Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Burze znów mogą dotrzeć nad województwo lubelskie

Po poniedziałkowych burzach czeka nas kolejny burzowy dzień. Polska dostanie się pod wpływ płytkiego układu niskiego ciśnienia wraz z układem frontów atmosferycznych.

Bliskość wtórnego niżu o imieniu „OTTILIA” ulokowanego nad Bałtykiem spowoduje wzrost prędkości wiatru związanego z gradientem ciśnienia.

Okres dominacji suchych wyżów dobiegł końca i ich miejsce zajęła zachodnia cyrkulacja atmosfery. Obecnie nad Europejskim Obszarem Synoptycznym obserwuje się występowanie silnego prądu strumieniowego rozciągającego się od Atlantyku Północnego przez Europę Zachodnią i środkową część kontynentu europejskiego aż po wschód Europy.

Początkowo Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, co spowoduje krótkotrwały napływ cieplejszego i bardziej zasobnego w wilgoć powietrza polarnomorskiego z południowego-zachodu. Jednak w drugiej części dnia nad zachodnie dzielnice kraju zacznie nasuwać się front chłodny, za którym postępować ma adwekcja chłodniejszego powietrza.

Wraz z wkroczeniem frontu chłodnego do naszej części Europy, przewiduje się powstanie burz. Zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych struktur wielokomórkowych, możliwe superkomórki, nawet w formie liniowej. Nie można wykluczyć uformowania się większego systemu burzowego z wbudowaną linią szkwału przemieszczającą się w kierunku wschodniej Polski. Głównym zagrożeniem ze względu na nasilony przepływ mas powietrza będą silne porywy wiatru od 90 km/h do 100 km/h.

Z biegiem dnia formacje burzowe dość szybko przemieszczać mają się na wschód. Przewiduje się wystąpienie opadów gradu od 1 cm do 2 cm, miejscami silne, lecz na ogół krótkotrwałe ulewy.

Najprawdopodobniej dopiero pod wieczór, bądź wczesną nocą konwekcja i związane z nią burze dotrą nad województwo lubelskie. Na trasie struktur konwekcyjnych przewidywane są na ogół silne porywy wiatru od 60 km/h do 80 km/h, lokalnie powodujące szkody. Ryzyko opadów gradu ze względu na dość późną porę ma być ograniczone, ale niewykluczone są pojedyncze przypadki gradu do średnicy około 2 cm. Szczególnie w początkowej fazie.

Ilość wyładowan atmosferycznych na ogół ma być niewielka, chociaż miejscami z najbardziej wypiętrzonych chmur Cumulonimbus może wystąpić większa ilość wyładowań atmosferycznych.

Formacje konwekcyjne dość szybko zmierzać mają z zachodu na wschód regionu. Zaczną zanikać w pierwszej, bądź drugiej części nocy ze środy na czwartek.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić biężace zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-04-25 07:06:21
(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

  1. Poprzednie wróżby jakoś nie bardzo się spełniły, ale zawsze może być gorzej…

  2. Jako żem niezbyt już ruchawa (nie mylić z ruchaniem), moje obserwacje Waszych światłych wróżb ograniczam do Miasta Inspiracji dawniej Lublin kole Świdnika.
    A u nos, nie padało.

  3. Cichobiorek Cichodajek

    Oglądałem se animacje na mapie fanów pogody i zapowiada się, że od Warszawy w górę mapy może się ciut poburzyć, ale do Lublina dotrą jakieś strzępy chmur, o których górol z największego pagórka w Lublinie powiedziałby: „Abo bedzie loło, abo bedzie pogoda. Hej!”

  4. A nich pada i leje aby żabami żeby nie rzucało bo animalsi zawału dostaną ?

  5. Na stronie weather od 3 do 5 % że będzie padało.

  6. Tak w dwóch słowach – będzie padało czy nie?

  7. Nie padało i nie będzie .

    • A jednak padało a nawet błyskało się i grzmoty też były niedowiarki . Nie pozdrawiam durnie komentujących …

Z kraju