Sobota, 11 maja 202411/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy naukowcy pracują nad projektem ekologicznej myjni. Ma oszczędzać wodę i energię

W Lublinie powstaje myjnia samochodowa, z której woda nie będzie trafiała do ścieków, lecz po jej oczyszczeniu zostanie ponownie wykorzystana do mycia pojazdów. Pozwoli to również na oszczędność energii.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej pracują nad koncepcją samoobsługowej myjni bezdotykowej z kompaktowym systemem odzyskiwania oraz oszczędzania wody i energii. Celem badaczy z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych jest stworzenie urządzeń, dzięki którym na rynku pojawi się nowej konstrukcji myjnia, którą cechować będzie znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej i wody oraz ponowne wykorzystanie ścieków.

Przede wszystkim w opracowywanej myjni ma zostać zastosowana innowacyjna technologia oczyszczania ścieków. Pozwoli to na odzysk wody ze ścieków i ponowne jej wykorzystanie w poszczególnych cyklach mycia. Użycie do mycia odzyskanej i wstępnie ogrzanej wody zmniejszy zaś zapotrzebowanie na energię. Jak podkreślają naukowcy, technologia ta nie była dotychczas stosowana w oczyszczaniu ścieków pochodzących z myjni samoobsługowych. Jej zaletami są: mała przestrzeń i zwiększona efektywność energetyczna, w porównaniu do rozwiązań stosowanych w myjniach automatycznych.

– Rok temu przedsiębiorstwo Tixewash Polska zwróciło się do nas o pomoc w rozwiązaniu problemu dużego zużycia wody i energii w produkowanych przez siebie samoobsługowych myjniach bezdotykowych. Głównymi kosztami eksploatacji w takich myjniach są woda, ścieki oraz energia elektryczna. W związku z tym, że ponad 70% właścicieli pojazdów korzysta z myjni samoobsługowych, koszty są znaczące. Ponadto ścieki w 100% są odprowadzane do kanalizacji – mówi dr inż. Michał Gęca z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych, kierownik projektu.

Myjnia, nad którą pracują naukowcy z Politechniki Lubelskiej, będzie posiadała również system antyzamarzaniowy posadzki oraz układ elastycznych przewodów i lanc, a także system diagnostyczny. Wiadomo już, że prace nad wynalazkiem potrwają 2,5 roku a ich koszt wyniesie blisko 4,4 mln zł. Uzyskano już na ten cel finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na koniec zbudowany zostanie pełnowymiarowy prototyp myjni, który następnie pojawi się w ofercie przedsiębiorstwa Tixewash Polska. W dalszej kolejności planowana jest sprzedaż innowacyjnych myjni samoobsługowych.

(fot. Politechnika Lubelska)

6 komentarzy

  1. Taka myjnia chyba już jest.przy biedronce na Związkowej.

  2. Naukowcy i Wydział Mechaniczny PL. To tak jakby powiedzieć antyterroryści i lubelscy strażnicy miejscy.

    • wspaniałe określenie. już kiedyś kosztem 5 milionów złotych planowali w autobusach oszczędzić 200 tys.

  3. 4,4 mln na prace naukowe jak oczyścić i ponownie wykorzystać wodę z mycia samochodu do ponownego mycia???
    Trochę dużo – w końcu to nie jest jakiś przełom w technologii, typu rozbicie struktury molekularnej cząsteczki wody,
    tylko zwykły filtr – pewnie w niejednej fabryce takie coś funkcjonuje.

  4. Znowu jakieś wałki…

  5. Bardzo fajny plan, zamontowała bym też wiatraczek i panele słoneczne. Tylko czy rząd zezwoli?? w tesco wiatraczki kazali zablokować..