Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze uderzą w woj. lubelskim. Grad, ulewy i duża aktywność elektryczna

Inicjacja poniedziałkowych burz będzie związana z napływem ciepłej i wilgotnej masy powietrza z południowego zachodu o cechach zwrotnikowych, w jakiej po południu uformuje się linia zbieżności, przemieszczająca się na wschód. Dlatego na wschodzie kraju burze są prawdopodobne szczególnie w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Szacuje się, że porywy wiatru w burzach sięgną 70-85 km/h, lokalnie niewykluczone są opady gradu, wysokość opadów do 20-30 mm. Przewidujemy, że dziś burze najsilniejsze okażą się na południu woj. lubelskiego. Zapowiada się także burzowa noc z poniedziałku na wtorek.

Burze na południu regionu

Dziś prognozowane jest w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Gdzieniegdzie opady deszczu, a na południu województwa niewykluczone także burze, lokalnie z gradem, zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15-25 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 27°C do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady deszczu, miejscami również burze, gdzieniegdzie gwałtowne i możliwe na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Możliwa wysokość opadów w czasie burz do 20-35 mm, punktowo grad. Temperatura minimalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru miejscami do 80-90 km/h.

We wtorek kontynuacja niżowej pogody

Jutro kontynuacja niżowej pogody. Modele prognozują zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, a miejscami także burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20-25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 25°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie, głównie na południu i zachodzie regionu, prawdopodobne przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 13°C do 15°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny.

Gwałtowne burze po zachodzie słońca

Prognozuje się, że podczas nadchodzącej nocy przez nasz kraj, z zachodu na wschód, będzie przechodziła strefa frontu chłodnego. Jednak wschodnia część Polski pozostanie w pierwszej połowie nocy w cieplejszej i wilgotniejszej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Na linii zbieżności wiatru po zachodzie słońca tworzyć mogą się gwałtowne burze, nawet w formie superkomórek burzowych i układów wielokomórkowych. Przewiduje, że najsilniejsze burze wystąpią w pierwszej części nocy, następnie aktywność burzowa zacznie się zmniejszać. Niewykluczone, że miejscami zjawiska burzowe utrzymają się do drugiej części nocy, a nawet do godzin porannych we wtorek.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś lokalnych silnych burz wynosi 75% w woj. lubelskim.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

13 komentarzy

  1. Burze były, są i będą, nie rozumiem dlaczego poświęca się temu zjawisku tyle uwagi, nie rozumiem, to mam przed burzą, wcześniej dwadzieścia godzin się do niej szykować.

    • Nie żyjesz sam na świecie, to co ciebie nie interesuje, interesuje może innych. Skończ z tym swoim podejściem do świata z JA na piedestale. Może są rolnicy, którzy śledzą prognozy, letnicy, sadownicy. Najważniejsze jest to, że właśnie ciebie to nie interesuje więc ma nie interesować wszystkich dookoła. Co za ludzie.

      • Rolnicy to najmniejszy problem zaraz dostaną dofinansowanie od każdej kropelki.
        Bardziej szkoda faktycznie letników bo za wszystko sami płacą, no ale cóż z pogodą się nie wygra.

        • Może bym na ryby na nockę poszedł więc taka wiadomość o burzach jest mi jak najbardziej potrzebna drogi Panie.

  2. 30 lat temu prognoza pogody brzmiała tak ” po południu będzie burza”
    Teraz ” Gwałtowne burze uderzą” Musi być strasznie

  3. No niestety czytając alerty pogodowe zdążyłem się już przekonać że mają się one nijak do prawdy

  4. Bo nie pada to fakt autentyczny a jeśli już to jak ksiądz kropidłem

    • U pana może nie padać i rok, w innym miejscu przejdą burze. Taki urok pogody. Trzeba to po prostu zrozumieć 🙂
      Obecnie burza w powiecie opolskim.

  5. To niesamowite że tu na roztoczu zachodnim gdy ma nadejść gwałtowna burza zrywa się duży wiatr i rozgania chmury spadnie pare kropel i to tyle, św. Antoni czuwa nad miejscami gdzie się objawił!

    • Kilka razy burza szła na Zamość i nie mogła dojść, z jakiś niewyjaśnionych przyczyn rozchodziła się na boki jakby nad Zamościem była kopuła!

  6. Zajrzałem przed chwileńką na portal, którego nazwy tu nie wolno wymieniać (redakcja „wygwiazdkowuje”) i na własne okulary widziałem, że cały front burzowy mija właśnie Kielce, a jego środek celuje w Miasto Inspiracji (dawniej: Lublin).
    No, ale wiadomo, wróżbici jasno widzą, a Pan Bóg chmury nosi…

Dodaj komentarz

Z kraju