Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z lubelskiego deptaka można pomachać mieszkańcom Wilna. Niebawem projekt obejmie Nowy Jork oraz Dublin

Już niebawem, w stojącym na placu Litewskim Portalu, zamiast obrazu z Wilna pojawi się widok ze stolicy Irlandii Dublina. A od lipca do tego dojdzie też nowojorski Manhattan.

Od blisko trzech lat na placu Litewskim stoi betonowa konstrukcja z monitorem i kamerą. Identyczną w tym samym czasie ustawiono przed głównym dworcem kolejowym w stolicy Litwy. Obraz z kamery w Wilnie wyświetlany jest w Lublinie, zaś z Lublina w Wilnie. To oznacza, iż mieszkańcy tych miast mogą w czasie rzeczywistym np. pomachać do siebie czy też przesłać sobie pozdrowienia.

Portal, gdyż taką nazwę nosi ta instalacja, jest wspólną inicjatywą obu urzędów miast a także litewskiej Fundacji Benediktas Gylys i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Jak wyjaśnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, daje ona możliwość poznawania nowych ludzi, jest miejscem dialogu i komunikacji, pozwala także na podejmowanie wspólnych inicjatyw. To swego rodzaju most wizualny łączący mieszkańców odległych miejsc i przedstawicieli różnych kultur.

Całość od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców obu miast a także odwiedzających je turystów. Stanowi też niejako jedną z atrakcji. W związku z tym fundacja Benediktas Gylys postanowiła rozszerzyć projekt o kolejne miasta. Starania zakończyły się sukcesem, a to oznacza, iż już niebawem będzie można z deptaka pomachać również mieszkańcom Nowego Jorku czy Dublina.

Oczywiście nie będą ustawiane kolejne Portale. Na początek zamiast Wilna na ekranie pojawi się obraz ze stolicy Irlandii. Natomiast od lipca widok z Nowego Jorku, Dublina i Wilna wyświetlane będą rotacyjnie.

Pomysłodawcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys. Główną ideą projektu było stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. W Nowym Jorku instalacja pojawi się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Manhattanu – Flatiron South Public Plaza na Broadwayu, Fifth Avenue i 23rd Street, obok słynnego Flatiron Building i zostanie zaprezentowana przez Flatiron NoMad Partnership we współpracy z nowojorskim Departamentem ds. programu artystycznego i transportu oraz Fundacją Simonsa. Z kolei w Dublinie obiekt zostanie zainstalowany naprzeciwko głównej ulicy stolicy, O’Connell Street i będzie ukazywał widok słynnego budynku The General Post Office oraz monumentu The Spire of Dublin.

25 komentarzy

 1. binladena bedzie widać jak burzy nową wieżę

 2. daje ona możliwość poznawania nowych ludzi, jest miejscem dialogu i komunikacji, pozwala także na podejmowanie wspólnych inicjatyw

  no na pewno

 3. Dlaczego Manhattan? Bardziej do Lublina by pasował Bronx albo Harlem, ewentualnie Skid Row w LA.

 4. W końcu coś innego… w końcu bo ci litwoni całe życie tacy nadąsani, że żal patrzeć 😉

 5. Miała być druga Irlandia, będzie w jakimś stopniu, i Nowy Jork też. A swoja droga, głupota to jest. Lepiej byłoby drogi remontować, niż pokazywać kierunek gdzie mamy uciekać

 6. Odi Profanum Vulgus

  Dobrze, że z tego portalu nie widać dziur na Zana i Głębokiej.

 7. Mr.Łata jechał kiedyś Zana lub Sikorskiego? Wygrał wybory i doprowadzi te dziury teraz do kraterów !

 8. Innocecnt Ankoholic

  Czekam kiedy bedzie kontakt z burmistrzem Wachocka i Pierdziszewa .

 9. Ale marudny naród. Wszystko wam nie pasuje.
  Tu źle wydane pieniądze, tu mało, tam za dużo.
  Moim zdaniem bardzo fajny pomysł z tym portalem.

Dodaj komentarz