Wzrosło ryzyko wypadków z udziałem dzikich zwierząt. „Biegają jak opętane, na nic nie zwracają uwagi”

Trwające właśnie bukowisko i rykowisko sprawiają, że o wiele częściej niż zwykle, na drogach można się natknąć na łosie i jelenie. Zwierzęta te są mocno pobudzone, o wiele mniej ostrożne, a przy tym szybko się przemieszczają.

W ostatnich dniach znaczne częściej niż zwykle można natknąć się na drogach na dzikie zwierzęta. Chodzi głównie o łosie i jelenie, z którymi zderzenie jest najgroźniejsze. Niejednokrotnie kończy się też tragicznie w skutkach. Związane jest to z trwającym właśnie bukowiskiem i rykowiskiem, czyli okresem godowym łosi i jeleni. Duży wpływ ma też ciągle zwiększająca się liczbą zwierząt z rodziny jeleniowatych.

Zwierzęta w tym czasie zachowują się inaczej niż zwykle. Są mocno pobudzone, o wiele mniej ostrożne a przy tym szybciej się poruszają. Samce łosi podobnie jak i jeleni, w okresie rui są przede wszystkim pochłonięte poszukiwaniem partnerki. Zapominają nawet o pobieraniu w tym czasie pokarmu. Największa ich aktywność ma miejsce przed zmrokiem oraz o świcie, jednak również w ciągu dnia można się natknąć na przemieszczające się zwierzęta.

Na tego typu sytuację kilkukrotnie natknął się jeden z naszych czytelników. Jak wyjaśnia Pan Wojciech, w sobotę o mało nie zderzył się właśnie z potężnym łosiem, który wybiegł z zarośli na drogę. Udało mu się w ostatniej chwili uniknąć wypadku, zjeżdżając częściowo do rowu. Tymczasem łoś przebiegł na pobliskie pole, stanął, po czym wrócił w zarośla nie zwracając wcale uwagi na stojącego kilka metrów obok wystraszonego kierowcę. Pan Wojciech dodaje, że kilka dni wcześniej, również na jego drodze pojawił się łoś. Tym razem stał on na jezdni głośno stękając wciągał nozdrzami powietrze usiłując znaleźć zapach samicy. Dopiero sygnał klaksonu sprawił, że zwierzę oddaliło się do lasu.

– Biegają jak opętane, na nic nie zwracają uwagi, trzeba wyjątkowo uważać, zwłaszcza na terenach, gdzie tych zwierząt jest najwięcej – wyjaśnia nasz czytelnik.

Sytuację potwierdzają statystyki. Właśnie we wrześniu i na początku października lawinowo wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Najgroźniejsze są właśnie zderzenia z łosiami, które są jednymi z największych ssaków lądowych Europy. Samiec potrafi ważyć nawet ponad 700 kg. Co ważne, w czasie rykowiska i bukowiska zwierzęta te spotkać można nie tylko w rejonie obszarów leśnych. Potrafią się one przemieszczać również łąkami i polami a nawet w pobliżu zabudowań.

(fot. lublin112.pl)

23 komentarze

 1. Samce w okresie rui poszukują partnerki? Ruję zazwyczaj mają samice. Małe sarenki też sprawiają problemy, a mianowicie mają trudność w poruszaniu się po asfalcie. Gdy nadjeżdżałem, to matka zbiegła, a kózka przebierała nóżkami i przewracała się jak na lodowisku.

  • Tam nie ma informacji o rui samców…tylko, że w okresie rui (samic domyślnie) poszukują…

   • Bławat ma rację – szyk zdania wyraźnie wskazuje na ruję u… samców. W przeciwnym razie należało napisać:

    „Samce łosi podobnie jak i jeleni są pochłonięte poszukiwaniem partnerki, która ma ruję.”
    lub
    „Samce łosi podobnie jak i jeleni są pochłonięte poszukiwaniem partnerek, w okresie rui tychże.”

    Ponadto niezbyt poprawne jest łączne użycie „przede wszystkim” i „pochłonięte”. Zwrot „pochłonięte” już wyczerpuje znamiona „przede wszystkim” i na odwrót. Natomiast chcąc być poprawnym również pod kątem merytorycznym należy użyć w przypadku samicy liczby mnogiej: samic, ponieważ jelenie i łosie (byki) dążą do kopulacji z jak największą liczbą samic, a nie jedną. Odwrotnie niż u większości ptaków.

    Pozdrawiam.

 2. no i grzybiarze skutecznie płosz a zierzynę…

 3. No właśnie grzybiarze,ludzie wchodzący na teren zwierzyny,MOŻE ZABRONIĆ?😂😂😂

 4. Ja jak jestem w trakcie kopulacji – to nie latam taki pobudzony, po osiedlu jak te łosie:-)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska