Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wprowadzono zakaz sprzedaży kolejnego typu żarówek. Niebawem dostępne będą tylko ledowe

Od początku września zacznie obowiązywać zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych. Mają je zastąpić żarówki z diodami LED. Wszystko w trosce o środowisko.

Zgodnie z wprowadzonymi przez Unię Europejską zmianami w przepisach, od dnia 1 września ze sklepowych półek zaczną znikać żarówki halogenowe. Zastąpić je mają te, wytwarzane w technologii LED. Pierwotnie zakaz ich sprzedaży miał obowiązywać już od 2016 roku, jednak okazało się, że producenci nie są przygotowani na tak szybkie przystosowanie swoich zakładów do innej technologii. Wskazywano również, że rynek też nie jest gotowy na tego typu zmiany. Dlatego też termin wprowadzenia w życie nowych przepisów został odroczony w czasie.

Ich celem jest troska o środowisko naturalne. Przede wszystkim chodzi o to, że żarówki wykonane w technologii LED są o wiele bardziej energooszczędne od obecnie używanych, a także wielokrotnie trwalsze. Średnia żywotność obecnych żarówek wynosi ok. 2 lat, zaś ledowe świecą ok. 15-20 lat. Dodatkowo oprócz oszczędności w gospodarstwach domowych ze względu na mniejszy pobór prądu wyliczono, że o 15 milionów ton rocznie zostanie zredukowana ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery.

Nie należy się jednak obawiać, że od najbliższej soboty w żadnym sklepie nie będzie można już kupić obecnie używanych masowo żarówek. Zakaz dotyczy wprowadzania ich na rynek, a nie wycofywania ze sprzedaży. Dlatego też sklepy będą mogły wyprzedać posiadane zapasy.

(fot. pixabay)
2018-08-27 08:49:05

42 komentarze

  1. Taaa może obejdą. W sklepie widziałem te stare tylko że na opakowaniu byl napis ze do zastosowan przemyslowych. Drobiu czy cos tam. .. ale w normalnym sklepie ze spozywka byly, i pewnie jest jakas luka

  2. jeżeli chodzi o trwałość to trzeba przypomnieć, że pierwotna zwykła żarówka z wolframowym drucikiem może świecić dziesiątki lat, setki tysięcy godzin, no chyba, że specjalnie się ją tak zaprojektuje, żeby świeciła np. 1000 godzin, podobnie będzie z ledami, teoretycznie 20 lat, w praktyce 2 lata.

  3. Okuliści zacierają ręce… Światło LED jest światłem pulsacyjnym – przy pracy wymagającej wytężonego wysiłku wzrokowego taki rodzaj oświetlenia jest szkodliwy… Oświetlenie podwórka, domu z zewnątrz, piwnicy czy komórki gdzie nie przebywamy długo to dobry pomysł natomiast używanie LED-ów w salonie, sypialni itp. już niekoniecznie.

  4. No to teraz tylko wystarczy cierpliwie poczekać, aż dostawcy energii uwiną się z montażem inteligentnych liczników i wprowadzą opłaty za moc bierną 😀

Z kraju