Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Bomba w szpitalu w Lublinie”. Od takiego zgłoszenia rozpoczęły się ćwiczenia (zdjęcia)

Do szpitala przy alei Kraśnickiej w Lublinie zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w jednym z budynków została podłożona bomba. Do akcji wkraczają służby ratunkowe. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które odbyły się dzisiaj we wspomnianej placówce medycznej.

Telefon z informacją o ładunku wybuchowym

We wtorek o godzinie 11.00 na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy alei Kraśnickiej w Lublinie odbyły się ćwiczenia mające na celu doskonalenie umiejętności współdziałania służb na wypadek podłożenia ładunku wybuchowego. Szkolenie było przeprowadzone przy współpracy Policji, przedstawicieli szpitala oraz Urzędu Marszałkowskiego.

– Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. Przed godziną 11.00 do szpitala zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w jednym z budynków została podłożona bomba. Zgodnie z procedurą dyrektor szpitala wydał polecenie ewakuacji osób z zagrożonego budynku. Informację o zdarzeniu otrzymują służby. Służbą wiodącą w miejscu podłożenia urządzenia wybuchowego była Policja. Dowódca patrolu Policji, który jako pierwszy przyjechał na miejsce zdarzenia, dokonał wstępnego rozpoznania terenu i powstałego zagrożenia oraz dowodził na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu Komendanta VII Komisariat Policji w Lublinie, która dalej dowodziła działaniami Policji. Policjanci wyznaczyli pierścień zewnętrzny, pomagali w ewakuacji osób w miejsce bezpieczne oraz zabezpieczali teren przed dostępem osób postronnych – relacjonuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Policyjny pirotechnik w akcji

Na miejsce przyjechał policyjny pirotechnik wraz z psem służbowym wyszkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych w celu sprawdzenia, czy ujawniony pakunek może stworzyć zagrożenie dla otoczenia i zawiera materiał pirotechniczny.

Po sprawdzeniu podejrzanego pakunku okazało się, że nie zagraża on życiu i zdrowiu osób. Następnie pirotechnik sprawdził budynek pod kątem ujawnienia innych ewentualnych urządzeń wybuchowych. Po sprawdzeniu budynku ewakuowane osoby mogły wrócić do szpitala.

Cel ćwiczeń

– Celem przeprowadzonych dzisiaj działań było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej, jaką jest podłożenie ładunku wybuchowego. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie doskonalili umiejętności współdziałania z pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w przypadku zaistnienia takiej sytuacji kryzysowej. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy – wyjaśnia nadkomisarz Kamil Gołębiowski.

Wszystko odbyło się według założonego planu. Ćwiczenia składały się z dwóch etapów. Pierwszy to część praktyczna, w której udział brały wszystkie służby ratunkowe. Na zakończenie odbyło się podsumowanie ćwiczenia z przedstawicielami służb biorących udział w szkoleniu.

4 komentarze

  1. Czyli już wiemy jak Krasnicka poradzi sobie z polmiliardowym długiem. Podobnie jak World Trade Center. Ubezpieczenie wysokie od terroryzmu.

  2. Policyjny pirotechnik z psem ?kto wam to pisał

  3. Mało jeszcze mają „ćwiczeń” w ciągu roku?

  4. Hahaha, naoglądają się durnych seriali, a później se ćwiczą wyjmaginowane scenariusze, o których Janusze i Grażyny nigdy by nawet pomyśleli, że są możliwe w tym kraju bidy i przypału.

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112