Czwartek, 09 maja 202409/05/2024
690 680 960
690 680 960

Unikalny projekt muzyczny z Polesia Lubelskiego: Poleski Skład Smyczkowy zagra na festiwalu Re:tradycja

W piątek, 18 sierpnia, w Lublinie będzie okazja posłuchania starodawnej instrumentalnej muzyki z pogranicznego terenu Polesia Lubelskiego. W ramach festiwalu Re:tradycja odbędzie się niecodzienny koncert z udziałem Poleskiego Składu Smyczkowego.

Lublin
2023-08-18

Poleski Skład Smyczkowy to grupa doświadczonych muzyków, którzy postawili sobie cel wydobycie z niebytu starodawnej instrumentalnej muzyki z pogranicznego terenu Polesia Lubelskiego – okolic Łęcznej, Parczewa, Włodawy, zapomnianej, nieobecnej w archiwach, festiwalach folklorystycznych. Udało się nagrać płytę z tym repertuarem. Obecnie trwa społecznościowa zbiórka na jej wydanie. Na wspierających czeka mnóstwo niecodziennych nagród.

Już w piątek, 18 sierpnia, w Lublinie będzie okazja posłuchania tego materiału. W ramach festiwalu Re:tradycja odbędzie się niecodzienny koncert z udziałem Poleskiego Składu Smyczkowego. Grupa m.in wraz z muzykiem filmowym Atanasem Valkovem będzie bohaterem koncertu ReTradycja – specjalnej produkcji festiwalu.

– Muzycy z bardzo ubogich źródeł wyczarowali naprawdę piękne świadectwo, zagrane na bogato, ale bardzo tradycyjnie i jednocześnie strawnie dla współczesnego odbiorcy. Ta część Lubelszczyzny zasługuje na to, żeby jej ciekawa, wielokulturowa muzyczna pamięć znalazła kontynuację. Kilka lat temu podjąłem pracę nad spełnieniem tego marzenia. Zapraszam do współtworzenia tego zjawiska i wsparcie wydania płyty – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla natury i Człowieka, badacz i animator, społeczny wydawca płyty Poleskiego Składu.

Polesie Lubelskie to region bezcennej przyrody, bagien i jezior ale też region niezwykłej, wieloetnicznej kultury polsko-ukraińskiego pogranicza. Mimo bogatej historii muzycznej, instrumentalna tradycja tej krainy jest zjawiskiem niemal całkowicie zaginionym.

Płyta, którą zaplanowano wydać, jest pierwszym wydawnictwem poświęconym instrumentalnej, tanecznej muzyce tradycyjnej tego regionu. Ma to na celu, aby odzyskana z niebytu poleska nuta wróciła na Pojezierze i była wciąż grana do tańca.

Dodaj komentarz