Były awanse, podziękowania i odznaczenia. Na kazimierskim zamku odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji (wideo, zdjęcia)
06:59 18-07-2023 | Autor: redakcja
Obchody święta Policji w scenerii kazimierskiego zamku
W Kazimierzu Dolnym odbyły się tegoroczne wojewódzkie obchody święta Policji. Uroczysty apel, w którym wzięli udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak i wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik był okazją do podziękowań za odpowiedzialną, wymagającą służbę. Funkcjonariusze i pracownicy lubelskiej Policji odebrali odznaczenia państwowe i resortowe, a także akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.
– Tradycyjnie z okazji Święta Policji na placu przed Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicz pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych policjantów II Rzeczypospolitej oraz pod tablicą upamiętniającą patrona lubelskiego garnizonu Policji – insp. Tadeusza Tomanowskiego. Hołd oddał Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki oraz przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa lubelskiego nadkomisarz Andrzej Wójcik – relacjonuje komisarz Anna Kamola z KWP w Lublinie.
Tegoroczne obchody 104. rocznicy powołania Policji Państwowej odbyły się w wyjątkowym miejscu – w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Tam uroczystości zainaugurowała msza święta, którą w Kościele farnym św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji celebrował Metropolita Lubelski ks. Abp. Stanisław Budzik w asyście policyjnych kapelanów.
Uroczysty apel
Po mszy obchody przeniosły się do ruin kazimierskiego Zespołu Zamkowego, gdzie w malowniczej scenerii tego zabytku odbył się uroczysty apel. Wzięła w nim udział kadra kierownicza lubelskiego garnizonu, policjanci i pracownicy policji, parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa państwa, delegacje związków zawodowych oraz policyjni emeryci i rodziny naszych funkcjonariuszy.
– Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nadano funkcjonariuszom odznaki Zasłużony Policjant. Złotą odznaką wyróżniono 2 funkcjonariuszy, srebrną otrzymało 12 policjantów, natomiast brązową odznakę nadano 47 mundurowym. Z okazji Święta Policji awanse na wyższe stopnie otrzymało w lubelskim garnizonie Policji łącznie 1062 funkcjonariuszy. Na stopnie w korpusie oficerów młodszych Policji mianowano 67 policjantów, w korpusie aspirantów Policji – 463 policjantów, w korpusie podoficerów Policji – 356 funkcjonariuszy, natomiast w korpusie szeregowych Policji – awansowało 176 mundurowych – informuje komisarz Anna Kamola.
Policyjny piknik
Po zakończonych uroczystościach w malowniczej scenerii kazimierskiego Rynku Małego przygotowano policyjny piknik. Można było obejrzeć m.in. wyposażenie i sprzęt wykorzystywany podczas codziennej służby: radiowozy oznakowane z napędem hybrydowym oraz elektrycznym, sprzęt wykorzystywany przez policjantów z laboratorium kryminalistycznego czy uzbrojenie policyjnych kontrterrorystów.
Dla najmłodszych policjanci z drogówki zorganizowali miasteczko edukacyjne, gdzie uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Atrakcje umilały policyjne maskotki lubelskiego garnizonu. Kolejną atrakcją były również multimedialne gogle z materiałami przygotowanymi w technologii wirtualnej rzeczywistości zaprezentowane przez policjantów z wydziału kadr i szkolenia.
Początki lubelskiej Policji
Województwo lubelskie w 1919 r. posiadało 19 komend powiatowych: w Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Chełmie, Garwolinie, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim, Janowie Podlaskim, Krasnymstawie, Lubartowie, Lublinie, Łukowie, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Węgrowie, Włodawie i Zamościu.
W Lublinie powołano Komendę Okręgową Policji Państwowej. W ramach Komendy funkcjonowały dwa podstawowe działy: administracyjny i gospodarczy. W strukturze Komendy funkcjonowały także służby śledcze oraz policja defensywna. Komendzie Wojewódzkiej podlegały komendy powiatowe, w tym Komenda Miejska Policji w Lublinie, szkoła dla niższych funkcjonariuszy oraz rezerwa policji.
W sierpniu 1919 r. Komendę Okręgową Policji Państwowej usytuowano w Pałacu Radziwiłłowskim, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 33. W następnych latach siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej mieściła się przy ulicy Powiatowej 2, a w 1926 r. przeniesiono ją do gmachu przy Placu Litewskim 5. Tam znajdowała się do II wojny światowej.
Tłusty Garnek
A ksiundz był?
Ruiny zamku? To się kojarzy z tym co pis zrobił z Polską przez lata nierządu