Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą w środę przez woj. lubelskie

Po nocnych burzach, środa nie da nam wytchnienia w pogodzie. Ponownie pojawią się burze, które w porównaniu do nocnej konwekcji będą zdecydowanie groźniejsze.

Dzisiaj pogodą w naszej części Europy sterować ma układ niskiego ciśnienia, który znad Szkocji przemieści się nad Skandynawię. Dodatkowo modele prognozują nasunięcie się pogłębionej zatoki niżowej w ciągu dnia.

Przez nasz kraj przebiegać ma strefa falującego frontu atmosferycznego, która rozdzielać ma zróżnicowane masy powietrza. Znacznie cieplejszą po wschodniej stronie frontu o cechach zwrotnikowych, natomiast na tyłach ma być znacznie chłodniejsza znad Oceanu Atlantyckiego.

Zalecamy dzisiaj zachować szczególną ostrożność. Burze i towarzyszące im zjawiska mogą prowadzić do szkód w naszym regionie.

Burze mają pojawić się przed południem. Powinny przybrać formę superkomórek burzowych, głównie typu wysookopadowego. Na trasie środowych burz prawdopodobne są ulewy od 20 mm do 60 mm, co może skutkować lokalnymi podtopieniami, a nawet powodziami błyskawicznymi. Najgroźniejsze chmury Cumulonimbus przyniosą grad, którego średnica wyniesie od 1 cm do 4 cm, punktowo nawet 5 cm. Skrajna wartość jest prawdopodobna w burzach superkomórkowych z bardzo silnymi prądami wstępującymi.

Oprócz tego możliwe są silne, punktowo niszczące porywy wiatru od 70 km/h do 100 km/h, prowadząc do szkód wiatrowych. Istnieje ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych w naszym regionie związanych z mezocyklonem.

Po godzinie 14 burze mogą przybrać formę lepiej zorganizowaną. Nawet w kształcie klastra burzowego, przykrywającego przeważający obszar naszego regionu. Jego głównym zagrożeniem może okazać się deszcz, prowadzący do zalań, bardzo silny wiatr do 100 km/h oraz liczne wyładowania atmosferyczne. W jego obrębie są możliwe wbudowane superkomórki burzowe, dlatego prawdopodobny jest duży grad.

Konwekcja obejmie najpierw południowo – zachodnią i zachodnią część naszego regionu, ale prawdopodobny jest rozwój kolejnych burz także w całym regionie. Najgroźniejsza sytuacja ma mieć miejsce po południu, gdy województwo lubelskie może znaleźć się pod chmurami rozległego układu wielokomórkowego, który punktowo prawdopodobnie doprowadzi do szkód.

Pod wieczór burzowa aura utrzyma się w regionie, niewykluczone, że burze występować mają także w nocy i w pierwszej jej części będą gwałtowne, nawet z gradem i silnym wiatrem oraz ulewami prowadzącymi do zalań. Niewykluczone, że sytuacja pogodowa uspokoi się dopiero w drugiej części nocy ze środy na czwartek. Burze mają wtedy zanikać i opuszczać nasz region.

Ryzyko wystąpienia silnego załamania pogody ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i burz

(fot. Fani Pogody)

5 komentarzy

  1. A gdzie to niby tak lalo? Bo ja jako pilot wojskowy wykonujac nocny lot nawet zadnej blyskawicy nie widzialem a Na wysokosci 5 tysecy metrow wyladowan nie da sie nie zauwazyc tym bardziej noca chyba wam sie ludzi I wiecznie wedlug was pada to ja pytam gdzie? Na monitorze komputera?

    • A lało i pioruny biły nad ranem w okolicach Kasnegostawu

    • .......................

      Zależy gdzie latałeś bo jeśli na monitorze komputera to faktycznie mogłeś burzy nie widzieć ;). Cały Lublin i okolice, grzmiało i padało.

  2. Panie pilocie dziura w samolocie

    Panie Pilocie Wojskowy, chyba czas na emeryturę, bo wzrok już nie ten i jeszcze kiedyś przez pomyłkę wleci Pan Heńkowi w stodołę. Heniek nerwowy to jak wam wrak Irydy/Iskry/MIGa czy innej eFki zarekwiruje to będzie jak z Tupolewem u ruskich.

    Padało, grzmiało i błyskało po północy między Lublinem i Lubartowem. Rano z resztą też grzmiało i znów solidnie popadało.

  3. To co oni piszą to totalna bzdura , było coś tam koło Kraśnika podtopienia , ale woj. Lubelskie to nie tylko Kraśnik i Biłgoraj .Takie są opady na północy Lubelszczyzny źe powysychały wszystkie cieki wodne , nawet moje oczko wodne które ma 4metry głębokości.

Z kraju