Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie więcej kamer miejskiego monitoringu. Sprawdź na jakich ulicach się pojawią

Już wkrótce kolejny etap rozbudowy systemu miejskiego monitoringu. Urząd Miasta Lublin ogłosił przetarg na zakup i montaż nowych kamer, a także rozbudowę całego systemu rejestracji obrazu.

W tym roku do systemu monitoringu dołączą 22 nowe kamery w 18 lokalizacjach. Najwięcej nowych urządzeń zostanie umiejscowionych w ścisłym centrum Lublina – na deptaku oraz przy ul. Świętoduskiej.

Nowe kamery pojawią się także miejscach, gdzie kamer miejskiego monitoringu jest niewiele albo nie ma ich wcale, m.in. przy ulicach Gospodarczej, Odlewniczej, Drodze Męczenników Majdanka oraz przy wjeździe do Bike Parku na ul. Janowskiej.

Umiejscowienie planowanych 22 kamer monitoringu miejskiego:

ul. Jasna 6 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej,
ul. Konopnicka 7 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej,
Krakowskie Przedmieście/Wróblewskiego – montaż na słupie oświetleniowym na deptaku 3 kamer, jednej szybkoobrotowej i dwóch stałopozycyjnych,
Krakowskie Przedmieście/Przechodnia – montaż na słupie oświetleniowym na deptaku 3 kamer, jednej szybkoobrotowej i dwóch stałopozycyjnych,

ul. Kaczeńcowa 7 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej,
ul. Motorowa 6 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej ma umożliwić obserwację m.in. skweru/placu seniora,
ul. Janowska 74 – montaż na słupie oświetleniowym przy wjeździe na teren Bike Parku 1 kamery obrotowej,
ul. Droga Męczenników Majdanka 67 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej,

ul. Onyksowa 10 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej ma umożliwić obserwację m.in. pętli autobusowej MPK przy ul. Granitowej,
ul. Odlewnicza 5 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej ma umożliwić obserwację m.in. placu i parkingu,
ul. Gospodarcza, przystanek „Kresowa02” – montaż na słupie trakcyjnym w rejonie przystanku 1 kamery obrotowej,
ul. Kunickiego 141 – montaż na budynku supermarketu 1 kamery obrotowej,

ul. Nadbystrzycka/Gliniana – montaż na słupie 1 w rejonie skrzyżowania ul. Nadbystrzyckiej i ul. Glinianej 1 kamery obrotowej,
ul. Popiełuszki 35A – montaż na budynku 1 kamery obrotowej.
ul. Świętoduska 3/Bajkowskiego – montaż na budynku 1 kamery obrotowej ma umożliwić obserwację skrzyżowania ul. Świętoduskiej z ul. Bajkowskiego
ul. Świętoduska 3/Zielona – montaż na budynku 1 kamery obrotowej ma umożliwić obserwację skrzyżowania ul. Świętoduskiej z ul. Zieloną

ul. Świętoduska 20 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej ma umożliwić obserwację przyległych ciągów komunikacyjnych
ul. Medalionów 16 – montaż na budynku 1 kamery obrotowej ma umożliwić obserwację przyległych ciągów komunikacyjnych od ul. Diamentowej

W chwili obecnej miejski system monitoringu wizyjnego w Lublinie składa się 218 kamer rozlokowanych w przestrzeni publicznej. Dodatkowo miejskie centrum monitoringu posiada dostęp do 300 kamer w miejskich obiektach sportowych – Arenie Lublin (118), Aqua Lublin (143) i na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego (39).

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 2 miesiące na wykonanie zamówienia.

(fot. UM Lublin)

7 komentarzy

  1. Mam pytanie – bo nie wiem. Czy na ulicy Bursztynowej – rejon szkoły, kościoła, poczty, itd
    jest przynajmniej jedna kamera. Z góry dzięki za odpowiedź. ( Pytam bo skrzyżowania są oznakowane jako równorzędne, ale ci którzy jadą Bursztynową nie patrzą na znaki i śmigają jakby zawsze mieli pierwszeństwo. Czasami trudno udowodnić wymuszenie. Warto też wiedzieć kto pod szkołę i w jakim celu przychodzi, i z CZYM. W pobliżu na placach zabaw i zakamarkach torebeczki foliowe z czymś białym to norma. Może rodzice uczniów się zainteresują !!! Palenie i piwo to już norma.)

    • Dlaczego w okolicach szkół jest dużo niedopałków. Czy nauczyciele tego nie widzą i czego oni uczą w szkołach oprócz strajkowania? Czy szkoły wyłączone są z ustawy o zakazie palenia papierosów w miejscach publicznych? Zebrania rodziców w szkołach niech będą też po to aby wtedy rodzice posprzątali okolice szkoły po swoich niewinnych pociechach.

  2. W 3 obiektach sportowych jest więcej kamer niż w całym mieście, a najbardziej eksploatowana jest ta w damskiej przebieralni.

  3. Wszystko fajnie, tylko deepfake staje się coraz popularniejszy i coraz łatwiejszy.
    Kilka lat pewnie minie zanim ludzie masowo zaczną tego używać, ale jak już teraz nagrany może się tłumaczyć, że to jest deepfake i udowodnijcie, że nie jest.
    Są sieci które wykrywają spreparowane filmiki, ale te które preparują same używają tych wykrywających do tego żeby mieć informacje zwrotne co poprawić.
    Dodatkowo film to ostatecznie skończona liczba klatek, składająca się ze skończonej liczy pikseli w jakimś kolorze, więc jeżeli sieć zostanie wytrenowana odpowiednio dobrze to nie będzie żadnej możliwości wykrycia czy to oryginał czy fake.
    Już istnieją spreparowane nagrania, bardzo trudne do rozpoznania przez człowieka, a postęp w tej dziedzinie jest bardzo szybki, bo jeszcze 2 lata temu to co się dzisiaj robi było zupełnie nie do pomyślenia.

  4. Kaczeńcowa 7 ?! Proboszcz Wargocki czuje się już tak niebezpiecznie, że potrzebuje miejskiego monitoringu na parafii lub kościele?

  5. Na ul.Narutowicza w ścisłym centrum Lublina nie ma żadnej kamery .

  6. Maksymilian Paradys

    Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja! Nie wytrzymam!

Z kraju