Drastycznie wzrosła liczba wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Powodem jest okres godowy łosi i jeleni

Początek jesieni to okres, w którym znacząco zwiększa się aktywność łosi i jeleni. To sprawia, że na drogach dochodzi do wielu więcej wypadków i kolizji z udziałem tych zwierząt.

W ostatnim czasie praktycznie każdego dnia otrzymujemy od czytelników informacje na temat dzikich zwierząt, głównie łosi, w pobliżu dróg w naszym regionie. Kierowcy natrafiają na nie, kiedy te przebiegają przez jezdnię, spacerują przy drogach, a nawet jak pasą się w rowach. Niestety drastycznie wzrosła również liczba wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Policjanci z naszego regionu notują każdego dnia nawet po kilka tego typu zdarzeń. Na szczęście na razie żadne z nich nie zakończyło się tragicznie w skutkach. Przeważają właśnie zderzenia pojazdów z łosiami i jeleniami. Sporadycznie trafiają się dziki lub sarny.

Jak już informowaliśmy, trwa właśnie bukowisko i rykowisko, czyli okres godowy łosi i jeleni. Zwierzęta w tym czasie zachowują się inaczej niż zwykle. Są mocno pobudzone, o wiele mniej ostrożne a przy tym szybciej się poruszają. Samce łosi podobnie jak i jeleni, w okresie rui są przede wszystkim pochłonięte poszukiwaniem partnerki. Niektóre zapominają nawet o pobieraniu w tym czasie pokarmu. Co ważne, natknąć się na nie można nie tylko na terenach leśnych, lecz również na drogach przebiegających przez pola, łąki a nawet w rejonie zabudowań.

Kilkukrotnie te jedne z największych ssaków lądowych Europy kierowcy napotkali na drodze łączącej Lublin ze Świdnikiem. Na wysokości lasu Rejkowizna, przy al. Jana Pawła II dostrzec można było zarówno pojedyncze zwierzęta, jak też nawet po kilka łosi jednocześnie. Miejsce to od kilku lat jest jednym z punktów, gdzie dość często dochodzi do kolizji i wypadków z udziałem łosi. Wszystko dlatego, że wychodzą one z lasu zwabione mnogością pożywienia na pobliskich polach uprawnych.

Kolejne miejsca, które wskazywali w ostatnich dniach kierowcy, to ulica Osmolicka w Lublinie, droga z Łuszczowa do Mełgwi, miejscowość Jaszczów w powiecie łęczyńskim czyli droga wojewódzka nr 829, drogi z Krzczonaowa do Stryjna oraz z Krzczonowa do Pilaszkowic, czy też droga wojewódzka nr 842 Wysokie – Żółkiewka. Jednak należy pamiętać, że dzikie zwierzęta mogą pojawić się na drodze w każdej chwili. Dlatego też nie należy zapominać o ostrożności podczas jazdy.

(fot. nadesłane – Piotr, fot tytułowe – lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

16 komentarzy

 1. Kampania uzasadniającą kolejny odstrzał i zabawy myśliwych???

  • Nie ma żadnego pojęcia o myślistwie a zabiera głos ***!

   • Nie ma żadnego pojęcia o dyskusji a zabiera głos!

    • Liczba drogowych wypadków powodowanych przez ludzką dzicz… to jest prawdziwy problem a nie promil wypadków z UDZIAŁEM dzikiej zwierzyny bo husaria drogowa musi nocą przez las zap..dalać…
     a potem płacz…

 2. No tak… Nie dość, że wszędzie te przeklęte drzewa rosnące tuż przy drodze, o które rozbijają się zawsze przecież bezbłędni kierowcy, świecące nisko słońce, które ciągle ich oślepia, coraz częstszy deszcz, który przecież uniemożliwia jakąkolwiek „normalną” jazdę, to jeszcze trzeba uważać na jakieś łosie i jelenie.

  Biedni kierowcy chcą sobie „pośmigać”, ile fabryka dała, a cały świat sprzysiągł się przeciwko nim i tylko czyha, aby zabić ich, a ich piękne rydwany – zniszczyć.

 3. Powodem jest to, że nikt do nich nie strzela. trzeba wybić co do jednego i będzie spokój. dinozaurów nie ma i da się żyć, to jak nie bedzie łosi i innych tego typu świń to też

 4. Masz rację Franiu, jak zawsze i Jurny Stefan też i inne

 5. Jest ustawa anty futerkowa to teraz pora na anty łosiową. Lepiej jednak żeby im wytłumaczyli że chodzi o zwierzęta bo mogą ze strachu o posady zawetować.

 6. Bronisław Konarowski

  Za każdym razem jak pada deszcz też wzrasta liczba wypadków? Proponuję ustawę anty deszczową, opady deszczu proponuję opodatkować i doliczyć do OC.

 7. w okolicach lublina nie było łosi teraz jest ich setki mnoza sie i nikt do nich nie strzela wkrotce bedzie ich tysiace! gdzie jest kres pojemnosci tzw. łowiska etc – dla mnie to choooooore! szkody ktore rolnkom i lesnikom czynia sa przeogromne – we wszstkim jest gdzies sens i logika-tutaj nie ma zadnej

 8. Szkoda, że nikt nie widzi jak drastycznie spadło myślenie kierowców na drodze. Jedzie taki i zajęty jest wszystkim ale nie obserwacją drogi. Przydałoby się wprowadzić psychotesty dla wszystkich ubiegających się o prawo jazdy aby sprawdzić np reakcję kierowcy. Tym czasem to najwięcej dzikiego zachowania na drodze a nie wśród zwierzyny.

 9. SĄ TEŻ OKRESY DCHRONNE

 10. W jakiejś części wypadków powodem jest nieostrożność czy pośpiech kierujących, a nie okres godowy. Części wypadków nie da się uniknąć, ale zawsze można ograniczać konsekwencje tych wypadków.
  Jeżeli nie mamy wpływu na to czy unikniemy zderzenia z dzikim zwierzęciem, to już na pewno mamy wpływ na to czy zderzymy się z większą, czy mniejszą prędkością. Bo o prędkości poruszającego się pojazdu decyduje kierujący. Okres godowy nie ma nic do tego.

 11. Ankiedy jest okres godowy saren?

 12. strzelać do ludzi bronić dzików saren i łosi, tak jest, ludzie żyć nie muszą ważne żeby zwierzęta miały jak skakać po szosach i samochody rozbijać. brawo średniowieczni ludzie. jakoś saren i dzików bronią, a komary najlepiej truć to co one nie mogą żyć?? bezmózgi z miasta siedzą w betonie i twierdzą że dzikie zwierzęta to nie problem. wybuch w mieście też nie przynajmniej giną ludzie a nie dziki i sarny, ludzie jesteście głupi bez pozdrowień.

 13. Zwiększona liczba wypadków jest spowodowana zwiększoną liczbą łosi i jeleni za kierownicą.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6981zł -0.15%
  • GBP 4.9562zł 0.28%
  • EUR 4.4789zł 0.33%
  • CHF 4.1362zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej