Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do realizacji szczepień w całym kraju zgłosiło się 8319 zespołów. Możliwe 3,4 mln szczepień miesięcznie

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w sobotę, że możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie. Do realizacji szczepień zgłosiło się 8319 zespołów z całego kraju.

W niedzielę upłynął termin zgłaszania uwag, propozycji i wniosków zmian do projektu Narodowego Programu Szczepień, który został zaproponowany w zeszłym tygodniu. W trakcie konsultacji wpłynęły 2273 zgłoszenia. Z przesłanych informacji najwięcej dotyczy bezpieczeństwa szczepionki i testów klinicznych.

Następna duża grupa pytań dotyczyła rejestrów szczepionych i kodów QR. Trzecia grupa to uwagi i pytania dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych i odszkodowań. Czwarta z dużych grup to zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego w cały proces.

Jak przekazał Michał Dworczyk, w tej chwili zespół, który redaguje ten program, pracuje nad tym, żeby w poniedziałek rano do 10 dokument był już poprawiony i przygotowany do zaprezentowania na posiedzeniu RZZK. W ramach konsultacji politycy spotkali się z organizacjami eksperckimi.

– O północy minął termin zgłoszeń podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień – wpłynęło 8319 zgłoszeń. Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie. Za kilka dni przedstawimy mapę podmiotów przeprowadzających szczepienia. Włączymy jako punkty szczepień masowych szpitale rezerwowe. Chcemy, żeby Rada Ministrów mogła we wtorek przyjąć ten program, który ponad podziałami łączy nas wszystkich – powiedział Michał Dworczyk.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że ważne jest, aby ten program został zrealizowany jak najszybciej i jak najskuteczniej.

– Chciałem również podziękować całemu zespołowi, który intensywnie przez ostatni czas pracuje i przygotowuje całą logistykę szczepienną. Szczepień nie zaczniemy w tych 8 tys. zespołów, tylko w szpitalach. Etapem 0 jest zaszczepienie medyków, personelu medycznego i wszystkich osób personelu administracyjnego i pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach i przychodniach. Personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na 3 grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe – jest ich 508. Mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel – powiedział Adam Niedzielski.

Jak przekazał minister zdrowia, szpitale pediatryczne i onkologiczne, czyli szpitale monoprofilowe będą zajmowały się szczepieniem tylko swojego personelu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel i pacjentów to trzecia grupa.

– Do 16 grudnia szpitale węzłowe, inne szpitale i placówki lecznicze mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu i są tam zatrudnione. Po uzyskaniu wszystkich zgłoszeń w przyszłym tygodniu będziemy chcieli wystawić skierowania – dodał minister Niedzielski.

Do realizacji szczepień w całym kraju zgłosiło się 8319 zespołów. Możliwe 3,4 mln szczepień miesięcznie

Do realizacji szczepień w całym kraju zgłosiło się 8319 zespołów. Możliwe 3,4 mln szczepień miesięcznie
(fot. KPRM)

26 komentarzy

  1. Czekamy z niecierpliwością kiedy zostanie opublikowana lista placówek w których można uzyskać remedium.

    • Całe szczęście mam alergię i nie jest zalecana szczepionka dla takich osób 😉

      • Dobrze wszystko się zgadza. Nie chce Pan się zaszczepić Pana indywidualna sprawa. Proszę jednak nie mieć pretensji kiedy się okażę że bez tego nie przekroczy Pan granicy albo nie skorzysta z otwartej placówki medycznejv(przychodni).

        • Tyrania. Śmierć tyranom.

        • W wolnym kraju igła będzie o tym decydować?

        • Tacy ludzie jak ty powinni pierwsi się zaszczepić a my będziemy was oglądać jak króliki doświadczalne i szczury. Super że są ochotnicy do tego eksperymentu. Nie wiem czy podziwiać odwagę czy bezmyślność i głupotę.

        • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

          Ja cierpliwie poczekam, aż przeżyje pierwszy rzut szczepionych…

    • a ja czekaz z niecierpliwością na szczepionkę, będę wtedy mogła wrócić do w miarę normalnej pracy

  2. Jaka pandemia, taka szczepionka.

  3. 3.4 miliona szczepień, to 1.7 miliona zaszczepionych, czyli do września 2021 wyszczepienie będzie poniżej 50%.

  4. Badanie przed szczepieniem, wywiad lekarski i szczepienie? Skoro teraz normalnie nie można pójść się zbadać? Jak oni to sobie wyobrażają?

  5. Szczepionka cusz wydaje mi sie ze ktos cos ukrywa Bo ona wiecej ma wad niz zalet a przeciez wirus obecnie ma 10 odmian kazda gorsza od poprzedniej .I nikt Na swiecie nie wymyslil antidotum w kilka miesiecy .Wydaje mi sie ze fima poprostu chce z ludzi zrobic darmowych krolikow doswiadczalnych Bo juz wychodza fajne kwiatki o tej szczepionka ktore sa ukrywane by sie nie wydalo

  6. mordercy bedziecie wisiec na latarniach to zbrodnia przeciw ludzkosci

  7. Edek „cusz” ja ci mogę odpowiedzieć na twoje zarzuty, chyba C est la vie

  8. Może się kilka osób zaszczepi…

  9. Ciekawe ilu kowidian się zaszczepi. Zdrowia każdemu życzę

    • Tym co się zaszczepią w szczególności życzyć należy zdrowia bo po tym eksperymencie im się przyda.

  10. dlaczego dla zwyklych ludzi jest szczepionka darmowa a dla bogatych inna platna czyli lepsza

    • Dlatego że twoje życie dla tych na górze jest niewiele warte,za nim się zaszczepisz będziesz musiał podpisać że w razie komplikacji lub śmierci , firma z której jest szczepionka nie ponosi żadnej odpowiedzialności,Dlaczego nikt oficjalnie nie mówi o licznych ostrzeżeniach na ulotce szczepionki,myślę że każdy myślący nie podejmie pochopnie decyzji i się nie zaszczepi, i pół tego co zakupili będzie nie wykorzystane, czyli kolejne miliony w błoto, kolejny raz po respiratorach których nie było i maseczkach bez atestu

Z kraju