Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Emerytury i renty będą wyższe. Jest nowy wskaźnik waloryzacji

9 lutego Główny Urząd Statystyczny ogłosił dane dotyczące realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. To jedna ze składowych wzoru, według którego obliczany jest wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. W 2024 r. wskaźnik ten wyniesie 112,12 proc.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych poznaliśmy 9 lutego, gdy prezes GUS ogłosił wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. (wyniósł on 1,1 proc.).

W połowie stycznia poznaliśmy zaś dane GUS dotyczące średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem oraz dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. (inflacja) wyniosły odpowiednio: 111,4 (wzrost cen o 11,4 proc.) i 111,9 (wzrost cen o 11,9 proc.). Do ustalenia wskaźnika waloryzacji w 2024 r. został zatem przyjęty średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. na poziomie 111,9 proc.

Co to oznacza w praktyce?

Do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w ustawie.

Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura (renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna) wyniesie 1780,96 zł i wzrośnie o 192,52 zł. Dla świadczeń na poziomie np. 2300 – będzie to 278,76 zł podwyżki waloryzacyjnej, dla świadczeń w wysokości 2500 zł – 303 zł, dla 3000 zł – 363,60 zł.

Ile to kosztuje?

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacowany jest na ok. 43 mld zł.

(Źródło: MRPiPS)

18 komentarzy

 1. Dziedzic Pruski

  I tak bogaty będzie bogatszy, a biedny dalej biedny.

 2. Dyrdymałkiewicz

  Ale ten „biedny dalej biedny”. kiedy pracował to częściej bywał na za łapówki załatwianych rentach, albo lewych zwolnieniach lekarskich, niż pracował na swój kapitał emerytalny.
  I żeby nie było: Ja przepracowałem dokładnie 42 lata 8 miesięcy i jeden dzień. Z tego ZUS mi wyliczył tylko 8 miesięcy tzw. nieskładkowych. I mam godziwą emeryturę, nie tak jak wielu moich kolegów i koleżanek z pracy, którym ZUS łatwiej mógł wyliczyć ile pracowali, a ile migali się od pracy.

 3. Mundurówka podwyżki dostała, budżetówka dostała, rolnik dostał wyższą dopłatę do hektara i paliwa, a zwykły lud pracujący nic a nic nie dostał i ma na to wszystko tyrać! Gdzie tu jest tak sprawiedliwość i równość społeczna.

  • Marian rolnik dostał kopniaka i pszenicę po 600 zł a rok temu po 1200 zł.

   • Z tą polską pszenicą jest tak jak z polskim węglem np. z Bogdanki:
    Tańszy jest ten przywleczony z Columbii, czy Wenezueli (kilka tysięcy kilometrów, statkiem), niż ten z nieodległej Bogdanki.

    • Marianie, ty „ludu pracujący”, na mnie nie tyrasz, a nawet nie musisz. ja zanim poszedłem na emeryturę z mojej ciężkiej pracy na ZUS- owskim kapitale emerytalnym zgromadziłem blisko „bańkę”. Weź sobie to podziel przez 243 miesiące życia jakie wg. GUS,u ma emeryt (pomniejszone o haracz dla ZUS) i wyjdzie ci, że nikt nie musi pracować na to co dostaję przelewem jako moją emeryturę.

  • Hyżemu to zamelduj dzbanie

   • „rejczel”, dziecko specjalnej troski, tak w ramach czystej wzajemności za nazwanie dzbanem, jak wolisz być nazywany, durniem, idiotą, a może kołtunem

  • Niby nic? A płaca minimalna to pies? Kilka lat temu minimalna wynosiła 1800 zł teraz 4000. I to tylko dzięki pisowi. Co prawda kupić za to można tyle samo, ale jednak podwyżka jest.

 4. dzięki wisielskiemu i nierządnicy wyższe są

 5. Doskonały program Tv. Na cyfrowym Polsacie kanał 196.,, w Polsce. Pl”. Warto!
  Telewizję Republikę oglądać mogą państwo u następujących operatorów:

  w Polsat Box od pakietu M – pozycja 67
  w Canal Plus od pakietu Relaks+ – pozycja 64
  w UPC od pakietu Select – pozycja 29
  w Play od pakietu M
  w Orange od pakietu Standard – pozycja 28
  w Vectra od pakietu Złoty – pozycja 824
  w Netia od pakietu M – pozycja 104
  w Toya od pakietu Bogatego – pozycja 630Oraz tu

 6. Haha, jakie emerytury? Na pewno nie pracując u prywaciarza za najniższą krajową. Stosują co poniektórzy ” businesmeni” pewne triki przy składkach ZUS i wychodzi potem, że niby pracujesz na cały etat a tak naprawdę o ułamek mniej.

  • „Michaśko” ale jakie „triki”?
   Pracujesz i nie wiesz czy jest to praca na cały etat?
   Nie potrafisz też sprawdzić czy i ile składek pracodawca odprowadza do ZUS?
   Naprawdę jesteś tak głupi i jeszcze oczekujesz, że ktoś głąbowi będzie płacił więcej niż najniższa krajowa?

 7. No, pięknie, niech dają należy się. Niech korzysta kto może. Niedługo wydłużą wiek do 75 dożyje 5% i będzie brało przez chwilę 1200 zł.

 8. Gdyby mogli zabraliby trzynastkę i czternastkę….!!

 9. Rudy szwab juz coś wspomniał że wiek emerytalny musi byc zmieniony żeby ZUS mógł funkcjonować dalej. Tak że tego….

Dodaj komentarz