Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Krzyż pamięci ostatniego Żołnierza Wyklętego został zniszczony. Wszystko wskazuje na celowe działanie (zdjęcia)

Zlokalizowany w Majdanie Kozic Górnych krzyż, upamiętniający Józefa Franczaka ps. „Laluś”, czyli ostatniego Żołnierza Wyklętego, został zniszczony. Sprawcy, bądź sprawców szuka teraz policja.

Nieznany sprawca bądź sprawcy zniszczyli krzyż, poświęcony pamięci Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Znajdował się on w miejscowości Majdan Kozic Górnych w powiecie świdnickim. Wszystko wskazuje na to, że zdarzenie miało miejsce w nocy z czwartku na piątek.

Jak wyjaśnia Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, o wszystkim powiadomiona została policja. Na miejscu interweniowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, którzy przeprowadzili czynności. Obecnie prowadzone jest w tej sprawie postępowanie mające na celu ustalenie sprawcy lub sprawców tego czynu.

Obecnie wszystko ma wskazywać na to, że prawdopodobnie doszło do aktu wandalizmu. Krzyż został złamany i rzucony tuż obok w rowie. Jednak dokładne okoliczności będą dopiero ustalane.

Józef Franczak był ostatnim Żołnierzem Wyklętym. To on najdłużej walczył z bronią w ręku, przeciwstawiając się przeciwko komunistom. Po zakończeniu II wojny światowej przez osiemnaście lat ukrywał się w rodzinnych stronach. Zginął 21 listopada 1963 r. kiedy to połączone siły Służby Bezpieczeństwa i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej urządziły na niego skuteczną zasadzkę. Został zastrzelony, a pozbawione głowy zwłoki wrzucono do zbiorowej mogiły na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

W 1983 roku szczątki Józefa Franczaka zostały ekshumowane i przeniesione na piasecki cmentarz. Czaszka „Lalka” została zidentyfikowana dopiero pod koniec stycznia b. roku. Jak się okazało, przez kilkadziesiąt lat była ona eksponatem dydaktycznym dla studentów Akademii Medycznej w Lublinie. 17 marca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Krzyż pamięci ostatniego Żołnierza Wyklętego został zniszczony. Wszystko wskazuje na celowe działanie (zdjęcia)

Krzyż pamięci ostatniego Żołnierza Wyklętego został zniszczony. Wszystko wskazuje na celowe działanie (zdjęcia)

(fot. Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”)

48 komentarzy

 1. KRZYŻY NIE NISZCZĘ – KIEDY ZROZUMIECIE ŻE CI PSEUDOBOHATEROWIE TO MORDERCY POLAKÓW. ILU POLAKÓW ZAMORDOWALI CI – TFU wyklęci – MORDERCY

  • Po co tak psiuczysz? Na PO-wiznę glosowałeś , a przecież ona we wszystkim Niemcom sluży. Teraz rusz tym co pod czapką nosisz i zastanów się ilu Polaków Niemcy podczas wojny ubili. No i co, mamy ich może za to wielbić albo może pomniki im stawiać? Ludzka durnota.

 2. W kozicach i okolicy gdzie wszyscy znają jego wyczyny ma opinię zwykłego bandyty. Jak dziadek wspominał wszyscy odetchnęli gdy go zastrzelili.

 3. *** z nim…
  bohatera se znależli polsk armia to było AK a nie jasych wykleci z dudy…

  • Lalek był w wojsku polskim i AK

   • podczas wojny…po wojnie AK się rozwiązało…zostali tylko bandyci….mój dziadek był w AK i po wojnie państwowej posady nie mógł znaleźć…wybudował za domem garaż i miał warsztat samochodowy…ale komuna zabrała część działki z garażem, bo niby mieli w tym miejscu coś budować…oczywiście tylko popadło to w ruinie…a dziadek taksówką jeździł…dopiero na początku 70 lat pracę dostał…to tacy ludzie byli prześladowani, a było ich wielu….chcieli pracować, a nie byli bandytami siedzieli w lasach i ludzi grabili….

 4. do AK nic nie mam ale to ze bandytow z nsz i win robi sie bohaterow tak jak z k…..go ….

 5. Ze dwadzieścia lat temu przypadkiem stanęliśmy na odpoczynek koło tego krzyża i zaczęliśmy debatować skąd się wziął i tak dalej, no i naszedł miejscowy i opowiedział o napadzie w Piaskach, o napadach i rabunkach na komunistach i nie tylko (podobno kto ziemie wziął po reformie rolnej ten dla Lalka był komuch), ciężki się zrobił dla okolicy i podobno nawet dla swojej rodziny to go w końcu „sprzedał” ktoś i zrobił się spokój. Podobno do momentu napadu w Piaskach milicja kilka razy dawała mu propozycję poddania się w zamian za odsiedzenie jakiegoś wyroku za napady a nie za przeszłość polityczną z czego jak wiadomo nie skorzystał. Taka była opowieść starego chłopa który jak mówił i czasy pamiętał i Lalka znał osobiście ale czy tak było naprawdę to nie wiem.

  • To napewno nie koło tego krzyża. Ten jest „nowy” postawiony niedawno w 2018.
   Zapewne staneli panstwo przy przydrożnej figurze w tej miejscowości.A i owszem miejscowi są negatywnie nastawieni . Dla jednych jst bohaterem dla innych mordercą nie mi oceniać. Wiem tylko tyle że jeśli ktoś zabija człowieka(nawet gdy ten zasłużył innego wyjscia nie było w obronie własnej) jest mordercą. Zawsze są dwie strony medalu trzeba pamiętać.

 6. Na najwyższy szacunek zasługuje osoba ktora złozyła meldunek do milicji na podstawie którego można było z tym bandziorem zrobić porządek ku zadowoleniu terroryzowanych mieszkańców. Rozumiem czesć np dla generał Nila -Fieldorfa -to autentyczna ofiara represji, ale oddawanie czci dla bandyty kryminalnego z lat 50-tych to po prostu żenada

Z kraju