Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze znów możliwe na obszarze woj. lubelskiego. Potem nadejdą przymrozki

We wtorek w regionie możliwe są lokalnie zjawiska burzowe. Prognozuje się, że dzisiaj aktywność burzowa będzie na niższym poziomie względem poniedziałku.

We wtorek Polska znajduje się pod wpływem obszaru niżowego przebiegającego od północno-wschodniego Atlantyku, po środkową część Starego Kontynentu. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się jednak szybko wypełniający ośrodek górnego niżu z centrum nad północną Polską. Ponadto w drugiej połowie doby nad rejony północne stopniowo zacznie wkraczać klin wyżowy związany z umacniającym się antycyklonem o imieniu Jasper znad obszaru Skandynawii. Obserwowane będzie postępujące ochłodzenie. Dziś znów możliwe są kolejne zjawiska burzowe na obszarze woj. lubelskiego. Pogodę kształtuje ulegający rozpadowi niż z frontem okluzji.

Wyładowania i obfite opady, potem mgły

Ubiegła doba przyniosła wyładowania atmosferyczne i obfite opady pochodzenia konwekcyjnego, które spowodowały akumulację dobową opadów do około 10-35 mm. Najwięcej padało w centralnej i wschodniej części regionu. Na stacji synoptycznej we Włodawie zmierzono deszczomierzem 28.9 mm. Jednak z uwagi na konwekcyjny charakter opadów sumy opadowe za ubiegłą dobę są mocno nierównomierne na stacjach telemetrycznych i synoptycznych IMGW w regionie.

Na przykład na stacji UMCS na Placu Litewskim zmierzono około 30 mm, zbliżoną sumę opadów odnotowano w Ogrodzie Botanicznym oraz na ul. Zemborzyckiej. Natomiast w podlubelskim Radawcu zaledwie 18.9 mm. W Bezku k. Chełma napadało 16.3 mm, natomiast w Terespolu 9.9 mm. Warto podkreślić, że w czasie ubiegłej doby miejscami w regionie spadła ponad połowa miesięcznej normy opadowej dla marca. Na przykład na Wieniawie w Lublinie było to blisko 34 mm, natomiast na lubelskich Bronowicach ponad 22 mm. Zaobserwowano duże zróżnicowanie sum opadowych pomiędzy poszczególnymi dzielnicami stolicy województwa lubelskiego oraz w regionie.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wskazują, że ubiegłej doby burze pojawiły się m.in południowym zachodzie oraz w centrum woj. lubelskiego. Grzmiało m.in w rejonie Annopola, Kraśnika, Bełżyc, Lublina i Bychawy. Zaniknęły one w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek i pozostały tylko konwekcyjne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Duża wilgotność powietrza po opadach, słaby wiatr, spowodowały, że miejscami rozwinęły się mgły ograniczające widzialność poziomą do około 500 m. Jednym z takich miejsc jest stacja synoptyczna IMGW w Radawcu k. Lublina, gdzie o poranku we wtorek obserwowana jest gęstniejąca mgła.

Wtorek z możliwymi burzami

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite z miejscowymi przejaśnieniami. Początkowo możliwe mgły ograniczające widzialność miejscami do 300-500 m. Spodziewane konwekcyjne opady deszczu o akumulacji 5-20 mm, a lokalnie możliwe również kolejne lokalne burze na południu i centrum regionu. Warto podkreślić, że o poranku zagrzmiało na południu woj. lubelskiego. Dokładniej pomiędzy Zwierzyńcem a Krasnobrodem. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 7°C do 12°C. Wiatr będzie dziś przeważnie słaby zmienny, na północy również umiarkowany, północno-wschodni oraz północny. W trakcie burz wiatr porywisty do 55 km/h. Lokalnie możliwy drobny grad.

Prognozuje się, że aktywność burzowa w czasie wtorkowej doby będzie na niższym poziomie względem poniedziałku. Szacuje się, że akumulacja w zasięgu burz na ogół nie przekroczy 5-15 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku struktur konwekcyjnych może sięgnąć 20 mm. Będą to podobnie jak w czasie ubiegłej doby opady mocno nierównomierne obszarowo z uwagi na ich konwekcyjny charakter. Rozwojowi burz sprzyjać może niewielka chwiejność termodynamiczna, obecność stref zbieżności wiatru i bliskość wypełniającego się płytkiego niżu. Najpierw burze przemieszczać mają się na północ, ale z biegiem godzin wraz ze zmianą kierunku przepływu w środkowej i górnej troposferze zaczną przemieszczać się na zachód, północny zachód. Towarzyszyć mogą im opady niewielkiego gradu.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże. Okresami słabe i umiarkowane opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 0°C na północy do 5°C na południu. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, północny, skręcający w drugiej części nocy na wschodni.

Krótkie rozpogodzenia i możliwe opady

Środa przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Występować mają zanikające opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na ogół wschodni oraz północno-wschodni.

Noc ze środy na czwartek zapowiada się z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, początkowo na południu regionu, miejscami duże z zanikającymi opadami deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Lokalnie drogi śliskie. W najchłodniejszej części nocy od -6°C do -2°C. Największe spadki temperatury wystąpią w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

W kolejnych dniach pogodą rządzić będzie wyż znad Skandynawii, który stanowić będzie element blokady cyrkulacji atlantyckiej. Pojawi się okresami więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Szczególnie w okresie od czwartku do soboty. Po wschodzie słońca termometry pokażą maksymalnie w regionie od 4°C do 10°C. Jednak noce przyniosą powszechne przymrozki i mróz. W nowym tygodniu czeka nas więcej opadów i okresami może być to śnieg. Noce i poranki będą z częstym mrozem i przymrozkami, ale za dnia temperatura będzie na plusie. Do połowy marca temperatura w skali miesięcznej będzie wyższa o ponad 3°C od normy z lat 1991-2020 r.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

4 komentarze

  1. Burze znów możliwe na obszarze woj. lubelskiego. Daj Boże, daj Boże !!!
    Bo te co były, niektórych, nie zdążyły odpowiednio „urządzić”.
    Myślę tu o sklepach handlujących materiałami budowlanymi, czy pompami do wody, piłami do cięcia drwa, agregatami prądotwórczymi…
    A i strażakom przydałoby się trochę ruchu do usuwania wody z zalanych piwniczek, czy drzew leżących w poprzek dróg, albo na samochodach.

  2. Ferdek wcale nie taki kiepski

    … nadejdą przymrozki – też niedobrze, bo morele i brzoskwinie już kwitną, a i koczującym w ciągnikach po drogach regionu rolnikom będzie trudniej wytrwać

  3. Piękne zdjęcie 🙂

Dodaj komentarz

Z kraju