Środa, 19 sierpnia 202619/08/2026
690 680 960
690 680 960

Opole Lubelskie szykuje weekend koncertów, kina i motoryzacyjnej wyprawy

Plac św. Jana Pawła II w Opolu Lubelskim na dwa dni zamieni się w centrum wakacyjnych wydarzeń. 22 i 23 sierpnia odbędzie się tam „Weekend w sercu miasta”. W programie znalazły się koncerty, kino plenerowe, atrakcje dla dzieci, foodtrucki oraz Moto Quest, czyli samochodowa wyprawa po ziemi opolskiej.

Opole Lubelskie
2026-08-22

Opolskie Centrum Kultury przygotowało dwudniowy program na jeden z ostatnich wakacyjnych weekendów. Większość atrakcji będzie odbywać się na placu św. Jana Pawła II, skąd w niedzielę wyruszą także uczestnicy Moto Quest.

– Chcemy na zakończenie wakacji zaprosić mieszkańców do wspólnego spędzenia weekendu w centrum miasta. Z jednej strony stawiamy na muzykę i kino, z drugiej chcemy pokazać to, co mamy ciekawego w najbliższej okolicy. Stąd pomysł na Moto Quest, którego trasa prowadzi przez miejsca związane z historią, zabytkami, lokalnymi producentami i charakterystycznymi punktami naszego regionu. To ma być przede wszystkim dobra zabawa i okazja, żeby pobyć razem – mówi Sławomir Plis, burmistrz Opola Lubelskiego.

Rodzinna sobota i dwa koncerty

Weekend rozpocznie się w sobotę, 22 sierpnia. Od godz. 16.00 na najmłodszych i ich rodziców czekać będą warsztaty oraz animacje. Później główną rolę przejmie muzyka. O godz. 17.30 wystąpi Vocal, zespół związany z Opolskim Centrum Kultury. O 18.30 na scenę wejdzie Kapela Barankiewiczów, którą tworzy czwórka rodzeństwa: Kasia, Tomek, Leon i Witek. Barankiewiczowie czerpią z tradycyjnej muzyki Lubelszczyzny, ale wykonują ją z energią charakterystyczną dla młodego pokolenia muzyków.

Z regionem są związani rodzinnie, tutaj wychowywali się ich rodzice i dziadkowie. Publiczność w Opolu Lubelskim mogła ich niedawno usłyszeć podczas Jarmarku Opolskiego. Na początku sierpnia kapela zajęła drugie miejsce na Koneckim Przeglądzie Kapel i Solistów-Instrumentalistów Ludowych Muzykanty 2026. Sobotę zakończy seans pod gołym niebem. O godz. 19.30 rozpocznie się projekcja filmu „Czego życzy sobie kobieta” z Sharon Stone i Tonym Goldwynem.

Moto Quest zamiast zwykłego rajdu

Niedziela będzie miała bardziej podróżniczy charakter. O godz. 13.00 wystartuje Moto Quest – Szlakiem Opolskich Smaków i Atrakcji. Samochodowa wyprawa ma być przede wszystkim sposobem na poznanie miejsc, które znajdują się blisko Opola Lubelskiego, ale nie zawsze są dobrze znane mieszkańcom i turystom. Trasa rozpocznie się na placu św. Jana Pawła II. Dalej uczestnicy pojadą przez Pustelnię, Karczmiska, Kamień, Piotrawin, Kaliszany-Kolonię, Kluczkowice, Mariampol, Wandalin i Emilcin.

Po drodze zatrzymają się m.in. przy Stacji Kolei Wąskotorowej w Karczmiskach, kościele w Piotrawinie, kamieniołomach w Kaliszanach-Kolonii i Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach. Odwiedzą również lokalną destylarnię, gospodarstwo pszczelarskie oraz Vita Natura Eco Susz. Jednym z najbardziej nietypowych punktów będzie słynny Pomnik UFO w Emilcinie. Przed powrotem na plac zaplanowano jeszcze grill przy Cukrowni w Opolu Lubelskim. Uczestnicy powinni dotrzeć na metę około godz. 18.00. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Niedzielny finał z Czarnymi Lwami

O godz. 19.00 na placu św. Jana Pawła II rozpocznie się koncert Czarnych Lwów Przedmieścia. Lubelska kapela znana jest z żywiołowych występów i muzyki z jazzującym charakterem. Ważną częścią jej koncertów jest kontakt z publicznością i lekka, rozrywkowa forma. Godzinę później rozpocznie się ostatni punkt dwudniowej imprezy. W niedzielnym kinie plenerowym pokazana zostanie komedia „Kochanie, chyba cię zabiłem” ze Zbigniewem Zamachowskim i Arkadiuszem Jakubikiem. Przez sobotę i niedzielę na placu będzie można również skorzystać z oferty zlotu foodtrucków.

– Zależało nam, żeby stworzyć program dla różnych grup odbiorców. Można przyjść z dziećmi na animacje, posłuchać muzyki tradycyjnej, w niedzielę wyruszyć samochodem w trasę, a później spotkać się ponownie na koncercie i kinie. Chcemy, żeby przez te dwa dni plac św. Jana Pawła II był nie tylko centrum miasta w sensie geograficznym, ale rzeczywiście stał się jego mocno bijącym sercem – podkreśla Marek Krakowski, dyrektor Opolskiego Centrum Kultury.

„Weekend w sercu miasta” odbędzie się 22–23 sierpnia na placu św. Jana Pawła II w Opolu Lubelskim.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia