Piątek, 10 maja 202410/05/2024
690 680 960
690 680 960

Gdzie kandydat może powiesić plakat wyborczy?

Od jakiegoś czasu pytacie nas o plakaty wyborcze, które pojawiają się m.in. na wiatach przystankowych. Odpowiadamy, tak tam kandydaci mogą umieszczać materiał wyborczy ale na pewnych zasadach.

Kampania przedwyborcza w pełnie więc pełno też w Lublinie i nie tylko, materiałów w postaci plakatów, ulotek, banerów, naklejek etc. etc. z wizerunkami politycznych kandydatów. Od jakiegoś czasu pytacie nas, dlaczego tak wiele plakatów pojawiło się m.in. na przystankach gdzie widnieje wyraźny napis, że naklejanie zabronione. Odpowiadamy więc, że na potrzeby kampanii wyborczej udostępniono łącznie 285 wiat na terenie całego miasta. Opracowano także specjalny regulamin określający w sposób szczegółowy zasady umieszczania plakatów na wskazanych wiatach.

Wytypowane wiaty na okres przedwyborczy zostały wyłączone z zakazu naklejania. Na 285 wiatach zostały umieszczone stosowne naklejki o treści: „Na czas trwania kampanii wyborczej z zakazu naklejania wyłączone są urzędowe obwieszczenia wyborcze i plakaty komitetów wyborczych”. Wykaz miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych na terenie miasta Lublin, dostępny jest na stronie internetowej: www.um.lublin.eu, w zakładce „Wybory samorządowe 2014”.

Co za tym idzie plakaty wyborcze mają być umieszczone tylko i wyłącznie na wiatach znajdujących się w opublikowanym wykazie. Zabrania się zamieszczania plakatów na wiatach ponadstandardowych, tj. zlokalizowanych w centrum miasta oraz w okolicach dworców PKS i PKP, jak również na słupkach standardowych i ponadstandardowych.

Plakaty wyborcze zamieszczać można jedynie na tylnych ścianach wiat wytypowanych do tego celu, zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Nie dopuszcza się zamieszczania plakatów na ścianach bocznych wiat oraz zamieszczania plakatów w sposób zasłaniający gabloty z informacją przystankową.

Zamieszczane plakatów powinno odbywać się w sposób umożliwiający łatwe ich usunięcie i przy zastosowaniu środków nie uszkadzających powłok lakierniczych oraz szyb. Dodatkowo, komitety wyborcze są odpowiedzialne za treść i jakość plakatów oraz za utrzymanie porządku na przystankach, jak również zobowiązane są do usunięcia plakatów po czasie ich ekspozycji.

Czytelnicy zwrócili uwagę także na materiały wyborcze instalowane na pasach zieleni. Przykładowo w Świdniku w rejonie ronda z helikopterem postawiono stojaki przedwyborcze, które wg. kierowców zasłaniają widoczność w rejonie skrzyżowania. Taki sygnał odebraliśmy po zderzeniu dwóch aut na rejonie ronda obstawionego materiałami wyborczymi. Faktycznie rozstawione banery mogą zasłaniać pojazdy wjeżdżające na rondo.

Na problem umieszczania banerów w pasie drogowym zwrócili uwagę m.in. działacze Ruchu Narodowego i Lubelskiej Lewicy Razem. Główny zarzut dotyczy banerów Platformy Obywatelskiej, które pojawiły się w rejonie pasów drogowych.

Inny zaś problem to odpowiednie zabezpieczenie materiałów wyborczych przed ewentualnym wywróceniem się. Do groźnego incydentu doszło m.in. w rejonie al. Andersa gdzie pod wpływem silnego podmuchu wiatru runął na chodnik baner jednego z kandydatów PO. Wiele ze stojaków nie jest zabezpieczonych obciążeniem a porywisty wiatr w minionym tygodniu sprawił, że część banerów walała się po trawnikach i chodnikach.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że po wyborach, komitety wyborcze szybko i sprawnie po sobie posprzątają.

Gdzie kandydat może powiesić plakat wyborczy?
Gdzie kandydat może powiesić plakat wyborczy?
Gdzie kandydat może powiesić plakat wyborczy?
Gdzie kandydat może powiesić plakat wyborczy?

2014-11-11 11:04:06
(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. no w Świdniku to beznadziejnie na tym rondzie postawili banery, tak że jadąc lewym pasem widzi się dosłownie w ostatniej chwili, że coś po rondzie jedzie

    Ciekawe jak to by było jakbym zadzwonił po straż miejską w celu usunięcia tych zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym banerów.

  2. Czyli wiadomo na kogo nie głosować.

  3. Nie rozumiem po co było wydawać pozwolenie na oklejanie przystanków plakatami wyborczymi? Ciekawe kto później doprowadzi przystanki do normalnego stanu? Kto usunie te warstwy kleju, taśmy klejącej, papieru? Żal patrzeć jak przyszli radni z plakatów na przystankach, niszczą naszą wspólną własność. Jedno jest pewne, już wiadomo na kogo NIE GŁOSOWAĆ!

  4. a ja mam pytanie odnośnie tego kto ma obowiązek posprzątania po wyborach tych wszystkich plakatów,które albo wisza pół roku po kampanii albo fruwaja po ulicach,zaśmiecajac wszystko takze długo po…szlak mnie trafia jak widze to za każdym razem.dlaczego np straz miejska nie pilnuje kandydatów aby sprzątali po sobie…!!!

    • Straż miejska nie pilnuje tego bo musi zakładać blokady na koła. I Wystawiać mandaty za złe parkowanie.

  5. Ja mam pytanie odnośnie tego jakim prawem miasto wydało pozwolenie na oklejanie przystanków. Przecież zakaz ich oklejania określa Kodeks Wykroczeń. Jakim sposobem prawo lokalne ma wyższość nad ustawą?