Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jeżdżąc ulicami Lublina musisz uważać na łosie (zdjęcia)

Wczoraj przy jednej z ulic Lublina stał łoś. Zwierzę zarejestrował nasz Czytelnik. W ciągu ostatnich dni to kolejne zwierzę tego gatunku, które spacerowało na terenie miasta. Apelujemy do kierowców o ostrożność. Zderzenie pojazdu z łosiem może mieć przykre skutki.

Łosia przy ul. Nałęczowskiej sfotografował nasz Czytelnik. Zwierzę spacerowało tuż przy jezdni. Kierowcy muszą pamiętać, że łosie mogą nagle pojawić się na drogach w poszukiwaniu pożywienia lub podczas migracji. Jest to szczególnie ryzykowne w okresie zmierzchu i nocy, a zwłaszcza teraz jesienią, kiedy zwierzęta te chętnie zaglądają do miasta. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać ograniczeń prędkości, szczególnie w obszarach, gdzie istnieje ryzyko spotkania łosi na drodze.

W ostatnim czasie to kolejne zwierzę, które pojawiło się na ulicach Lublina. Na początku minionego tygodnia lubelskie służby otrzymały zgłoszenie o łosiu spacerującym w rejonie ul. Chodźki. Pamiętaj, że jeśli nagle napotkasz łosia na drodze, staraj się zachować spokój i nie panikuj. Utrzymaj bezpieczny odstęp od zwierzęcia. Powoli i ostrożnie próbuj minąć zwierzę, zachowując dużą ostrożność.

Z naszych obserwacji i zgłoszeń od Czytelników wynika, że zwierzęta te pojawiają się dość często na terenie Lublina w rejonie Bystrzycy, a także w pobliżu terenów leśnych i porośniętych różnymi zaroślami, a tych w Lublinie nie brakuje. Do zdarzeń drogowych z tymi zwierzętami dochodziło m.in. na obrzeżach Lublina, były jednak kolizje z łosiami m.in. na al. Witosa, czy też ul. Węglarza.

Jeżdżąc ulicami Lublina musisz uważać na łosie (zdjęcia)

fot. nadesłane Wojciech

Jak się zachować widząc łosia?

Jeśli napotkasz łosia, ważne jest, abyś zachował spokój i podjął odpowiednie środki ostrożności. Oto kilka wskazówek, jak się zachować.

Zachowaj dystans: Upewnij się, że jesteś oddalony od łosia o bezpieczną odległość. Staraj się nie zbliżać się zbyt blisko, aby nie zakłócać jego naturalnego zachowania i nie wywoływać agresji.

Nie zagrażaj: Nie próbuj zbliżać się do łosia ani go atakować. To duże zwierzęta i mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w okresie godowym lub jeśli czują się zagrożone. Nie zaczepiaj go, nie rób gwałtownych ruchów i unikaj głośnych dźwięków.

Odstąp miejsce: Jeśli zauważysz łosia w pobliżu ścieżki czy drogi, nie próbuj go ominąć w pobliżu. Wróć, aby znaleźć alternatywną trasę lub poczekaj, aż łoś opuści obszar. Staraj się nie blokować jego naturalnej drogi i unikaj naciskania na niego.

Nie karm go: Nie próbuj karmić łosia ani dawać mu jedzenia. Zachęcanie zwierzęcia do jedzenia z ręki lub podawanie mu jedzenia ludzkiego może prowadzić do niepożądanych sytuacji i zdezorientowania łosia w kontakcie z człowiekiem.

Obserwuj zwierzę z bezpiecznej odległości: Jeśli jesteś zainteresowany obserwowaniem łosia, zrób to z bezpiecznej odległości. Użyj lornetki lub aparatu fotograficznego, aby móc cieszyć się widokiem bez naruszania jego przestrzeni.

Pamiętajcie nie wolno podchodzić do łosi, a już szczególnie do klępy (czyli mamy) z łoszakami. Samica w obronie swoich dzieci może zaatakować, a jej kopnięcia mogą być śmiertelne. Kierowca, który spotka łosia na ulicy nie powinien na niego trąbić. Zwierzę, które ma 2 metry w kłębie, niewiele robi sobie z czegoś, na co patrzy z góry, a tak jest właściwie w przypadku każdego auta osobowego.

Zdenerwowany głośnym trąbieniem łoś, nie pozostaje obojętny i odpowiada agresją, czyli bezpośrednim atakiem na samochód. Niebezpieczne jest także zderzenie z łosiem, ponieważ pojazd podcina jego długie nogi, a zwierzę całą swoją masą uderza w przednią szybę i jadących w nim ludzi.

Jeżdżąc ulicami Lublina musisz uważać na łosie (zdjęcia)

fot. nadesłane Wojciech

21 komentarzy

  1. Łosia trzeba zapoznać z „Vademecum wyborcy” bo każdy głos się liczy.

  2. Tyle płotów zakończonych ostrymi dziubami, że z pewnością gdzieś się nadzieje.
    „Warunki, jakie powinno spełniać ogrodzenie:
    Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
    Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione”

  3. Łoś przyszedł na spotkanie z Kowalskim i Kantahem – chciał z nimi poryczeć !

  4. Powinno się je odstrzelić, zderzenie z takim łosiem to zniszczony samochód i potencjalna śmierć.

Dodaj komentarz

Z kraju