Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejny szpital w Lublinie w gronie placówek operujących z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci (zdjęcia)

W poniedziałek oficjalnie została podpisana umowa zakupu systemu da Vinci Xi , dostawy i instalacji uruchomienia, przeszkolenia personelu oraz opieki serwisowej. Umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na łączną wartość 14 564 900,00 zł netto.

Już w grudniu 2021 roku w ramach powołanego Centrum Chirurgii Robotycznej odbyły się pierwsze zabiegi robotyczne. Teraz po przeszkoleniu i uzyskaniu certyfikatów producenta, lubelscy chirurdzy będą mogli używać da Vinci w swojej codziennej pracy. W pierwszej kolejności będą to zabiegi urologiczne, chirurgii ogólnej w tym chirurgii onkologicznej a następnie kolejne specjalizacje.

– Techniki robotyczne w chirurgii to wysoka jakość udzielania świadczeń oraz bezpieczeństwo pacjentów. To także rozwój kompetencji personelu medycznego i szpitala, co wpisuję się w rolę lidera oraz coraz ściślejszą współpracę ze środowiskiem akademickim naszego miasta. Przypomnimy to w Szpitalu Wojskowym w Lublinie blisko 30 lat temu przeprowadzono pierwsze w regionie operacje małoinwazyjne z wykorzystaniem laparoskopu, a w grudniu 2021 pierwsze dwie operacje z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Położenie 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego wraz z Filią na ścianie wschodniej, to zwiększone wyzwania i odpowiedzialność związane z aktualną sytuacja geopolityczną. Dotacja Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Planu Modernizacji Technicznej SZ RP, zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne żołnierzy na wschodniej flance NATO. Jest to nie tylko sukces naszej placówki ale bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców regionu którym na co dzień będzie służył – płk dr n. biol. Aleksander Michalski – Komendant 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ

Jak tłumaczy płk Bogusław Piątek, misją 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Lublinie jest specjalistyczne leczenie i troskliwa opieka nad pacjentem. Wprowadzenie najnowocześniejszego narzędzia chirurgicznego jakim jest robot da Vinci, precyzyjnie wpisuje się w cel jakim jest zadowolony pacjent, jego szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

System da Vinci Xi jest systemem robotycznym czwartej generacji. Od ponad 25 lat producent, firma Intuitive, rozwija i udoskonala to narzędzie, aby w rękach chirurgów służyło dobru pacjentów. Da Vinci to przede wszystkim chirurgia małoinwazyjna czyli odczuwalna zmiana dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez 8 mm otwory. Dzięki temu pacjent może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji.

– Robot da Vinci jest narzędziem, które w rękach chirurgów zwiększa możliwości przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Ze względów anatomicznych, czy zasięgu choroby onkologicznej daje szansę szybkiego powrotu do zdrowia pacjentom, dla których innego rodzaju operacje byłyby bardziej obciążające. Zabiegi chirurgii robotycznej są już w wielu krajach standardem. W Polsce po wprowadzeniu refundacji procedury radykalnej prostatektomii również jest ich coraz więcej wykonywanych. W 2021 r. w Polsce przeprowadzono łącznie ponad 2 tys. różnych operacji w asyście autoryzowanego robota da Vinci. Wraz ze zwiększaniem dostępności oraz edukacji pacjentów na temat korzyści wynikających z wykorzystania robota, liczba wykonywanych zabiegów będzie na pewno stale rosła – Cezary Kozanecki – Prezes Zarządu Synektik SA.

1 WSzKzP SPZOZ w Lublinie jest dwudziestym szpitalem w Polsce i drugim w Lublinie posiadającym na stałe autoryzowanego robota da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest ponad 6 700 systemów da Vinci, którymi wykonano ponad 10 mln. operacji.

System robotyczny zostanie sfinansowany z budżetu państwa w ramach dotacji celowej otrzymanej z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Wkład własny Szpitala wynosi 300 000 zł.

– Wstępne szkolenie lekarzy i zespołów oraz zapoznanie się z systemami chirurgii robotycznej różnych dostawców trwa już od wiosny 2021. W celach szkoleniowych w ramach “jesiennej szkoły robotyki” w grudniu 2021 roku przeprowadzono pierwsze szkolenia z zakresu obsługi i możliwości systemu da Vinci (przeprowadzono pierwsze na Lubelszczyźnie dwa zabiegi: radyklanej prostatektomii i operację kolorektalną). Ponadto w marcu bieżącego roku została zorganizowana prezentacja możliwości wykorzystania robota chirurgiczengo VERSIUS® firmy CMR Surgical – informuje rzecznik prasowy szpitala płk Bogusław Piątek.

Niezwłocznie po podpisaniu umowy kontynuowane będzie szkolenie lekarzy “szybką ścieżką” w pełnym wymiarze w oparciu o wybrany system da Vinci Xi (jest to elementem składowym podpisanej umowy). Szkolenia realizowane są w ośrodkach referencyjnych wskazanych przez dostawcę systemu. Kierownictwo Szpitala dąży do przeprowadzenia pierwszej operacji z wykorzystaniem własnego robota już w październiku tego roku.

W strukturze Szpitala utworzone zostało Centrum Chirurgii Robotycznej w ramach którego wykonywane będą zabiegi urologiczne oraz chirurgiczne w tym chirurgii onkologicznej. Lekarze innych specjalności również przygotowują się do wykonywania zabiegów operacyjnych z wykorzystaniem robota.

– Szpital Wojskowy ciągle zwiększa swoją ofertę świadczeń medycznych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jako jedyni w Lublinie dysponujemy endoskopem wykorzystywanym do mało inwazyjnych operacji kręgosłupa, jako nieliczni w kraju wszczepiamy stymulatory nerwu błędnego w leczeniu padaczki lekoodpornej, wykonujemy szereg innowacyjnych i pionierskich zabiegów kardiologicznych w tym aterektomie orbitalną, ablacje, wykorzystujemy też nowoczesny sprzęt do hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej pozwalający na rehabilitacje pacjenta w miejscu zamieszkania, do rehabilitacji ogólnoustrojowej wykorzystywany jest nowoczesny egzoszkielt Bionic – wyjaśnia płk Bogusław Piątek.

Kolejny szpital w Lublinie w gronie placówek operujących z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci (zdjęcia)

Kolejny szpital w Lublinie w gronie placówek operujących z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci (zdjęcia)

Kolejny szpital w Lublinie w gronie placówek operujących z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci (zdjęcia)

Kolejny szpital w Lublinie w gronie placówek operujących z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci (zdjęcia)

Kolejny szpital w Lublinie w gronie placówek operujących z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci (zdjęcia)

(fot. 1WSK\źródło 1WSK)

3 komentarze

  1. Tak rządzi PiS.

  2. O jakim da vinci mowa. Od lat nie są w stanie uruchomić Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nawet

  3. Zwykłej operacji już dziś nie ma kto wykonać, bo nie ma chętnych do robienia specjalizacji z chirurgii i za kilka lat będzie naprawdę kiepsko. A tu wydają miliny na sprzęt, który będzie stać – bo skąd wezmą pacjentów na tyle oddziałów robotowych?! Masakra

Z kraju