Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Cyklon Flurin przyniesie wichurę w woj. lubelskim. Porywy wiatru do 70 km/h i powiew wiosny do 15 stopni

W ciągu najbliższych godzin zwiększy się siła wiatru w regionie za sprawą cyklonu Flurin. Nad ranem w południowej połowie województwa prędkość wiatru wzrośnie do około 70 km/h.

W poniedziałek pogoda w Polsce kształtowana jest rozległą zatoką obniżonego ciśnienia ze strefą rozciągającą się nad zachodnimi i północnymi obszarami Europy. Dociera do nas nieco cieplejsza masa powietrza polarnomorska względem ubiegłych dni. Przesuwają się również nad krajem strefy frontów atmosferycznych. Od środy znowu będzie dużo chłodniej, gdyż znajdziemy się po zachodniej stronie cyklonu.

We wtorek na pogodę dalej wpływać ma rozległa zatoka niżowa ulokowana nad zachodnimi, środkowymi i północnymi rejonami Starego Kontynentu. Przejściowo z południowego-zachodu Europy będzie docierać coraz cieplejsza, ale i wilgotna masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. W środę zrobi się chłodniej po przejściu frontu i wiatr zmniejszy prędkość wiatru. Zacznie rozbudowywać się przejściowy klin wyżowy. W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek silny wiatr, który miejscami osiągnie skale wichury. Dynamiczna pogoda będzie związana z cyklonem o nazwie Flurin.

Poniedziałek przynosi przewagę zachmurzenia dużego. Miejscami głównie w północnej i centralnej oraz zachodniej części województwa lubelskiego słabe opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia było dziś od 7°C do 10°C, lokalnie 11°C. Wiatr był przeważnie umiarkowany i dość silny. Jednak w porywach do 50-65 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie z niżową pogodą. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 6°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach lokalnie do 60 km/h. Jednak nad ranem w południowej połowie województwa do około 70 km/h, południowo-zachodni i południowy.

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie w regionie możliwe przelotne opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 11°C do 14°C, lokalnie 15°C. Wiatr okaże się umiarkowany i okresami dość silny, porywisty, w pierwszej połowie dnia. Szczególnie na południu i w centrum regionu, możliwe przejściowe porywy wiatru do około 70 km/h, wiać ma przeważnie z sektora południowego i południowo-zachodniego.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Spodziewane są opady deszczu, przechodzące nad ranem w deszcz ze śniegiem, natomiast na zachodzie także w mokry śnieg. W najchłodniejszej części nocy od 0°C do 4°C, lokalnie na południowym-wschodzie 5°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, po północy wzmagający się do dość silnego, w porywach przejściowo do 60 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni.

Środa przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże i całkowite. Głównie na północnym-zachodzie większe przejaśnienia. Spodziewane, zwłaszcza na południowym-wschodzie, opady deszczu przechodzące w mieszane i śnieg. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie od 3°C do 5°C. Wiatr okaże się umiarkowany i początkowo porywisty, na południowym-wschodzie do 55 km/h, stopniowo słabnący, wiejący z zachodu, północnego-zachodu.

W kolejnych dniach pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji strefowej. Przedzielonej okresowo klinami wysokiego ciśnienia i wędrownymi wyżami. Zwłaszcza w okresie od 15.03.2023 do 17.03.2023 r. nie zabraknie nocnych i porannych przymrozków. Zmniejszy się wówczas dynamika w pogodzie i prędkość wiatru. W obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń prognozujemy nawet -5°C nocami. Jednak po wschodzie słońca temperatura szybko wzrośnie do wartości dodatnich. Ponownie istotne ocieplenie związane z adwekcją w ciepłym sektorze niżu jest prognozowane na najbliższy weekend. Jeśli prognozy się sprawdzą, to zobaczymy nawet 14°C/17°C w najcieplejszym momencie dnia. Początek kalendarzowej wiosny również zapowiada się z wartościami iście wiosennymi, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać.

Coraz częściej temperatura w najbliższych dniach ma być charakterystyczna dla termicznego przedwiośnia, a nawet przez kilka dni temperatury będą typowe dla wczesnej wiosny termicznej. Nie oznacza to, że nie wystąpią okresowe opady śniegu do końca miesiąca i nocne oraz poranne przymrozki. Nie zanosi się jednak na wystąpienie większych śnieżyc i mrozu całodobowego.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów nad Polską

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Jest już wtorek, na slamsowie słonecznie, tornada ani nawet zwykłego wiatru nie uświadczysz, jak okiem sięgnąć ani jednej chmurki… no chyba, że w innym regionie

Z kraju