Krzyż pamięci ostatniego Żołnierza Wyklętego został zniszczony. Wszystko wskazuje na celowe działanie (zdjęcia)

Zlokalizowany w Majdanie Kozic Górnych krzyż, upamiętniający Józefa Franczaka ps. „Laluś”, czyli ostatniego Żołnierza Wyklętego, został zniszczony. Sprawcy, bądź sprawców szuka teraz policja.

Nieznany sprawca bądź sprawcy zniszczyli krzyż, poświęcony pamięci Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Znajdował się on w miejscowości Majdan Kozic Górnych w powiecie świdnickim. Wszystko wskazuje na to, że zdarzenie miało miejsce w nocy z czwartku na piątek.

Jak wyjaśnia Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, o wszystkim powiadomiona została policja. Na miejscu interweniowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, którzy przeprowadzili czynności. Obecnie prowadzone jest w tej sprawie postępowanie mające na celu ustalenie sprawcy lub sprawców tego czynu.

Obecnie wszystko ma wskazywać na to, że prawdopodobnie doszło do aktu wandalizmu. Krzyż został złamany i rzucony tuż obok w rowie. Jednak dokładne okoliczności będą dopiero ustalane.

Józef Franczak był ostatnim Żołnierzem Wyklętym. To on najdłużej walczył z bronią w ręku, przeciwstawiając się przeciwko komunistom. Po zakończeniu II wojny światowej przez osiemnaście lat ukrywał się w rodzinnych stronach. Zginął 21 listopada 1963 r. kiedy to połączone siły Służby Bezpieczeństwa i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej urządziły na niego skuteczną zasadzkę. Został zastrzelony, a pozbawione głowy zwłoki wrzucono do zbiorowej mogiły na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

W 1983 roku szczątki Józefa Franczaka zostały ekshumowane i przeniesione na piasecki cmentarz. Czaszka „Lalka” została zidentyfikowana dopiero pod koniec stycznia b. roku. Jak się okazało, przez kilkadziesiąt lat była ona eksponatem dydaktycznym dla studentów Akademii Medycznej w Lublinie. 17 marca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

(fot. Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”)

Zobacz również

48 komentarzy

 1. Może ten „żołnierz” komuś rodzinę zabił i ktos nie chce jego upamietniena

  • Bohaterowie nie morduja, Bohaterowie sa mordowani.

   • Historia wg polityków jest taka jak ją napiszą…
    Zachęcam natomiast – póki jeszcze żyją ostatni naoczni świadkowie „bohaterstwa” tego bandyty „Lalusia” „lalka” czy jak go tam zwali… – do osobistego wypytywania w Kozicach i okolicach ludności co o nim wiedzą…
    Nie zastanawia was dlaczego dopiero niedawno zrobiono z WYKLĘTYCH „bohaterów”…?
    Bo w latach 90 po upadku komunizmu za dużo żyło i doskonale pamiętało ich wyczyny..
    czyli np „Lalek” ilość zabitych Niemców: 0; Rosjan: 0;… Polaków: kilkanaście osób… głównie chłopów za bimber i kury… bo żreć się chciało a robić nie ale trzeba było dorobić ideologie do nieróbstwa i „walczyli z komuną”…
    Połączcie kropki geniusze…

    • Spodziewam się fali „argumentów”… więc od razu uprzedzam, że podejmę dyskusję jedynie z merytorycznym przedstawieniem faktów potwierdzonych historycznie, dotyczących „bohaterstwa” wyklętych np z IPN itp…
     Śmiało, zachęcam do studiów a dopiero potem rzeczowej dyskusji…!

