690 680 960

Gradobicie dało się we znaki rolnikom. „Rośliny są totalnie poszatkowane” (zdjęcia)

Wiele upraw zostało zniszczonych, bądź też znacznie uszkodzonych przez opady gradu, jakie przeszły w poniedziałek przez nasz region. Rusza szacowanie strat.

Nawałnica, jaka w poniedziałek przeszła nad województwem lubelskim, wyrządziła spore szkody w uprawach rolniczych. Przede wszystkim mowa o owocach i warzywach głównie truskawkach, czereśniach, pomidorach, burakach, czy też porzeczkach i agreście. W niektórych miejscach nie ma szans na jakiekolwiek zbiory.

Jak wskazują rolnicy, przyczyniły się do tego opady gradu. Lodowe kulki niszczyły bowiem owoce na krzewach i drzewach, jak też, w przypadku upraw warzyw, całe rośliny. Największe szkody są w powiatach opolskim i lubelskim.

– Z plantacji czereśni nic nie zostało, a owoce za tydzień miały być zbierane. Połowa leży na ziemi, reszta podziurawione wisi na drzewach. Obawiałem się też o bób i ziemniaki, które początkowo leżały na ziemi, jednak wszystko wskazuje na to, że pomimo podziurawionych liści rośliny dadzą sobie radę – poinformował nas jeden z naszych czytelników.

Otrzymaliśmy również sygnały o całkowicie zniszczonych uprawach buraków, pomidorów, malin i porzeczek.

– Rośliny są totalnie poszatkowane przez grad. Najbardziej boli fakt, iż cały rok pracy poszedł na marne w ciągu zaledwie kilku minut, gdyż tyle trwało gradobicie. Było ono tak silne, że baliśmy się, iż powybija ono szyby. Więc roślina nie miała szans w starciu z tym żywiołem – dodaje pan Jacek.

Na razie rolnicy nie mówią jeszcze, jak duże mogą być straty. Wielu z nich ma bowiem nadzieję, że część upraw da się jeszcze uratować. Jednak w niektórych gminach już przyjmowane są wnioski od poszkodowanych. Jest bowiem możliwość starania się o wsparcie z powodu strat wynikających z działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

(fot. nadesłane Jacek, Andrzej, Michał)

12 komentarzy

 1. Te zgniłe czereśnie są niby poszatkowane przez opady gradu?

 2. Cham bity deską:)

  Życie…

 3. syrena 102 turbo

  Tera będą czereśnie po 200 zł

 4. To teraz niech odszkodawania wypłaci wybitny ekspert od klimatu PAD który uznał że nie ma ocieplenia klimatu a anomalie pogodowe to wymysł zielonych.

 5. To dobrze, że jest szkoda całkowita w uprawie, będzie większe odszkodowanie. Ja tam co roku ubezpieczam uprawy, tak żeby odszkodowanie odzwierciedlało wartość plonu, i modlę się, żeby wytłukło. Ta sama kasa, a nie trzeba tyrać przy zbiorze.

 6. w moim ogrodzie jabłonki obrodziły że bałem się czy nie połamią się gałęzie pod ciężarem jabłek i….10 minut i jabłek prawie nie ma szkoda ale to życie

 7. Bredzisz… od razu wiadomo ze nie masz plantacji… Gdybyś to robił do wszystkich upraw splajtowałbyś po roku 🙂

 8. U mnie to samo ,wprawdzie mam tylko dla siebie ale dosłownie wszystko jest jak poszatkowane , maliny wyglądają jak kosą ścięte a pestkowe leżą na ziemi . Nie ma co się dziwić jak przez 30 minut zacinało gradem wielkości śliwek . U sąsiadów nawet rzepak skoszony .

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…