Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowcy omijali korki, barierkami zagrodzono drogę pieszym i rowerzystom. Mieszkańcy obawiają się wypadku (zdjęcia)

Mieszkańcy twierdzą, że blokując ruch samochodów, znacznie utrudniono też poruszanie się pieszym i rowerzystom. Obawiają się również, że może dość tam do wypadku.

49 komentarzy

  1. Od kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

    • od zawsze

      • Właśnie !

        • Rowerem po chodniku można jeździć dokładnie na takich samych zasadach jak po przejściach dla pieszych – czyli nie można. Zakaz jazdy po chodniku jest zakazem na równi z zakazem jazdy po przejściu dla pieszych.

          Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
          3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

          Więc jeżeli już odwróciłeś kota ogonem, to dopisz, że po przejściach dla pieszych także można jeździć. Byłbyś wtedy konsekwentny. Ty po prostu wybierasz tylko te przepisy, które Tobie pasują. A podejrzewam, że obecność rowerzysty na jedni Ci niekiedy przeszkadza, wiec próbujesz ich przegonić na chodniki.

          • są przypadki, gdy jest wręcz nakaz jazdy rowerem po chodniku! poczytaj dokładniej. jaka musi być wtedy dopuszczalna prędkość na jezdni i jakiej szerokości powinien być chodnik…

          • Art. 33. 5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

            1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

            2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

            3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

            6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

          • Szkoda, że nie podałeś tego przepisu o nakazie jazdy rowerem po chodniku – wtedy przyznałbym Ci rację.
            Pomiędzy „jest dozwolone” , a „jest nakazane” jest diametralna różnica.

      • tylko ciemnota i analfabeci jeżdżą po chodniku rowerem bo nie są w stanie swojego umysłu zrozumieć kilku prostych zasad ruchu drogowego.

    • A od kiedy autem ?

      • W przepisach nie ma wyróżnionych rodzajów pojazdów. Po chodniku nie można ani rowerem, ani samochodem, ani motocyklem, ani motorowerem. Można pieszo, na rolkach, na hulajnodze nieelektrycznej.

        Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
        3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

    • Nie można jeździć rowerem po chodniku, bo do ruchu wszystkich pojazdów (a więc także rowerów) służy jednia. Chodnik służy do pieszego poruszania się. Wyjątkiem jest jazda małych dzieci na rowerze, które są nawet zobowiązane do jazdy chodnikiem (nawet nie po drodze rowerowej), bo w myśl przepisów są pieszymi. Wyjątkowo także – opiekun dziecka na rowerze, może mu towarzyszyć także jadąc rowerem po chodniku.

      • Warto poczytać zanim się człowiek ośmieszy.

        • To, że coś jest w pewnych szczególnych/wyjątkowych sytuacjach dopuszczone (np jazda rowerem podczas gołoledzi) – nie oznacza, że jest to reguła.

    • To trakt pieszo rowerowy…

  2. Jakie utrudnienie dla pieszych i rowerzystów? Co za bzdury. Wcale nie trzeba iść po trawniku, każdy może swobodnie iść/jechać rowerem chodnikiem do przejścia dla pieszych. Chyba co po niektórym nie chce się zrobić dwóch kroków więcej do przejścia..

    • właśnie też oglądam te zdjęcia i nie wiem o co szum. co oni wcześniej chodzili po jezdni, że odgrodzenie jej od chodnika znacząco utrudniło życie pieszym?

  3. Utrudnienia dla pieszych bo barierka zmusza do przejścia przez przejście dla pieszych 🙂 wyborne

  4. Zawsze znajda sie malkontenci .

  5. Witam,
    nie rozumiem artykułu, ktoś go błędnie napisał.
    Z tej drogi nie można na wprost przejechać jak też przejść, przejście dla pieszych jest obok, nie ma tam także drogi dla rowerów.
    Jazda na wprost z tego traktu była niedozwolona więc jak rowerzysta lub pieszy wchodził/wjeżdżał stwarzał zagrożenie i w/g mnie jest to prawidłowo zrobione. Barierki spełniają swoją funkcję.

  6. Dzięki tym barierkom wszyscy kierowcy wyjeżdżają z tej drogi przez przejścia dla pieszych.

  7. Ruczaj się grodzi. JesZcze tylko szlaban na wjeździe i całe osiedle siatką ogrodzić dla bezpieczeństwa.

    • Siatką?
      Półśrodki. Najlepiej od razu walnąć zasieki z drutu kolczastego i wieżyczki z wachmanami!
      Polskie Obozy Mieszkaniowe wiecznie żywe!

  8. rolnik co nieznalazł żony

    Skoro rowerzyści mogą jeździć po chodniku, to czemu nie można samochodem ??

  9. Zaczynam się zastanawiać kto mieszka na tym osiedlu? W całym Lublinie spokój a na Botaniku co chwilę problemy. a to gorki a to droga nie tak albo jeszcze coś!!! A może wypier….ać na swoją wieś i tam startować na soltysa i robić jak wam sie podoba

  10. Przepraszam to jest w końcu trakt rowerowo-pieszy czy droga serwisowa? Żadnych znaków tam nie było z tego co kojarze typu że jest tam ścieżka rowerowa albo zakaz ruchu czy wjazdu chociaż by. Poza tym jest tam kilka posesji i to jest dojazd do nich również. Dziwna sprawa.

    • Tam jest strefa zamieszkania, a więc taki chodnik po którym można przejechać powoli (do 20km/h) samochodem.
      A, że zbyt duża część kierowców nie wie co to takiego, albo wie, ale traktuje takie strefy jak zwykłe ulice – to barierki są dobrym rozwiązaniem. Jak znaki nie działają, to trzeba stosować rozwiązania siłowe: barierki, progi zwalniające, stalowe słupy. Rosja to Rosja.

      • A w ktorym miejscu znajdowały sie znaki dot. Strefy zamieszkania, na pewno nie przy drodze o ktorej mowa…