     • … może ja jeszcze coś dodam: Jak kilka lat temu chciały władze postawić pomnik temu „bohaterowi” to mieszkańcy Kozic i okolic od razu (nieformalnie oczywiście tak aby doszła ich opinie do władz…) że pomnik długo nie postoi bo naoczni świadkowie lub ich dzieci za dobrze znali „Lalka”…
      Dlatego pomnik jest na monitorowanym cmentarzu w Piaskach…
      Ponadto władza miało go trochę w d… bo chyba nie wierzycie, że ówczesne służby nie mogły go złapać…? ale za mieszkańcy już go mieli dość bo łaził z obrzynem, wymuszał jedzenie i straszył ludzi… więc go wydali… Proste? Połączcie kropki geniusze

     • IPN jest niewiarygodny. Niestety fundamentalne złożenia tej instytucji zostały już dawno nie istnieją, jest to jedynie polityczna instytucja.

  • Gdyby tak było to wszelkiej maści lewackie media szczekałyby przy każdej okazji.

   • No to postawcie sobie lewaki pomnik niejakiego Stanisława Mazura, TW SB ,,Michał” , stryjecznego brata narzeczonej ,,Lalka”, który za Judaszowe srebrniki Go wytropił i sprzedał SB i ZOMO.

  • ale ty jestes gupi

  • Tak, i 57 lat czekał żeby się zemścić na Krzyżu który został ustawiony w miejscu śmierci żołnierza. Niestety to jest ten rodzaj ludzi, którą klasyk określił jako SWOŁECZEŃSTWO , ludzi dla których nie ma żadnych świętości, ludzi z pod znaków „kodziarzy”, antify, Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej, ‚”nowoczesnych” i różnych innych zdegenerowanych lewackich popłuczyn…. SWOŁECZEŃSTWO UBywatelskie.

   • @Manolo
    Jesteś zwykłym trollem pisowskim. Idź klękać przed Jarkiem i kościołem.
    Wychowałem się w Kozicach i doskonale pamiętam co opowiadała mi babcia o tych „bohaterach”.
    To byli zwykli bandyci którzy zabijali za jedzenie. „Żołnierze wyklęci”… w naszych stronach mówi się „złodzieje przeklęci”.
    W dzisiejszych czasach zwykły seba spod budki z piwem ma więcej godności niż ci zabójcy i złodzieje.

    • Jakaś rodzina z Mazurami?

    • Może podasz listę ofiar które zabił za jedzenie?

    • „Jesteś zwykłym trollem pisowskim. Idź klękać przed Jarkiem i kościołem…” No toś mi pojechał 😀 Stanowczo zawyżyłeś poziom dyskusji. Wymiękam… A tak na poważnie.. odpadam bo nie interesuje taki „poziom” dyskusji. ZEGNAM Ps. Ja obecnie mieszkam w tych stronach i też mam uszy… i słyszę dla kogo „Lalek” był i jest bohaterem a dla kogo draniem… tyle lat minęło a nic się nie zmieniło. może tylko to że ci którym „Lalek” przeszkadzał i przeszkadza zwyczajnie ZCHAMIELI ….

  • widocznie dla miejscowych żadnym bohaterem nie był…

 2. Lewactwo panoszy się w powiecie świdnickim? Czy to początki BLM na Lubelszczyźnie?

 3. Zasadzkę to na niego kazali zrobić ruskie bo byliśmy wtedy pod ich zaborem do 1990 roku.

 4. To jest standard pisowski? Uje,,,bali ostatniego niezłomnego? Co by o Nim nie mówić pisowskie bojówki akcję przeprowadziły? Pytam bo nie wiem?

 5. To na pewno jakis Seba wyklety w trzy paski zaklety. Lalus mu sie z lgbt skojarzyl i nic na to nie poradzisz.

 6. kiedyś czytałem na temat działalności „lalusia” w pow. lubartowskim, chwały to jemu nie przynosi. Proszę nie pisać że jestem Ubek, potomek itd bo nic z tych rzeczy.

 7. PEWNIE JAKIŚ TĘCZOWY ****** ***.

 8. Proszę popytać osoby, które pamiętają tamte czasy. Powiedzą jaki to był z niego bohater i kto urządził na niego zasadzkę. Chodził po domostwach, rabował, mordował z okrucieństwem. I to Polaków. Ludzie mieli go dość a teraz został obwołany bohaterem. Jeżeli taki bohater to czemu miejscowi nawet znicza pod krzyżem nie zapalą? Każdy wie gdzie krzyż sie znajduje i dla kogo został postawiony.

