Sprawdzają, co mieszkańcy wrzucają do kontenerów. Strażnicy miejscy montują fotopułapki

60

Pracownicy firmy komunalnej zaczęli się skarżyć, że do kontenerów na odpady zielone, coraz częściej wyrzucane są śmieci, a nawet odpady budowlane. Na pomoc ruszyli strażnicy miejscy.

 

W ostatnim czasie zajmująca się wywozem śmieci i odpadów z terenu Świdnika firma, zaczęła notować przypadki podrzucania śmieci do ustawionych na terenie miasta ogólnodostępnych kontenerów przeznaczonych na odpady zielone. W pojemnikach zamiast suchych liści, skoszonej trawy, zwiędłych kwiatów czy gałęzi z przyciętych krzewów, znajdowano worki z domowymi odpadkami, a nawet gruz czy pozostałości po materiałach budowlanych.

O problemie powiadomiona została straż miejska. Aby nie angażować w tę sprawę patrolujących miasto strażników, zapadła decyzja o użyciu fotopułapek. W ubiegłym roku cztery takie urządzenia zostały zakupione w ramach ekopatrolu. Są one niewielkich rozmiarów, można ustawiać je w różnych miejscach, dzięki czemu trudno je zauważyć. Do tego urządzenia te są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Fotopułapki reagują na ruch, w przypadku kiedy urządzenie go wykryje, robi zdjęcia i nagrywa filmy. Wszystko to jest później przeglądane są przez mundurowych. Jak tłumaczy Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku, w tym przypadku fotopułapki sprawdziły się doskonale. Zastosowano je prewencyjnie i od tygodnia nie zanotowano żadnego przypadku podrzucania śmieci do kontenerów na odpady zielone.

(UM Świdnik)
2018-04-21 :02:53