Budując drogę natrafili na części samolotu z II wojny światowej. Znalezisko trafiło do Dęblina (zdjęcia)

Części zestrzelonego przez Niemców rosyjskiego samolotu szturmowego IŁ-2 znaleziono w trakcie budowy drogi ekspresowej pomiędzy Suwałkami a Budziskiem. To co udało się uratować, trafiło do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie trafiły części radzieckiego samolotu z II wojny światowej, które zostały znalezione w trakcie budowy drogi ekspresowej S61 w województwie podlaskim. Na znalezisko, którym okazał się samolot szturmowy IŁ-2, natrafiono 20 maja. Obecny na miejscu Konserwator Zabytków uznał znalezisko za wojenne, a nie za odkrycie archeologiczne, w związku z tym roboty budowlane nie zostały wstrzymane.

Z przeprowadzonego wywiadu z mieszkańcami okolicy wynika, iż samolot ten uległ katastrofie w 1944 roku po zestrzeleniu przez Niemców. Rosyjscy piloci lądowali na spadochronach, ukryli się na polu i następnie udało im się uciec do nadchodzących oddziałów Armii Czerwonej. Większość kadłuba maszyny została rozebrana przez mieszkańców. Pozostałości stopniowo zapadały się w bagnie.

Obecnie udało się uratować m.in. 12-cylindrowy widlasty silnik Mikulin AM-38F z tabliczką znamionową, piastę śmigła, radiostację, płyty pancerne i resztki chłodnicy. Jeden z odnalezionych obiektów to nadajnik stacji radiowej RSI-3 przeznaczonej do komunikacji z ziemią i między samolotami. Pozostałe drobne elementy samolotu nie były możliwe do odzyskania, głównie ze względu na bardzo grząski i niestabilny grunt. Jednak jest nadzieja, że kiedy wyschnie i zastygnie błotna pulpa, będzie możliwe jej gruntowne przeszukanie.

Silnik i wydobyte obiekty zachowane są w dobrym stanie dzięki temu, że zalegały sześć metrów pod ziemią w warunkach beztlenowych. Odnalezione na Suwalszczyźnie szczątki pochodzą z wersji Ił-2m3, przeznaczonego do atakowania celów naziemnych i piechoty. Prace wokół trwają nadal w obecności nadzoru archeologicznego. Trwa też transport odnalezionych elementów do Dęblina. Po oględzinach i sporządzeniu planu konserwatorskiego, obiekty zostaną poddane procesowi konserwacji. Będzie to trzeci egzemplarz radzieckiego szturmowca, jaki znajdzie się w zbiorach polskich muzeów i drugi z czasów II wojny światowej.

(fot. Paweł Pawłowski, Julia Siemaszko-Dziub, Jacek Zagożdżon)

Zobacz również

2 komentarze

 1. Do twej amunicji to nie powinni wezwać saperów?

 2. Saperzy to nie tylko wojsko. Uprawnienia saperskie można sobie wyrobić i założyć firmę.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7625zł 0.02%
  • GBP 5.0283zł 0.02%
  • EUR 4.4714zł 0.08%
  • CHF 4.1297zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach