Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy osiedla Grabskiego alarmują: Złodzieje kradną rowery

W tym tygodniu dostaliśmy informację od mieszkańców os. Grabskiego aby mieszkańcy bardziej pilnowali swoich rowerów. Jednej z naszych czytelniczek skradziono dwa jednoślady.

W tym roku kradzieże rowerów w Lublinie to plaga. Złodzieje forsują zabezpieczenia i kradną jednoślady z piwnic, klatek schodowych a nawet balkonów. Nasza czytelniczka napisała do nas, że w ostatnim tygodniu ktoś ukradł jej dwa rowery. Pani Marzena pisze:

„Mieszkam na osiedlu Grabskiego skradziono mi w nocy z czwartku na piątek dwa rowery typu cross, damski czerwony i męski szary z zamontowanym na ramie siedziskiem dla dziecka. Prawdopodobnie nie uda się ich odzyskać. Z tego co wiem, to kradzieże rowerów z klatek w tej okolicy zdarzają się ostatnio bardzo często. Ale może warto nagłośnić sprawę, by ludzie zaczęli być czujniejsi, nie wpuszczali na klatki schodowe przypadkowych ludzi i nie byli biernymi obserwatorami.”

Przyłączamy się do tego apelu i alarmujemy nie tylko mieszkańców os. Grabskiego ale wszystkich rowerzystów z Lublina. Baczniej pilnujcie swoich dwóch kółek. Jeżeli nie sami to wspólnie z sąsiadami. Uczulmy mieszkających obok nas aby mieli na oku podejrzane osoby, które kręcą się po klatkach schodowych albo wieczorami w okolicach piwnic. Wspólnie można zapobiec wielu kradzieżom. Jeżeli już ktoś jest świadkiem podejrzanego zachowania albo bezpośredniej kradzieży może zadzwonić na policję, samemu sfotografować złodzieja albo nagrać go kamerą. Ułatwi to poszukiwania potencjalnego złodzieja.

Zachęcamy do lepszej wspólnej, sąsiedzkiej współpracy w tym zakresie.

Policja radzi!

Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić Nas przed kradzieżą roweru:

· Nie należy pozostawić niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem, pocztą, bankiem itp. – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia. Najlepiej jest przypiąć rower do stałego elementu (np. specjalne stojaki, budynek, znak drogowy, balustrada) przeznaczonym do tego celu zabezpieczeniem – solidny łańcuch, kłódka;

· Należy dopilnować, aby drzwi do piwnicy gdzie pozostawiamy rowery były dobrze zabezpieczone, należy również wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic i klatek zaopatrzonych w domofony.

· Należy zachować kartę gwarancyjną roweru a jeśli już jej nie mamy to należy spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę, kolor i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom identyfikację i odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.

· Oznakuj swój rower specjalnym numerem – Komenda Miejska Policji w Zamościu prowadzi nieodpłatnie niejawne znakowanie rowerów. Wystarczy przyprowadzić rower do siedziby KMP w Zamościu ul. Wyszyńskiego 2 – w godz. 7:30-15:30. Należy również zabrać ze sobą dokument tożsamości właściciela roweru i najlepiej kartę gwarancyjną roweru.

Policja przypomina, iż oznakowany rower łatwo sprawdzić np. kiedy policjanci zatrzymują rowerzystę, który jedzie ulicą w niedozwolonym miejscu. Sprawdzane jest wówczas jego oznakowanie. W Komendzie Policji znajduje się wykaz wszystkich rowerów
z rejestru. Policjanci sprawdzają do kogo należy rower i porównują z danymi osoby zatrzymanej. Jeśli nazwisko się nie zgadza o fakcie informowany jest zapisany w komputerze właściciel roweru oraz prowadzone są czynności sprawdzające.

· Należy zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. tajnopis – specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych.

· Dobrym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie roweru przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej – niektóre z nich stosują zniżki w przypadku gdy rower jest już oznakowany przez Policję.

Należy również pamiętać o tym, że kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie
i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej – daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego. Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji, albowiem mamy do czynienia z „opychaniem kradzionego (trefnego) towaru”. Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna – sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Każdy cyklista powinien znać i stosować zasadę, iż dobre zabezpieczenie i pilnowanie roweru jest skuteczniejsze nawet niż Policja.

W przypadku zaistnienia kradzieży należy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie najbliższą jednostkę Policji przekazując jednocześnie numery fabryczne roweru.

Szybkość powiadomienia o zdarzeniu ma istotne znaczenie dla odnalezienia utraconego mienia.

2013-09-07 09:28:19
(fot. KWP Lublin)

Komentarze wyłączone

Z kraju