Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody zmierza do woj. lubelskiego. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni, będą burze z gradem

Nad region nadciąga załamanie pogody, temperatura spadnie o nawet 10 stopni, lokalnie zaś pojawią się burze. Ochłodzenie będzie jednak krótkotrwałe i już w weekend nadejdą dni z temperaturą powyżej 25/28°C.

Chłodny front atmosferyczny

W środę nasza część Europy znajduje się w strefie chłodnego, falującego frontu atmosferycznego oraz poprzedzającej go linii zbieżności i płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, jaki przemieszczając się głównie nad północno-zachodnimi i północnymi rejonami kraju, przynosząc po dłuższej przerwie spore opady deszczu oraz miejsca gwałtowne burze. Tuż po przejściu omawianego frontu także ochłodzenie w całym kraju do jutrzejszej doby.

Dziś na pozostałym obszarze, szczególnie na wschodzie, południowym-wschodzie i częściowo południu obserwowana będzie pogodna aura z wysokimi temperaturami do 30°C i nieznacznie powyżej tej wartości. W czwartek będzie o ponad 10 stopni mniej w woj. lubelskim, przeżyjemy więc szok termiczny i temperatury staną się na moment wczesno jesienne.

Prognozowane jest dziś w dzień zachmurzenie małe. W najcieplejszym momencie dnia od 27°C do 30°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni.

Deszcz i burze z gradem

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak od zachodu stopniowo wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu o charakterze konwekcyjnym i burz z możliwym gradem. Niewykluczone, że zjawiska burzowe pojawią się już w pierwszej połowie nocy, ale lokalnie grzmieć będzie do godzin porannych. Utworzą się one w zasięgu stref zbieżności wiatru oraz na linii frontu.

Prognozowana wysokość opadów w trakcie burz wyniesie do 20 mm. W najchłodniejszej części nocy od 16°C do 18°C. Wiatr okaże się początkowo słaby, stopniowo wzmagający się do umiarkowanego, południowo-zachodni, natomiast w drugiej części nocy podczas przechodzenia frontu skręcający na północno-zachodni. W czasie burz porywy do 65-70 km/h.

W czwartek przelotne opady deszczu i lokalne burze

Czwartek zapowiada się w dzień z zachmurzeniem dużym z postępującymi od północy większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Jednak początkowo na południu, południowym-wschodzie zanikające przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana akumulacja opadów w trakcie burz do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia maksymalnie od 20°C do 23°C. Wiatr okaże się umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny. Tylko trakcie zanikających burz porywy do 50-60 km/h.

Uwaga na mgły

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie małe. Nad ranem utworzą się lokalnie mgły radiacyjne, ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 7°C do 10°C. Wiatr na ogół słaby, początkowo także umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych, słabnący z biegiem nocy.

Wygląda na to, że ochłodzenie będzie krótkotrwałe i już w weekend nadejdą dni z temperaturą powyżej 25/28°C. Niewykluczone są jednak okresami opady i lokalne burze, ale o tym będziemy informować, gdy prognozy się ustabilizują.

Suchy wrzesień

Wrzesień 2023 r. jak do tej pory jest suchy i bardzo ciepły. Od blisko 10 dniu nie padało w woj. lubelskim, co było spowodowane występowaniem silnej blokady Omega w środkowej i górnej troposferze oraz wyżów w polu przyziemnym. Średnia miesięczna anomalia temperatury, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. przekracza 2°C w woj. lubelskim. Do 21 września będzie powyżej 3°C. Najprawdopodobniej mijający pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni zapisze się jako bardzo ciepły, być może nawet najcieplejszy w historii prowadzonych pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich, ale prawdopodobnie z ilością opadów poniżej średniej wieloletniej.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz wynosi 80% w nocy ze środy na czwartek w woj. lubelskim. Strefa burz i opadów przemieszczać ma się z zachodu na wschód regionu.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

23 komentarze

  1. Jak tam wasze burze? To koniec kataklizmów na dziś czy jeszcze jakieś będą?

  2. Burze bedo albo nie bedo. Siećta w domu. Trzymajta dystans społeczny no i o maskach nie zapomnijta.

  3. Dziadek ze Slamsowa

    Dziś jest „jutro” i moooże w bliżej nieokreślonym „regionie” coś się działo, może popadało, ale na slamsowie ani kropli dżdżu, temperatura też radykalnie i na tyle nie spadła, żebym ciepłe gacie musiał ubierać.
    Jedynie wnuczka wybierała wśród stringów i chyba wybrała te z grubszym sznurkiem.
    Ale jakem wziął i przed chwileńką zagadnął na stronkę z mapami chmur to od strony Poniatowej, Nałęczowa i Puław coś tam ciągnie nad Miasto Inspiracji (dawniej: Lublin).

Dodaj komentarz