690 680 960

Jest szansa dla skazanych na odstrzał saren z lotniska w Świdniku. Miasto chce je odłowić i wywieźć w bezpieczne miejsce

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie odstrzału saren, które zadomowiły się na terenie trawiastego lądowiska w Świdniku. Miasto postanowiło z własnych środków odłowić zwierzęta i wywieźć je w bezpieczne dla nich miejsce.

Wiele emocji wzbudziła sprawa saren, które przebywają na terenie trawiastego lądowiska w Świdniku, znajdującego się pomiędzy Portem Lotniczym Lublin a ul. Żwirki i Wigury. Jak już informowaliśmy, we wrześniu ub. roku zarządca tego terenu, firma Navcom Systems Fly, złożył wniosek o ich odstrzał wskazując, że zwierzęta stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia pilotów samolotów. Następnie sprawą zajął się sejmik województwa lubelskiego.

Pismo zostało rozpatrzone pozytywnie. Jak wskazywano, mając na uwadze realne zagrożenie życia i zdrowia ludzkiego zdecydowano się na podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji zwierząt na tym terenie. Ma to nastąpić poprzez odstrzał redukcyjny 30 saren.

Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, przeciwko tego typu rozwiązaniu stanowczo opowiedziały się organizacje ekologiczne. Sejmik wyjaśnił wtedy, że jeszcze odstrzał nie został przesądzony i projekt zostanie raz jeszcze skierowany pod obrady.

– Istnieją inne metody na rozwiązanie problemu koegzystencji interesów ludzi i życia dzikich zwierząt w tym miejscu, jednak są one droższe niż odstrzał i żadna z firm nie wyraziła nimi zainteresowania. Ta szokująca krótkowzroczność może wkrótce doprowadzić do uśmiercenia niewinnych zwierząt, jednocześnie nie zapewniając rozwiązania problemu na stałe – wyjaśnia Kazimierz Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Organizacje ekologiczne zaapelowały o wycofanie się z decyzji odstrzału saren. Jak wskazano, wcześniej radzono sobie z nimi przeganiając je przed każdym startem, teraz chce się do nich strzelać, zamiast np. poprawić ogrodzenie. W ten sposób za jakiś czas sytuacja może się powtórzyć, gdyż inne stado saren również może wejść na teren lotniska.

We wtorek pojawiła się nadzieja, że sarny zostaną ocalone. Głos w tej sprawie zabrał bowiem zastępca burmistrza Świdnika Marcin Dmowski. Wskazał, że Miasto Świdnik chce pomóc w tej sprawie. Ze funduszy zabezpieczonych w budżecie miasta na zostaną przeznaczone środki na odłowienie saren z lotniska. Następnie przy pomocy pracowników Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek zwierzęta zostaną wywiezione w bezpieczne miejsce. O pomyśle powiadomiono już władze województwa.

(fot. lublin112)

30 komentarzy

 1. powiem przewrotnie; we wszystkim jest sens i logika! jesli strzelaja do saren na polach -dlaczego akuarfat te zostawic ????????????????????? chooooore ludzie to sie kupy ne trzyma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Sarny świnie byki są po to żeby dawać miecho więc się je strzela kiedyś z łuku teraz ze stucera kumasz ???

 2. Gdyby to były barany to byłbym za odstrzałem

 3. Uuu szkoda, a taka była szansa

 4. sarna = szkodnik. Może ktoś wytłumaczyć jaką pełni rolę w przyrodzie? Pożywienie dla drapieżników tylko to przychodzi mi do głowy. A że człowiek to drapieżnik no to możnaby je zjeść.

 5. Odłowią, przewiozą w inne miejsce i będzie można swobodnie odstrzelić. Jakie Koło Łowieckie zostanie szczęśliwym beneficjentem?

 6. Może niech się służby pochwalą, jak to „profesjonalnie”, kilka miesięcy temu odłowili i wywieźli łosia z terenu lotniska?
  Tak tylko napomknę, że operacja się udała, tylko pacjent zmarł. Jeśli tak samo będą przenosić sarenki, to wyrazy współczucia dla zwierząt, umierających w potwornym stresie.

 7. Zanim je wywiozą….. Stop Cham #584 -> 11:15

 8. Mój znajomy, Krzysio z Krępca dzieli zwierzęta i ptaki na jadalne i niejadalne. To blisko lotniska i mimo swoich 150kg chętnie pomoże.

 9. Zwierzęta są po to żeby je zjadać tak było i będzie.

 10. ojejku jak to dobrze że biedne sarenki wrócą do lasu, i jeszcze będą miały szanse rozwalić kilka aut, bo ludzi to trzeba zabijać karę śmierci wprowadzić, ale sarenek i dzików nie wolno. CEBULACY, żeby polaków nie obrazać.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli