690 680 960

Blisko 9 mln złotych kosztowała walka z wirusem ptasiej grypy w naszym regionie. Cały czas trwa kwarantanna

Od 5 stycznia nie stwierdzono w naszym regionie żadnego nowego przypadku ptasiej grypy. W tym czasie cały czas prowadzone były działania z likwidowaniem ognisk choroby. Obecnie prowadzona jest kwarantanna.

Trzy tygodnie mijają od ujawnienia ostatniego przypadku ptasiej grypy w naszym regionie. Od tamtej pory nie zostało potwierdzone żadne nowe ognisko choroby. Choć wydaje się, że walka z wirusem została zakończona, służby weterynaryjne cały czas pozostają w pełnej gotowości.

W przypadku tego wirusa nigdy nie można bowiem z całą stanowczością stwierdzić, że został on pokonany. Jak na razie udało się zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Trwa jednocześnie 40-dniowa kwarantanna i dopiero po jej zakończeniu rolnicy będą mogli wznowić hodowlę drobiu.

W tym tygodniu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespoły Kryzysowego w Lubartowie. W trakcie spotkania Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubartowie Konrad Saweczko, poinformował o obecnej sytuacji epidemiologicznej na zagrożonym terenie zapewniając, że aktualnie nie ma powodów do obaw. Udało się powstrzymać rozprzestrzenienie się wirusa, a proces dezynfekcji gospodarstw zbliża się do końca.

Jako jeden z największych problemów wskazano brak możliwości zbycia zdrowego drobiu ze stref objętych obostrzeniami. Wcześniej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele służb, inspekcji i podmiotów zaangażowanych w zwalczanie ptasiej grypy dokonali podsumowania prowadzonych działań. Szacowano wtedy, że koszty wywołane wystąpieniem wirusa w naszym regionie mogą wynieść około 10 mln złotych. Teraz już wiadomo, że niewiele się pomylono. Łączna kwota wyniosła bowiem blisko 9 mln złotych.

Najwięcej pochłoną odszkodowania, które wyniosą prawie 6,5 mln złotych, kolejne 1,5 mln złotych to koszty związane z utylizacją ptaków oraz m.in. badań drobiu, jak też dezynsekcji obiektów. Wiadomo już, że padło oraz zagazowano łącznie blisko 130 tys. szt. ptaków. Było to kilkaset ton drobiu.

W działaniach nadzorowanych przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w ośmiu ogniskach przekazano do utylizacji również paszę, ściółkę i inne pozostałości poprodukcyjne. Jeżeli chodzi o wypłaty odszkodowań dla hodowców drobiu, którzy ucierpieli w wyniku wystąpienia choroby, wojewoda lubelski już ogłosił, że wystąpi z wnioskiem o ich przyznanie.

Z kolei Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubartowie tłumaczył, że istnieje szansa, iż od 1 lutego Wojewoda Lubelski uchyli rozporządzenie zakazujące handlu żywym ptactwem z obszarów zagrożonych. Zniesienie obostrzeń pozwoli na podejmowanie kolejnych działań mających na celu wsparcie hodowców w poszukiwaniu hurtowych nabywców drobiu.

(fot. KW PSP)

4 komentarze

  1. Bardzo niewiele, w porównaniu do kosztów jednej kolizji na drodze, ubogaconej ofiarą.

  2. czy ktos sie chwile zastanowil dlaczego asf i ptasia grypa nie zostala wykryta w Niemcowni,Francji czy Ukrainie?jest jedna wazna rzecz-jak wirus zostaje wykryty w danym kraju to z exportem jest ciezko a jak jest ciezko to cena spada.kazdy obywatel Ukrainy moze sobie na wsi hodowac krowy,swinie,kury i nie musi spelniac takich norm jak my-Polacy.i jakims cudem tam nie ma zadnego asf czy ptasiej grypy.jak to A.Lepper powiedzial-jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi.

  3. A czy jak w Chinach mają tego wirusa teraz to też stosują podobne procedury dotyczące wybijania stad i tak dalej ?? 😀

    • podobny schemat dzialania co u nas grypa.zaraz pojawi sie szcepionka na tego korona wirusa -pewnie juz jest ale na razie potrzebna jest wieksza panika i beda naganiac aby ludzie sie zaszczepili.ktos zgarnie pare ladnych miliardow $ .zapomnieliscie jak u nas naganiali w radio i tv na szczepionke przeciw grypie?wtedy zmarlo nie wiem czy 100 osob na 35mln.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli