Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bierzesz leki? „Spotkaj się z farmaceutą w NFZ”

W środę, 27 marca zapraszamy do Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ na cykliczne spotkanie organizowane pod hasłem „Spotkaj się z farmaceutą w NFZ”. W czasie spotkania będzie można wspólnie ze specjalistą przejrzeć i omówić listę stosowanych leków.

Leki, suplementy diety oraz zioła oddziałują na nasz organizm, ale także na siebie nawzajem. Dla pacjenta, który przyjmuje wiele substancji czynnych w tym samym czasie, może to mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje.

W Sali Obsługi Klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w środę 27 marca, od godziny 11 do 14 farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i z Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej będą edukować na temat przyjmowania leków, suplementów oraz ziół. Będzie można dowiedzieć się jak przyjmować leki, czym je popijać, a także skonsultować swoją listę przyjmowanych leków.

– Często, szczególnie w samoleczeniu zdarza się, że pacjenci, bez jakiejkolwiek konsultacji ze specjalistą, kupują rożne produkty z tą samą substancją czynną. Taka samodzielna kuracja może skończyć się nie polepszeniem, a pogorszeniem stanu zdrowia – tłumaczy dr hab. n. farm., prof. UM Tomasz Baj, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie.

Czym grozi nieracjonalne zażywanie wielu leków równocześnie?

Efektem przyjmowania wielu leków jednocześnie jest odmienne działanie na organizm:
– nasilenie lub osłabienie działania leków
– skrócenie lub wydłużenie czasu ich działania
– pojawienie się zupełnie nowego działania, w tym również toksycznego.

Leczenie często wymaga przyjmowania kilku leków w tym samym czasie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które zmagają się z wielochorobowością i leczą się u kilku specjalistów.

Kiedy przyjmujemy 5 leków naraz, prawdopodobieństwo negatywnych interakcji wynosi nawet 50 proc. Każdy następny lek zwiększa to prawdopodobieństwo. Jeśli przyjmuje się 8 do 10 leków jednocześnie, ryzyko interakcji wynosi nawet 100 proc. Dlatego tak ważne jest informowanie lekarza o wszystkich chorobach i całej historii leczenia. Warto zadbać o to, aby na wizytach mieć ze sobą spis przyjmowanych leków oraz zalecone dawki (w tym suplementy i leki bez recepty).

– Należy pamiętać, że na właściwą farmakoterapię wpływ ma również nasze pożywienie, które może przyspieszać lub opóźniać działanie leku. Dlatego też należy przestrzegać zaleceń lekarza, a jeśli nie pamiętamy lub mamy wątpliwości, najlepiej skonsultować je z farmaceutą. Takim typowym przykładem interakcji jest sok grejpfrutowy w połączeniu z niektórymi lekami nadciśnieniowymi. Ich równoczesne przyjmowanie może powodować drastyczny wzrost ciśnienia. Również spożywanie kofeiny zawartej w kawie, czy też innych napojach, może zwiększać ryzyko występowania działań niepożądanych – wyjaśnia prof. Tomasz Baj.

Przynieś listę stosowanych leków i przejrzyj ją wspólnie z farmaceutą podczas akcji Lubelskiego OW NFZ. Czekamy we środę, 27 marca w Lublinie, przy ulicy Nadstawnej 2-4 w godzinach od 11 do 14. Przyjdź i spotkaj się farmaceutą w NFZ!

2 komentarze

  1. Zobaczcie reklamy skąd mają na to pieniądze? Zastanówcie się nie głosuj na nierobów co się reklamują.

  2. ja się pytam szumowiny , wisielskiego i POpiSTv xD

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112