Najgorsza droga w Polsce jest w naszym regionie. Mówił o niej nawet premier (wideo)

99

Mieszkańcy Podedwórza od lat czekają na remont głównej drogi przez ich miejscowość. jej stan jest tak fatalny, że kilka lat temu droga została zamknięta. Na sytuację w gminie zwrócił uwagę premier.

 

Podczas sobotniej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki podjął temat fatalnego stanu dróg lokalnych w Polsce. Wyjaśniał, że potrzebne są spore środki, aby naprawić zniszczone drogi gminne i powiatowe. Specjalnie w tym celu jesienią ma zostać utworzony specjalny fundusz, na który trafi kwota 5 mld złotych. Pieniądze te będą przeznaczone na dofinansowanie inwestycji na najbardziej zniszczonych drogach lokalnych.

Jako przykład fatalnego stanu drogi, premier wskazał sytuację w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim. Najważniejsza droga w gminie z powodu tragicznego stanu nawierzchni została w 2015 roku zamknięta dla ruchu pojazdów. Do tej pory nie zrobiono nic, aby poprawić jej stan, gdyż ani gminy, ani też starostwa nie stać na jej przebudowę. Jak oszacowano, potrzeba na to aż 2,5 mln zł a roczny budżet gminy Podedwórze wynosi zaledwie około 5 mln zł.

Pomóc starali się mieszkańcy, którzy zorganizowali publiczną zbiórkę na remont tej drogi. Udało się jednak zebrać około 30 tys. zł, pomoc obiecał też powiat parczewski. Pomimo wielu programów, dzięki którym w ostatnich latach można było starać się o dofinansowanie tego typu inwestycji, nie udało się jednak zebrać nawet na niezbędny wkład własny. Teraz po słowach premiera, który zapewnił o udzieleniu pomocy, mieszkańcy żyją nadzieją, że w końcu droga przez ich miejscowość doczeka się nowej nawierzchni.

Tak wyglądają drogi w gminie Podedwórze:

(wideo – YouTube – MrLordist i Patryk)
2018-04-19 00:05:34