Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak spędzać wolny czas w towarzystwie koni? Podpowiadamy (zdjęcia)

Jazda konna to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych form aktywności fizycznej, a jednocześnie pasji i sposobu spędzania wolnego czasu. Choć niektórzy uważają ją za sport elitarny, to w rzeczywistości jazda konna cieszy się coraz większą popularnością. W miniony weekend byliśmy z wizytą w Stajni Alabama w Kazimierzówce nieopodal Lublina.

Historia jazdy konnej sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to koń był głównym narzędziem transportu, polowania i wojen. Współcześnie jazda konna stała się popularnym sportem rekreacyjnym, a także dyscypliną olimpijską. Wiele osób wybiera ją jako sposób na spędzenie czasu wolnego, poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, a także na kontakt z naturą i zwierzętami. Jazda konna to nie tylko samodzielne prowadzenie konia, ale także różnego rodzaju zawody i konkurencje, takie jak skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, wyścigi czy rajdy. Dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią formę jazdy konnej, niezależnie od wieku, umiejętności czy doświadczenia.

W Polsce jazda konna cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Coraz więcej osób decyduje się na regularne treningi i udział w zawodach jeździeckich. W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele ośrodków jeździeckich oferujących profesjonalne szkolenia, a także organizujących imprezy jeździeckie, takie jak zawody, rajdy czy obozy jeździeckie dla dzieci i młodzieży.

W ostatni weekend odwiedziliśmy stajnię Alabama zlokalizowaną w Kazimierzówce, nieopodal Lublina. Stajnia w nowej lokalizacji jest od niedawna i mieliśmy okazję porozmawiać z jej właścicielką – Mają Kusiak, która opowiedziała nam, jak funkcjonuje stajnia, a także co oferuje. Duże wrażenie w tym miejscu robi przestrzeń, którą konie mają do dyspozycji.

– Prowadzimy tutaj zajęcia dla dzieci, mamy w ofercie treningi sportowe, hipoterapię, zajęcia grupowe i indywidualne, a także wyjazdy w teren. Będziemy mieli w ofercie również pławienie koni, czyli pływanie z końmi w zbiornikach wodnych. Mamy dobrze przygotowaną infrastrukturę. Niedługo pojawi się oferta półkolonii i obozów z noclegiem, czyli takich kolonii jeździeckich tygodniowych. Na rynku jesteśmy już około pięciu lat. Mam nadzieję, że tu osiedlimy się już na stałe. Niedługo powstanie tutaj też duża hala, dzięki czemu treningi będą prowadzone bez względu na pogodę – wyjaśnia Maja Kusiak.

Popularność jazdy konnej w ostatnim czasie wynika z wielu czynników. Po pierwsze, jazda konna to nie tylko aktywność fizyczna, ale także sposób na relaks i odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy czy szkole. Kontakt z naturą i zwierzętami pozwala na oderwanie się od codziennych problemów i skupienie się na przyjemności związanej z jeździectwem. Co ważne, po okresie pandemii dużo ludzi szuka kontaktu z naturą, ze zwierzętami. Życie w zamknięciu odcisnęło się mocno na wielu osobach. Okres pandemii sprawił, że ludzie jeszcze bardziej łakną spędzania czasu poza miejskim zgiełkiem.

– Zainteresowanie jazdą konną rośnie. Ludzie coraz bardziej interesują się tego typu spędzaniem wolnego czasu. Czy bardziej hobbystycznie robią to, czy zawodowo? Na pewno bardzo dużo osób zaczęło doceniać przebywanie na świeżym powietrzu i ze zwierzętami. Dlatego po pandemii był bardzo dużo ludzi, którzy po prostu uznali, że chcą przyjechać do nas. Ceniąc sobie spokój i ciszę, a także obcowanie ze zwierzętami. Ludzie przychodzą nawet dla samego kontaktu z nimi, nie tylko na jazdy – precyzuje właścicielka stajni.

Jazda konna to także sport, który rozwija nie tylko ciało, ale także umysł. Wymaga ona od jeźdźca skupienia uwagi i koncentracji, a także umiejętności koordynacji ruchowej i równowagi. Dlatego jazda konna może być świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności poznawczych, a także na poprawę samodyscypliny i pewności siebie. Wreszcie, jazda konna to także doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości i zbudowania społeczności ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Co jest ważne w przypadku koni? Na pewno ich wyszkolenie i warunki w jakich są trzymane.

– Mamy dobre konie, dobrze wyszkolone, ja sama osobiście je trenowałam. Konie dobrze się słuchają, mają zapewnione wszystkie potrzeby, mamy pastwiska trawiaste, mamy stały dostęp do siana, robimy własną paszę. Bardzo o nie dbamy. U nas na przykład jest chów wolnowybiegowy. Docelowo będziemy mieli boksy, ale na pewno można zaznaczyć to, że w naszej stajni są dobre warunki bytowe dla zwierząt. Dzięki temu, że są duże pastwiska, mają one zapewnione wszystkie swoje potrzeby – dodaje Maja Kusiak.

Spędzanie czasu z koniem to nie tylko aktywność fizyczna, ale także sposób na nawiązanie relacji z koniem, który staje się dla jeźdźca nie tylko narzędziem, ale także przyjacielem i partnerem. Wymaga to jednak od jeźdźca odpowiedzialnego podejścia do zwierzęcia, a także znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wizyta w stajni to nie tylko jazda konna, ale również wszystkie czynności związane z pielęgnacją konia, czyli czyszczenie kopyt, szczotkowanie sierści, karmienie i dbanie o wygląd ogólny konia. Oprócz tego może ona obejmować pracę na lonży, jest to forma treningu konia, polegająca na prowadzeniu go na okręgu przy użyciu długiej liny, zwanej lonżą. Praca na lonży pozwala na poprawę kondycji i sprawności fizycznej konia, a także na doskonalenie umiejętności jeźdźca.

Z kolei spacer z koniem to doskonały sposób na relaks i spędzenie czasu z koniem poza areną treningową czy zawodami. Podczas spaceru z koniem można cieszyć się pięknymi krajobrazami, a także nawiązać bliższy kontakt z koniem. Nie może również zabraknąć imprez jeździeckich, a te są doskonałym sposobem na spędzenie czasu z koniem w towarzystwie innych pasjonatów. W ramach imprez jeździeckich organizowane są różnego rodzaju konkursy, zawody, pokazy, rajdy czy obozy jeździeckie, które pozwalają na integrację z innymi jeźdźcami.

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. jak se nie złapiesz, to nie pojeździsz?

  2. Koń? Walić!

  3. Chować konie, pis nadchodzi?

  4. Cudowny materiał sponsorowany. Dziękuje.

Z kraju