Sobota, 11 maja 202411/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Wolnej Prasy, Marihuany, Języka Chińskiego oraz Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

We wtorek 20 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy. Został on ustanowiony w 1991 roku przez Stowarzyszenie Reporterzy bez Granic. Nawiązuje również do wprowadzonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowego Dnia Wolności Prasy, który przypada na dzień 3 maja. Decyzja została podjęta na wniosek Konferencji Generalnej UNESCO, która rezolucją „Promowanie wolności prasy na świecie” z 1991 roku uznała niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy odnosi się bezpośrednio do 10. artykułu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Mówi on, że „Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.”.

Z kolei Dzień Marihuany nieprzypadkowo wypada dzisiaj. Ma to związek z liczbą 420, która w popkulturze kojarzona jest z marihuaną i jej palaczami. W krajach anglosaskich zapis dat znacząco różni się od tego, jaki obowiązuje w Polsce. Data 20 kwietnia zapisywana jest jako 4.20 czyli w skrócie 420. Jednak całość związana jest z pewną amerykańską legendą.

W 1971 roku grupa nastolatków z miasta San Rafael w Kalifornii, w trakcie jednego ze spotkań „na skręta” postanowiła odnaleźć pole marihuany, które miało być ukryte w okolicy. W celu jego poszukiwań spotykali się o godzinie 16:20, która w USA zapisywana jest jako 4:20 PM. To sprawiło, że po pewnym czasie 420 stało się symbolem czytelnym dla większości nastolatków. Na tym się jednak nie skończyło. Liczba zaczęła być kojarzona z paleniem marihuany nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz na całym świecie.

Jeżeli chodzi o Dzień Języka Chińskiego, czyli 中国语言日, to obchodzony on jest w ONZ w ramach dni języków. Język chiński uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków świata, jednocześnie jest językiem ojczystym dla ponad miliarda ludzi. Aby osiągnąć biegłość w tym języku, na jego naukę potrzeba średnio aż 88 tygodni. Wszystko dlatego, że przypadkowe dodanie lub pominięcie tylko jednej kropki w zapisie, powoduje całkowitą zmianę jego znaczenia.

Na dzisiaj przypada również Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego. Święto to zostało ustanowione uchwałą Rady Ministrów I Centralnej Rady Związków Zawodowych w dniu 9 stycznia 1964 roku. Nastąpiło to w uznaniu ofiarnej pracy włókniarzy, odzieżowców, obuwników i garbarzy, jak też ze względu na „rosnące zadania przemysłu lekkiego w podnoszeniu produkcji służącej potrzebom rynku wewnętrznego i eksportu”. W uchwale zapisano również, że tego dnia mają być organizowane akademie i inne uroczystości, wręczane sztandary przechodnie przodującym zakładom pracy przemysłu lekkiego, a także nadawane odznaczenia i nagrody wyróżniającym się pracownikom. Obecnie święto odchodzi w zapomnienie.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. Mówi on, że „Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.”.___________________

    Dziękujemy za dodanie komentarza. Komentarz będzie widoczny po zaakceptowaniu przez Moderatora.

  2. Dzień wolnej prasy trzeba zlikwidować w Polsce

  3. matkamówiłaniepalbokociejmordydostaniesz

    Dzień Marihuany uważam za rozpoczęty:)