Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Chcieli sprzedać fałszywe obligacje warte 600 mln dolarów. Żądali 100 tys. euro zaliczki

Sześć osób różnej narodowości oskarżyła lubelska prokuratura za próbę oszustwa na ogromną skalę. Kupiec zorientował się jednak, że obligacje są fałszywe.

Lubelska prokuratura oskarżyła sześciu mężczyznom za usiłowanie oszustwa jednego z lubelskich biznesmenów. Oferowali mu do sprzedaży obligacje Banku Rezerwy Federalnej USA, które miały być warte 100 mln. dolarów. Oskarżeni chcieli go nakłonić na wpłatę zaliczki w kwocie 100 tys. euro. Właśnie do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

Wszystko zaczęło się w marcu 2012 roku, kiedy dwóch mężczyzn włoskiej narodowości zdobyło fałszywe obligacje Banku Rezerwy Federalnej USA. Postanowili znaleźć na nie kupca. Weszli w kontakt z trzema Ukraińcami, którzy mieli pomóc w całej transakcji. Zwerbowali jeszcze do spółki mieszkańca Lublina, który miał za zadanie znaleźć kupca na fałszywe papiery wartościowe. Mężczyzna po pewnym czasie zainteresował obligacjami jednego z lubelskich przedsiębiorców, który szukał źródła finansowania dla swoich interesów.

W zamian za obligacje zażądano od niego wpłaty zaliczki. Mężczyzna jednak szybko się zorientował, iż ma doczynienia z oszustami. Nie dał jednak tego po sobie poznać, tylko umówił się na kolejne spotkanie. Od razu swoimi podejrzeniami podzielił się z policja. Sprawa zajęło się Centralne Biuro Śledcze, którego funkcjonariusze przeprowadzili kontrolowaną transakcję. Gdy oszuści przyjechali do Lublina sfinalizować sprzedaż, przywożąc ze sobą fałszywe obligacje, zostali od razu zatrzymani.

Oszustami okazali się dwaj Włosi, trzech Ukraińców oraz Polak, pochodzący z Kraśnika mieszkaniec Lublina. Jak wyjaśniał Andrzej Jeżyński, z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie wszystkim z nich grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. policja – zdjęcie ilustracyjne)
2015-01-08 18:07:52

Jeden komentarz

  1. to chyba nie jest na tzw „wnuczka” może na … sam nie wiem, he

Wiadomości z info112