Poniedziałek, 06 maja 202406/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Solidarni” w Chełmie. Wernisaż wystawy zdjęć ukazujących dramat ukraińskich uchodźców

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy polskich fotografów „Solidarni” w czwartek 10 listopada o godz. 13.00, na terenie ważnej dla mieszkańców Chełma, zabytkowej cerkwi Świętego Jana Teologa przy ul. H. Sienkiewicza 1. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie, rozmowy z autorami oraz poczęstunek do Galerii Atelier przy ul. Lwowskiej 24. Wystawa będzie prezentowana na ogrodzeniu cerkwi do 10 grudnia. Mecenasem wystawy pokazującej dramat uchodźców z objętej wojną Ukrainy i nadzwyczajną solidarność Polaków jest Bank Millennium.

Chełm
2022-11-10, 13:00

„Solidarni” to zbiorowy projekt fotograficzny, do którego zostali zaproszeni artyści reprezentujących różne miasta i odmienne podejście do fotografii. Pomysł opiera się na tym, by zaprezentować jak najszerszej publiczności plenerową wystawę, która będzie podróżowała przez kolejne miejsca w Polsce – przed Warszawą odwiedziła już Gdańsk. Układ i charakter wystawy złożonej z pięćdziesięciu fotografii eksponuje pewien uniwersalizm zjawiska, jakim jest „bycie uchodźcą”, „uciekinierem” z kraju objętego konfliktem i wojną. Na wystawie przeważają zdjęcia dokumentalne, ale są też zdjęcia portretowe i te, spięte klamrą pewnej idei, wykonane w ustawieniu lub upozowaniu.

– Wojna w Ukrainie, która cały czas trwa, to przede wszystkim dramat ludzki. Nie możemy być obojętni wobec potrzeb osób z Ukrainy szukających schronienia oraz bezpiecznej przystani w Polsce. Jako bank i społeczność pracowników od początku wojny w Ukrainie włączamy się aktywnie w pomoc, a teraz wspieramy wydarzenie dokumentujące ten niesamowity „festiwal dobroci” Polaków. Od momentu wybuchu wojny nadzwyczajna solidarność narodu polskiego z Ukraińcami objawiała się w każdej sytuacji, w każdym miejscu i płynęła z każdej niemal strony. Pomagali wszyscy i właśnie to zobaczymy na prezentowanych zdjęciach – powiedziała Iwona Jarzębska, dyrektor departamentu PR Banku Millennium.

Kuratorem wystawy jest dr Anna Wolska, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Fotografowie-artyści uczestniczący w wydarzeniu to Michał Adamski, Agata Kaputa, Ryszard Karczmarski, Agata Kubis, Anna Liminowicz, Maciej Nabrdalik, Jacek Sadowski, Tomek Sikora, Adam Tuchliński, Przemysław Wierzchowski, Beata Zawrzel.

– Wystawa Solidarni niesie ze sobą uniwersalne przesłanie jakimi są: dobroć, pomoc i solidarność, ale też czym jest kryzys samotności, lęk, smutek i dramat związany z porzuceniem dotychczasowego miejsca zamieszkania, opuszczenia rodzin, przyjaciół, bliskich. Ponieważ mam świadomość, że temat ten jest niezwykle szeroki, układ i charakter wystawy złożonej z pięćdziesięciu fotografii, eksponuje pewną wizję i uniwersalizm znaczenia zjawiska, jakim jest bycie uchodźcą, uciekinierem z kraju objętego konfliktem i wojną. Polecam uwadze – powiedziała dr Anna Wolska, kurator wystawy.

Bank Millennium od ponad trzydziestu lat wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jako mecenas kultury 360° promuje ją w niemal wszystkich formach, m.in.: film, muzykę, malarstwo, rzeźbę, teatr, fotografię, literaturę i performance. Wsparcie Banku dotyczy zarówno kultury niszowej, jak i popularnej. Stawiając na długofalową współpracę opartą na partnerskich zasadach, od 17 lat wspieramy największy w Polsce festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity. Przez 17 lat fundowaliśmy nagrodę dla wybitnych twórców kultury „Złote Berło”. Ponad dekadę byliśmy mecenasem „Pereł Millennium” ― inicjatywy, której celem była produkcja, promocja i prezentacja wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej.

Ponad dwadzieścia lat trwa współpraca Banku Millennium z organizatorami Złotej Tarki – jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Wsparciem Banku Millennium były objęte takie inicjatywy kulturalne jak Gdański Festiwal Muzyczny, Festiwal „Dwa Teatry”, Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej, Bella Skyway Festival czy festiwal Sacrum Profanum.

(fot. źródło mat. prasowe\Beata Zawrzel)

Jeden komentarz

  1. dramat to my będziemy mieć i to niedługo

Dodaj komentarz