Sobota, 11 maja 202411/05/2024
690 680 960
690 680 960

Tysiące osób pobiegnie Wilczym Tropem. To największy Bieg Pamięci w Polsce

W najbliższą niedzielę w 21 miejscowościach naszego regionu wystartują Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Trwają już rejestracje zawodników.

Biała Podlaska, Terespol, Konstantynów, Kodeń, Wisznice, Włodawa, Parczew, Łuków, Radzyń Podlaski, Lubartów, Lublin, Świdnik, Chełm, Dębin, Puławy, Kazimierz Dolny, Kraśnik, Turobin, Zamość, Tomaszów Lubelski i Biłgoraj – w tych miastach i miejscowościach naszego regionu w najbliższą niedzielę odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, w którym wystartują tysiące zawodników. Zapisywać się można zarówno przez internet, jak też w miejscach wyznaczonych przez organizatorów poszczególnych biegów.

Ten największy Bieg Pamięci w Polsce, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy.

Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Po zeszłorocznym sukcesie, kiedy to pobiegło 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa, organizatorzy postanowili postawić sobie jeszcze ambitniejszy cel. W tym roku planują zorganizować bieg dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry, gdzie jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek, wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

41
(fot. nadesłane)
2017-02-20 21:05:19

4 komentarze

  1. No to sie będzie działoooo!!!
    Gdybym był ciut młodszy, wcisnąłbym się w stosowny kostium, wziąłbym pamiątkowego „szmajserka”, (żeby młodsi widzieli, czem sie wówczas szczelało)i potruchtałbym se te 1963 metry…
    A tak, popatrzę w telewizji jak przypadkiem będzie transmisja

  2. Polskie RAMBO III….

  3. Zdechnąć idzie od tej nadmiernej pamięci.

  4. Spokojnie, przez tyle lat o nich nie mówiono tylko po cichu mordowano więc im się teraz należy. Sam znam jednego któremu pokazano zwłoki ojca w latach 80tych, cały czas się ukrywał. Cały świat teraz biega bo to zdrowe więc jak mieli nazwać ,, ku pamięci PRL ,, ? Ciężko znaleść jakiś autorytet – polityka po wojnie 🙂 Zrobili z nami co chcieli i w pewnym sensie dalej robią.