Sobota, 12 października 202412/10/2024
690 680 960
690 680 960

CBA zainteresowało się lubelską radną. Jest wniosek o wygaszenie jej mandatu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zwróciło się do Rady Miasta Lublin o wygaszenie mandatu radnej Anny Ryfki. To efekt kontroli przeprowadzonej na wniosek Fundacji Wolności. Poszło o umowę z miejską spółką.

W ostatnich dniach do przewodniczącego Rady Miasta Lublin wpłynęło pismo od Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące jednej z radnych. Dokładnie jest to wniosek o wygaszenie mandatu Anny Ryfki. Jest to efekt kontroli przeprowadzonej po wniosku lubelskiej Fundacji Wolności, która wskazała, iż złamała ona zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy. Chodzi dokładnie o zakup usług promocyjnych od miejskiej spółki MKS Lublin, w której miasto ma 99,9% udziałów.

W ubiegłym roku podczas meczów szczypiornistek MKS FunFloor Perły Lublin na banerach reklamowych wokół boiska pojawiały się plansze o treści „Anna Ryfka Radna Lublina”. Sprawą zainteresowała się Fundacja Wolności. Jak wyjaśnia jej prezes, Krzysztof Jakubowski, chodziło wówczas o sprawdzenie, czy współpraca z prowadzonym przez miejską spółkę klubem nie została przypadkiem zawarta na preferencyjnych warunkach.

Wtedy wyszło na jaw, że radna nie wykupywała reklamy, została ona wyświetlona w ramach umowy sponsorskiej, jaką zawarła z klubem firma Venidero. Jej właścicielem jest właśnie radna Ryfka. Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, wyjaśniła, iż w ten sposób wspiera ona klub, na co wykorzystuje swoje prywatne środki finansowe. Co więcej wskazała, iż chciałaby, żeby wszystkie osoby publiczne wspierały sport tak jak ona.

To jednak nic nie zmieniło, gdyż jak podkreślała Fundacja Wolności, w tym przypadku nie ma znaczenia jakiego pochodzenia są to środki. Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym chcąc wesprzeć klub, radna lub jej firma mogła przekazać darowiznę pieniężną. W tym przypadku było to jednak świadczenie wzajemne, dlatego też złożony został wniosek do Rady Miasta o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Anny Ryfki. Radni jednak nie zajęli się tą sprawą. Kiedy interwencja u wojewody lubelskiego nie przyniosła efektu, Fundacja zwróciła się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Kontrola wskazała, iż umowa sponsorska zawarta z klubem przez należącą do radnej firmę nie miała na celu reklamowanie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Na banerach promowana była sama radna. A w tym celu wykorzystane zostało mienie należącej do miasta spółki. Dlatego też CBA poparło wniosek o wygaszenie mandatu Anny Ryfki.

– Jesteśmy świadomi, że w wyniku odwlekania sprawa może się nie rozstrzygnąć przed końcem kadencji. Przykro nam, że Ci sami radni występują o poparcie kandydata do Senatu w imię przywracania praworządności a jednocześnie unikają zajęcia stanowiska w sprawie wygaszenia mandatu swojej koleżanki, mimo niepodważalnych dowodów – mówi Krzysztof Jakubowski.

Jest szansa, że radni zajmą się tym wnioskiem podczas najbliższej Sesji Rady Miasta, jaka została zaplanowana na 16 listopada.

36 komentarzy

  1. W 2019 miała to samo. Nic jej nie przybyło. Dla mnie czysta.

  2. To uszczuplenie budżetu miasta o grube tysiące. Myślę że powinna być potraktowana bez żadnej taryfy ulgowej.

  3. Anna Ryfka jest z KO, więc wiadomo, że niewinna, a cała sprawa jest polityczna. 😀 Wolne Sądy! Demokracja! Konstytucja!

  4. To baba czy chłop?

  5. Może CBA zajmie się oświadczeniami pisdziorów bo plotki noszą że dużo kosztowności nie pojawię się w sprawozdaniu a zdobi ręce i szyje.

Dodaj komentarz

Z kraju

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia