Czwartek, 16 maja 202416/05/2024
690 680 960
690 680 960

Były awanse, podziękowania i odznaczenia. Na kazimierskim zamku odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji (wideo, zdjęcia)

W poniedziałek na terenie zabytkowego Zamku w Kazimierzu Dolnym odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji w lubelskim garnizonie. W trakcie uroczystości funkcjonariusze otrzymali podziękowania za trudną i pełną poświęcenia służbę, czego wyrazem były odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie. Święto Policji przypada w rocznicę powołania Policji Państwowej w 1919 r. 24 lipca br. minie 104. rocznica utworzenia formacji.

23 komentarze

  1. Pewnie Jaworka znaleźli i świętują

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Były awanse, podziękowania i odznaczenia. Na kazimierskim zamku odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji…
    No cóż, każdemu przynależne jest jego 5 minut…

    • To tak jak twoje w sekcji komentarzy.

    • A nie mogłoby na tym spędzie przy skwarze świętować samo kierownictwo ? Tacy lekko zapoceni łatwiej mogliby się wciskać politykom wszędy gdzie się uda, a w tym czasie normalni policjanci wreszcie by odpoczęli od ich geniuszu.

      • Młodszy posterunkowy

        Dokładnie tak jak piszesz. Brązowe nosy wrócą namaszczeni nowymi wytycznymi i dalej będą gnoić podwładnych, bo w tym są najlepsi i za to dostają premie.

  3. Święto, świętem, ale dlaczego nie przypomina się niechlubnego okresu policji z lat 1939-1945, kiedy to granatowi policjanci służyli III Rzeszy Hansowi Frankowi na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Prześladowali Polaków, wydawali Żydów.

    • Znaczna część przedwojennych policjantów podporządkowała się niemieckiemu wezwaniu z obawy o los własny i bezpieczeństwo bliskich. Zapewne część wstąpiła do nowej służby kierując się względami praktycznymi – praca zarobkowa, utrzymanie rodziny. Poza tym na przełomie 1939 i 1940 r. Niemcy kierowali do granatowej policji również tych funkcjonariuszy, którzy przed 1939 r. służyli w Policji Państwowej na terenach wcielonych bezpośrednio do Rzeszy. W następnych latach do policji granatowej wstępowali także przedwojenni funkcjonariusze zwalniani z obozów jenieckich.

      W 1944 r. policja granatowa liczyła 12-13 tys. funkcjonariuszy. Większość z tej grupy stanowili przedwojenni policjanci, przymuszeni do służby, ale od 1941 r. przyjmowano też ochotników. Z badań dotyczących Kielc i Kreishauptmannschaftu Kielce (niemieckiego starostwa okupacyjnego) wynika, że nieco ponad 20 proc. ogólnego stanu osobowego to funkcjonariusze, którzy nie pełnili służby w przedwojennej policji. Wśród ochotników przeważali ludzie w wieku 18-20 lat. Przeważnie o niskiej moralności, gotowi na wszystko, poszukujący kariery u boku zwycięskich Niemców. Z drugiej strony mamy poświadczone przykłady ludzi, którzy wstępowali do policji jako członkowie podziemia z rozkazu organizacji konspiracyjnej, ale to raczej rzadkość.

      źródło IPN

      • Policja/Milicja zawsze podporządkowana jest aktualnej władzy, a czy to jest dobre czy złe to oceni historia.

  4. Poważna impreza że aż tam ich wywieźli w ten upał.I 70 zdjęć.

  5. Wręczono nagrody, czajniki i granatnik komendanta, tfu… głośnik Bluetooth.

  6. Brawo Policja. Owszem są bezwzględni w wlepianiu słusznych mandatów i czasami warto byłoby, aby zachowali troszkę wyrozumiałości, ale nie zbyt dużo. Ale ich praca jest bardzo ciężka i ryzykowna. Szacun.

  7. A co tam robił minister edukacji? MSWiA to chyba nienjego kompetencje? Chyba że to taki omnibus i szykuje się do zmiany stanowiska?
    Czy nagrodami były złote granatniki?

  8. PISMILICJA…

  9. Droga redakcja i czytelnicy, Policji państwowej już nie ma od 1939 roku !! Teraz to firma służaca grupie ludzi. Każdy mając środki może mieć wlasno Policje. Szkoda że obecną formacja służąca Żydom jest sponsorowana z Nasze pieniądze;(

  10. Przemek w końcu jakiś dyplom dostał, a cieszy się jak by mu co najmniej mandat anulowali.

Dodaj komentarz