Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Energia słoneczna dla świdniczan. Miasto pozyskało fundusze na odnawialne źródła energii

Już po raz drugi Świdnik pozyskał fundusze na odnawialne źródła energii. Dofinansowanie do kolektorów słonecznych dostanie ponad 200 gospodarstw domowych.

– W minionym tygodniu podpisałem w Urzędzie Marszałkowskim umowę opiewającą na 1,8 mln zł dofinansowania do kolektorów słonecznych – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – Cieszę się podwójnie, gdyż mieszkańcy zyskają tanią energię i za razem wszyscy będziemy oddychali świeższym powietrzem.

Fundusze na zieloną energię pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Wnioski na montaż instalacji solarnych przyjmowane były w 2016 roku, jednak jak zapowiadają urzędnicy wciąż można złożyć ankietę.

– W tej chwili przyjmowane są zgłoszenia na listę rezerwową. Na podstawie doświadczenia z realizacji poprzedniego projektu wiemy, że dużo osób może zrezygnować z udziału np. z braku środków na wkład własny, więc jest spora szansa dla osób z listy rezerwowej. Dlatego też warto złożyć jeszcze teraz ankietę – mówi Maciej Michałowski z Biura Funduszu Unijnych Urzędu Miasta w Świdniku.

 

Kolektory Słoneczne

 

Montaż urządzeń rozpocznie się w przyszłym roku. Wydatek jaki poniosą mieszkańcy to 15% kosztów netto instalacji + VAT od kosztów całkowitych. Pierwsze starania o dotacje na kolektory rozpoczęły się w czerwcu 2012 roku.

– Projekt jest kontynuacją działań, które gmina rozpoczęła programem „Świdnik przyjazny Środowisku” w ramach, którego zainstalowano 264 instalacje solarne służące mieszkańcom od 2015 roku – dodaje Michałowski.

Osoby zakwalifikowane do projektu, dla których została przygotowana dokumentacja techniczna, w przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania, dostaną pisemną informację o dalszej procedurze postępowania.

2018-08-03 09:24:36
(fot. pixabay.com, nadesłane UM Świdnik)

12 komentarzy

  1. Grabarz samotnie wychowujący dzieci

    Kochani, najserdeczniej polecam instalacje solarne, nawet jak Wam brak środków na wkład własny, zaciągnijcie jakiś kredyt, u kumpla pożyczcie, dziadków na wnuczka oszukajcie… bo warto.
    Ja w ub. roku założyłem sobie takie COŚ nie ogladając się na łaskę i niełaskę urzędasów, biorąc 20 tauzenów kredytu.
    I nie żałuję. Część energii wytwarzanej przez solary magazynuję w 24 voltowej baterii akumulatorów, część po przetworzeniu na 230 V wykorzystuję bezpośrednio, a urządzenia 12 voltowe zasilam oddzielnie np. kupiłem telewizor na 12 V.

    • Można pożyczyć w jakiejś firmie pożyczkowej a wtedy szybko pozna się komornika ze swojego rewiru.

  2. A kiedy będzie dofinansowanie dla mieszkańców bloków a nie tylko domki jednorodzinne brane są pod uwagę..!!

    • Cieee, choroba !

      Tyle dachu ile przypada dla Ciebie w bloku, nie wystarczyłoby na założenie instalacji o takiej mocy, żebyś mógł być samowystarczalny co do ilości potrzebnej Ci energii.
      Co prawda całą instalacje solarną można postawić na trawniku pod blokiem, ale zaraz by Ci ją zamalowali pasjonaci graffiti, albo kamieniami rozbili dresiarze (w lecie dla niepoznaki ubrani w krótkie majteczki)..

  3. W artykule jest mowa o instalacji kolektorów słonecznych, które grzeją wodę, a na zdjęciu pokazana jest instalacja fotowoltaiczna „wytwarzająca” prąd.

    • Zdjęcie ilustracyjne…

      • Jakby nie było nie „ilustruje” opisywanego materiału – solarów, tylko coś zupełnie innego – fotowaltaikę. Wprowadza w błąd.

    • no bo tylko te sie opłacają od wytwarzania prądu ( te ze zdjęcia) te na wode (których nie pokazujecie a które są tematem) to sobie możecie sami instalować na katedrach żeby święcona była podgrzana odpowiednio hahah

  4. Najpierw koscioly bo sa biedne

    • Jerzy Gondol z Nadwisły

      Kościołom bliższa sercu jest kasa niż energia słoneczna

      • no popatrz a mówią że „piniądze” szczęscia nie dają … to rozumiem dają wiarę w zabobony hahahah

  5. Ale sensacja ! A Gmina Garbów dostała i na solary i fotowoltaike.

Z kraju