Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zorganizują uczniom zajęcia na łonie natury. Mają poznać bogactwo przyrodnicze Lubelszczyzny

Już po raz trzeci w naszym regionie zorganizowane zostaną plenery edukacyjne. Chodzi o edukację ekologiczną uczniów ze szczególnym akcentem na przekaz wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego regionu lubelskiego oraz form jego ochrony.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego podpisał umowy na realizację plenerów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz średnich z naszego regionu. Chodzi o zadanie publiczne z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Zajęcia odbywać się będą na łonie natury, a konkretnie na terenie Poleskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz parków krajobrazowych, a także na obszarach chronionego krajobrazu i w wybranych rezerwatach przyrody.

Całość ma polegać na edukacji ekologicznej uczniów ze szczególnym akcentem na przekaz wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego regionu lubelskiego oraz form jego ochrony. Do tego dochodzi kształtowanie odpowiednich postaw wobec szans i zagrożeń współczesnego środowiska naturalnego.

O realizację projektu starało się 36 podmiotów, dotacje przyznano 12 z nich. Fundacja Honesty zorganizuje Ekowarsztaty na Roztoczu; Fundacja Niepodległości plenery w kontakcie z przyrodą; Fundacja Smaki Kultury zielone półkolonie; Fundacja Obok Nas akcję EKO Roztocze; Stowarzyszenie Przeszłość-Przyszłości Plenery Poleskie; Fundacja Postscriptum a także Stowarzyszenia Być Bliżej i Aktywny Dialog plenery edukacyjne w naturze; Fundacja Pszczoły i Drzewa projekt Dzikie Lubelskie; Stowarzyszenie Polska Wieś – plenery edukacyjne w Kazimierskim Parku Krajobrazowym; Caritas Archidiecezji Lubelskiej działania pn. Przyroda. Poczuj i pokochaj a Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE akcję Bliżej natury, bliżej siebie.

Jest to już trzecia edycja plenerów edukacyjnych, w tym roku łączna kwota dotacji wynosi ponad 360 tysięcy złotych. Każda z organizacji ma przygotować jedno- lub kilkudniowe wyjazdowe zajęcia plenerowe dla co najmniej 10-osobowych grup dla młodych mieszkańców naszego regionu. Termin realizacji projektów rozpocznie się już 8 maja i musi się zakończyć do 30 września.

(fot. UMWL)

8 komentarzy

  1. Ja bardzo lubię zajęcia na łonie:)
    Szczególnie lubię podziwiać kwiat róży.

  2. Czyli pula do podziału pod szyldem edukacji, he, he…

  3. Jastrząb skurczywyk

    Plus kleszcze a jest tego do groma nawet na scieszkach

  4. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Za tzw. moich czasów, samemu musiało się brać w swoje ręce poznawanie piękna regionalnej przyrody.
    Nie było internetu, literatura ograniczona go ledwo co osiągalnej książki pani Wisłockiej (dopiero potem Lew Starowicz „popuścił farby”), brało się dziewczynę, która w domu łgała, że: „do koleżanki nocować…”, i w tzw. plener, sprawdzać co w trawie, a co w krzakach piszczy.
    A teraz grupowo, żadnej większej swobody, o intymności nie wspominając.

  5. Fundacje, stowarzyszenia to paso*żyty na publicznych pieniądzach. Znajomki i rodzinki tych co decydują o rozdawnictwie naszych publicznych pieniędzy.

  6. Nigdy nie wpłacił bym ani grosza żadnej fundacji

Dodaj komentarz

Z kraju