Ograniczenie prędkości do 20km uratowałoby nie jedno istnienie, ale zaraz kierowcy podniosą szum bo im się spieszy

  5. Pospuszczas zalewy, jeziora , przeganiać z rzeki zapewne też by się poprawiło bezpieczeństwo.

  6. Służby służbami, ale rodzice powinni mieć decydujący wpływ na zachowanie swoich pociech, aby uniknąć tragedii. Dzieci się wychowuje a nie hoduje. Dzisiaj koniec roku szkolnego i miałam wrażenie, że tak właśnie jest, wszystko wynosi się z domu. Proszę o tym nie zapominać.

    • Dzieci są sterowane przez telefony, które miały być uproszczeniem w kontrolowaniu bachorka. JAk widać sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Dodaj komentarz

Z kraju