 9. Jak nie ma nagrań z kamer, to i milicja nic nie ustali – tak to by ludziom pokazali i „pomóżta ludzie!”

 10. A na drzewach zamiast liści …

 11. KRZYŻY NIE NISZCZĘ – KIEDY ZROZUMIECIE ŻE CI PSEUDOBOHATEROWIE TO MORDERCY POLAKÓW. ILU POLAKÓW ZAMORDOWALI CI – TFU wyklęci – MORDERCY

  • Po co tak psiuczysz? Na PO-wiznę glosowałeś , a przecież ona we wszystkim Niemcom sluży. Teraz rusz tym co pod czapką nosisz i zastanów się ilu Polaków Niemcy podczas wojny ubili. No i co, mamy ich może za to wielbić albo może pomniki im stawiać? Ludzka durnota.

 12. W kozicach i okolicy gdzie wszyscy znają jego wyczyny ma opinię zwykłego bandyty. Jak dziadek wspominał wszyscy odetchnęli gdy go zastrzelili.

 13. *** z nim…
  bohatera se znależli polsk armia to było AK a nie jasych wykleci z dudy…

  • Lalek był w wojsku polskim i AK

   • podczas wojny…po wojnie AK się rozwiązało…zostali tylko bandyci….mój dziadek był w AK i po wojnie państwowej posady nie mógł znaleźć…wybudował za domem garaż i miał warsztat samochodowy…ale komuna zabrała część działki z garażem, bo niby mieli w tym miejscu coś budować…oczywiście tylko popadło to w ruinie…a dziadek taksówką jeździł…dopiero na początku 70 lat pracę dostał…to tacy ludzie byli prześladowani, a było ich wielu….chcieli pracować, a nie byli bandytami siedzieli w lasach i ludzi grabili….

 14. do AK nic nie mam ale to ze bandytow z nsz i win robi sie bohaterow tak jak z k…..go ….

 15. Ze dwadzieścia lat temu przypadkiem stanęliśmy na odpoczynek koło tego krzyża i zaczęliśmy debatować skąd się wziął i tak dalej, no i naszedł miejscowy i opowiedział o napadzie w Piaskach, o napadach i rabunkach na komunistach i nie tylko (podobno kto ziemie wziął po reformie rolnej ten dla Lalka był komuch), ciężki się zrobił dla okolicy i podobno nawet dla swojej rodziny to go w końcu „sprzedał” ktoś i zrobił się spokój. Podobno do momentu napadu w Piaskach milicja kilka razy dawała mu propozycję poddania się w zamian za odsiedzenie jakiegoś wyroku za napady a nie za przeszłość polityczną z czego jak wiadomo nie skorzystał. Taka była opowieść starego chłopa który jak mówił i czasy pamiętał i Lalka znał osobiście ale czy tak było naprawdę to nie wiem.

  • To napewno nie koło tego krzyża. Ten jest „nowy” postawiony niedawno w 2018.
   Zapewne staneli panstwo przy przydrożnej figurze w tej miejscowości.A i owszem miejscowi są negatywnie nastawieni . Dla jednych jst bohaterem dla innych mordercą nie mi oceniać. Wiem tylko tyle że jeśli ktoś zabija człowieka(nawet gdy ten zasłużył innego wyjscia nie było w obronie własnej) jest mordercą. Zawsze są dwie strony medalu trzeba pamiętać.

 16. Na najwyższy szacunek zasługuje osoba ktora złozyła meldunek do milicji na podstawie którego można było z tym bandziorem zrobić porządek ku zadowoleniu terroryzowanych mieszkańców. Rozumiem czesć np dla generał Nila -Fieldorfa -to autentyczna ofiara represji, ale oddawanie czci dla bandyty kryminalnego z lat 50-tych to po prostu żenada

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach