Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ile pieniędzy dać na komunię? A może lepszy będzie prezent?

Tradycyjnie w Polsce na komunię dziecko otrzymuje prezenty, które mają symbolizować pamiątkę z tego ważnego wydarzenia w życiu dziecka oraz wyraz miłości i wsparcia dla niego w dalszej drodze życia. Na jaką formę prezentu decydujemy się najchętniej? Jedni wybierają pieniądze, inni zaś wolą kupić coś, co będzie kojarzyło się z tym doniosłym dniem.

Wybór konkretnego prezentu zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych upodobań i potrzeb dziecka, zainteresowań, relacji z dzieckiem oraz możliwości finansowych rodziny. Zazwyczaj popularnymi prezentami na komunię są: biżuteria (np. łańcuszki z krzyżykiem), książki religijne, modlitewniki, a także gadżety związane z religią (np. medaliki, figury świętych). Inne popularne prezenty to zabawki, gry planszowe, sprzęt sportowy lub elektroniczny, a także bon na wycieczkę lub pobyt na obozie letnim.

Przegląd prezentów

Biżuteria religijna – łańcuszek z krzyżykiem, medalik, bransoletka lub pierścionek to popularne prezenty na komunię, które dziecko może nosić przez wiele lat. Książki religijne – modlitewniki, katechizmy, biografie świętych to prezenty, które pomogą dziecku pogłębić wiedzę religijną oraz umocnić jego wiarę. Sprzęt sportowy – jeśli dziecko interesuje się sportem, dobrym pomysłem na prezent będzie sprzęt sportowy, np. piłka, rakieta tenisowa, hulajnoga lub rower. Elektronika – jeśli dziecko jest starsze, może ucieszyć się z prezentu w postaci smartfona, tabletu lub laptopa. Bon na wycieczkę – jeśli rodzina nie planuje organizować dużej imprezy z okazji komunii, można zastanowić się nad podarowaniem dziecku bonu na wycieczkę lub wyjazdu na weekend. Zegarek – elegancki zegarek to dobry pomysł na prezent, którym dziecko będzie się cieszyć przez wiele lat. Gadżety związane z religią – medale, statuetki, obrazki, krzyżyki, świeczki, czyli drobne upominki związane z religią, mogą być miłym i symbolicznym prezentem.

Warto również pamiętać, że nie zawsze prezent musi być materialny – bardzo ważnym wyrazem wsparcia i miłości dla dziecka może być nasza obecność, rozmowa oraz czas spędzony z dzieckiem w okolicznościach komunijnych.

Ile włożyć do koperty?

Jeżeli decydujemy się dać pieniądze, warto taki prezent dostosować również do naszych możliwości finansowych. Kwota, którą powinno się dać na komunię, zależy od wielu czynników, takich jak relacja z dzieckiem, poziom bliskości, lokalizacja oraz sytuacja finansowa darczyńcy. W Polsce tradycyjnie uważa się, że kwota powinna wynosić około 100 zł lub więcej, jednak nie ma ustalonych żadnych konkretnych standardów ani norm. Kwoty zależą od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem przystępującym do komunii. Jeżeli jesteście rodzicami chrzestnymi do koperty powinno trafić średnio od ok. 500 zł do nawet 1500-2000 zł. Członkowie bliskiej rodziny muszą liczyć się z wydatkiem od 300 do 600 złotych. Z kolei dalsza rodzina wręcza od 100 do 400 złotych.

Rodzice chrzestni powinien pamiętać, że ich rola polega nie tylko na wręczeniu prezentu, ale przede wszystkim na pełnieniu roli opiekuna duchowego i moralnego swojego chrześniaka. Dlatego warto zadbać o to, aby prezent miał wartość symboliczną, a nie tylko materialną. Pamiętajmy, że komunia to przede wszystkim ważne wydarzenie religijne w życiu dziecka, a nie okazja do otrzymywania dużej ilości pieniędzy. Dlatego najlepiej postawić na symboliczne prezenty, które będą długo pozostawać w pamięci dziecka i będą mu towarzyszyć w dalszym życiu.

Jeśli jednak decydujemy się na wręczenie pieniędzy, warto mieć na uwadze, że nie powinny one być zbyt duże, aby nie zdominować wartości symbolicznej komunii. Można też postawić na pomysłowe sposoby przekazania prezentu, takie jak np. umieszczenie pieniędzy w specjalnym pudełku ozdobionym w motywach religijnych lub wręczenie upominku, który posiada wartość symboliczną.

(fot. pixabay.com)

17 komentarzy

 1. Ja jak dostałem na komunię kasę , to do dziś mam i cały czas biorę z gromadki , ech kiedyś to były prezenty , co prawda zegarek teź dostałem , ale następnego dnia juź nie cykał , bo musiałem zobaczyć co tam jest.??

 2. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  Mnie z tym doniosłym dniem kojarzy się zegarek marki „RUHLA”, za całe 180 zł, tj. około 10 kg jajek wiejskich. Lepsze, produkcji CCCP, marki „Rakieta”, były niej więcej dwa razy droższe i mojej babci najzwyczajniej w świecie nie było stać.
  Ale Wy możecie dać i quada, i samochód…

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

   Dodam, że z tego zegarka byłem bardzo dumny, ręka z zegarkiem chyba z miesiąc ledwo się zginała.
   Może dlatego, że był to jedyny prezent z tej okazji.

 3. Pieniądze mojego dziecka trafiły na jego własne konto zarządzane przez rodziców. Kiedyś na pewno mądrze je wykorzysta, każde pieniądze z urodzin czy od dziadków są odkładane nawet z każdej wypłaty mojej co miesiąc jest przelewanie kieszonkowe. Kiedyś spełni za nie jakieś marzenia .

  • … przy naszej mega inflacji kiedyś może wystarczy na husteczki do otarcia łez po kasie … nic tak nie traci na wartości jak pieniądz

  • O ile nowe CDDC uwzględni nieważne waluty z jakimś przelicznikiem- ale…nie sądzę .

 4. Chętny Zdzich

  Sztabkę złota tak z 5 kg i kwiaty piękne nie zwiędłe.

 5. Rower z przerzutkami radio aparat fotograficzny i parę groszy dziękuje wam chodź nie wszyscy żyją.

 6. Ja to jestem rocznik 79, miło się wspomina. Ale jak dostałem wtedy na komunię to za wszystko od wujka kupiłem dolary. Dzisiaj nadal jeszcze korzystam co mc z tej kupki.

 7. Może pomyśleć ile kosztuje proszony ,,obiad” na który idziemy. Za stówę można nieźle pojeść, a czasem i wypić.

 8. A może wcale nie iść/ nie puszczać dziecka do komunii? Jak coś jest o kościele czy księżach to zbiera się tu w komentarzach liga wojujących ateistów. No to konsekwentnie – przestańcie brać śluby, chrzcić dzieci, posyłać do komunii. Pogrzeby też sobie darujcie, kremacja i rozsypanie prochów w lesie wystarczy. Czy jednak nie?

  • Bo u nas nie ma zadeklarowanych ateistów 🙂
   Każdy psioczy, ale ślub kościelny jest, chrzciny dzieci są, komunia dzieci jest, wszystko tak na wszelki wypadek 🙂
   i dalej psioczy, ale już trochę mniej, bo koniec blisko,
   na koniec pogrzeb też będzie, w kościele, do wyboru trumna lub urna
   i wtedy przestaje psioczyć… 🙂

 9. Dobrze powiedziane

 10. Ach te komunie… Potrzebne jak wrzód na d… E.

Z kraju

Sport