Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Zamiast na tacę, zbierali na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ksiądz też złożył datek (zdjęcia)

W jednym z kościołów w naszym regionie podczas niedzielnej mszy nie zbierano na tacę. Wierni wrzucali datki do puszek wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Swoje dołożył też ksiądz.

Trwa 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze w całym kraju, a także w wielu zakątkach świata, zbierają środki mające na celu zakup wyposażenia dla szpitali dziecięcych. Ta charytatywna akcja ma ogromne grono swoich zwolenników, którzy ochoczo wrzucają do puszek datki dzięki czemu z roku na rok zbierane są coraz większe kwoty. Nie brakuje jednak też przeciwników Jurka Owsiaka. Większość z pewnością słyszała o nieprzychylności części księży, a nawet przypadkach otwartej wojny między nimi a wolontariuszami. Nie brakowało przypadków usuwania wolontariuszy z okolic kościołów, czy też ostrych słów padających podczas kazania, a skierowanych ku orkiestrze.

Są też całkowicie odwrotne przypadki, kiedy to księża wspierają akcję i apelują do parafian o to samo. Zupełnie wyjątkowa była zaś niedzielna msza w Parafii Polskokatolickiej w Żółkiewce w powiecie krasnostawskim. Tam wierni zamiast na tacę, wrzucali datki do puszek wolontariuszy. To samo uczynił prowadzący nabożeństwo ksiądz. Kapłan już wcześniej poinformował swoich parafian o swojej decyzji prosząc jednocześnie o liczny udział we mszy i ofiarność.

Nauka Kościoła Polskokatolickiego w żaden sposób nie odbiega od wiary i tradycji Kościoła katolickiego. Świadomość społeczeństwa na jego temat jest bardzo mała, gdyż nie widać żadnej różnicy w wyglądzie kościoła, czy to z zewnątrz, czy też w środku. Wierni, których w Polsce jest około 20 tys. posługują się tym samym kalendarzem liturgicznym, oddają najwyższą cześć Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, aniołom, apostołom, męczennikom i świętym jak też Maryi Pannie. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego przyjmują tradycyjnych 7 sakramentów, eucharystię oraz spowiedź. Ta ostatnia sprawowana jest jednak w dwóch formach: tradycyjnej indywidualnej w konfesjonale lub też ogólnej jako odrębny obrzęd przed ołtarzem, bądź w połączeniu z mszą świętą.

Najważniejszą różnicą pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim, a Polskokatolickim jest to, że księża tego ostatniego nie podlegają papieżowi i nie uznają dogmatu o nieomylności papieża. W Kościele Polskokatolickim nikt nikogo nie potępia, ani nie ocenia, nie ma żadnych odgórnych wytycznych dotyczących kwestii światopoglądowych. Zawsze potępiany jest grzech, a nie człowiek, który go dokonał. Kościół Polskokatolicki wywodzi się z czasów, kiedy polscy emigranci masowo wyjeżdżali do USA za chlebem. Wracając do kraju przywieźli też panujące tam zwyczaje kościelne.

(fot. nadesłane)

31 komentarzy

  1. to parafia Kościoła Polskokatolickiego

  2. Cieee chorrroba !!

    Uprzejmie informuję, że w Lublinie też mamy kościół polskokatolicki – na ul. Kunickiego obok wejścia na targowisko przy Pocztowej.
    A ksiądz… chciałbym, żeby ci z rzymskokatolickiego byli tacy.

  3. Nie liczy się gest, ale jakie wyznanie,jak nie rzymskokatolicki to zapewne sekta… żenada. Zamiast głupio komentować sami zróbcie coś dobrego?

  4. A w GARBOWIE to ksiądz proboszcz Zenon M. to za ogrodzenie kościoła wyganiał wolontariuszy. Nie lubi konkurencji 🙁

  5. Wszyscy psioczący na kościół póżniej skomleją przed księdzem żeby im rodzinę pochował.

  6. Księża rzymskokatoliccy powinni się uczyć od księży kościoła polskokatolickiego co to znaczy skromność, dobroć i oddanie. To piękny gest i za ten gest trzeba podziękować.

  7. i to jest prawdziwa wiara zamiast faszyzmu , precz z PISuarami

  8. A myślałem, że to była słynna parafia na Romera/Nałkowskich 80… :)))

Z kraju